Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+

Które spółki mogą pomóc Mikołajowi w (potencjalnym) rajdzie?

Udostępnij

Na warszawskiej giełdzie tzw. rajd św. Mikołaja nie jest zjawiskiem nazbyt częstym, stąd oczekiwania inwestorów odnośnie grudniowych wzrostów nie są zbytnio wygórowane. Pierwsze dni ostatniego miesiąca roku dają jednak nadzieje na zielony grudzień dla WIG-u. Czy faktycznie tak będzie? Maklerzy podpowiadają, które spółki ich zdaniem mogą się do tego przyczynić.

 

Wschodząca gwiazda

Gwiazda lat 2019 i 2020, TEN (TSGAMES) w bieżącym roku była raczej spadającą. Pasmo niesprzyjających informacji, od zakończonego przeglądu opcji strategicznych po obniżenie celów finansowych programu motywacyjnego i słabsze od oczekiwań wyniki za trzeci kwartał podkopały sentyment inwestorów i notowania spółki. Tylko w październiku wartość akcji Ten Square Games spadła o niemal 1/3, a listopad nie przyniósł na tym polu odreagowania. Zdaniem analityków reakcja rynku była zbyt surowa, a walory spółki mogą okazać się dobrą inwestycją.

Mowa także nie o jednej rekomendacji, ale przynajmniej czterech zaleceniach oznaczonych jako „kupuj” opublikowanych dla spółki w listopadzie. Ustalone przez analityków ceny docelowe różnią się znacząco, ale wszystkie zakładają przynajmniej 40% potencjał wzrostu. Najwyżej, bo na 612 zł akcje TSGAMES wycenili eksperci z BM mBanku, o czym pisaliśmy w omówieniu miesięcznego przeglądu tego biura. Natomiast w rekomendacji BDM (cena docelowa to 549 zł) mogliśmy przeczytać:

„(…) ostatnia przecena była zbyt głęboka i aktualne poziomy cenowe nie oddają odpowiednio wartości spółki. Ponadto zarząd spółki cały czas dysponuje mandatem do przeprowadzenia buy-backu, którego uruchomienie w najbliższym czasie byłoby naszym zdaniem potwierdzeniem słów zarządu, co do wiary w maksymalizację wartości dla akcjonariuszy. Spółka cały czas dynamicznie się rozwija, w najbliższym czasie sentyment do podmiotu może wspierać zbliżający się debiut „Fishing Clasha” na Androidzie w Chinach oraz 2-3 soft launche/ technical launche nowych gier (jeszcze w tym roku), czy wyraźne osłabienie PLN do USD”

 

Potencjalni liderzy wzrostu

Zmieniamy branżę, ale nie narrację, aktualna sytuacja ERB (ERBUD) jest bowiem niemal bliźniaczo podobna do Ten Square Games. Tu również mamy do czynienia ze spadkami będącymi efektem nagromadzenia negatywnych informacji takich jak niższe niż prognozowane wyniki za zakończony kwartał, słabsze zachowanie kursu OND (ONDE) oraz negatywny sentyment do budownictwa związany m.in. z rosnącymi cenami materiałów budowlanych. I analogicznie jak w przypadku naszej „wschodzącej gwiazdy”, analitycy są zdania, że reakcja rynku była przesadzona.

"Pomimo tego, że w najbliższych latach to Onde będzie dominującym segmentem w wynikach Grupy Erbud, uważamy, że upsidy w innych segmentach (kubatura, przemysł, moduły) nie zostały jeszcze rozegrane przez rynek. Jesteśmy zdania, że pozytywnym zaskoczeniem w przyszłym roku w całej branży może być kubatura - branża deweloperska cały czas zapewnia stabilną podaż kontraktów, a przyspieszenie inwestycji w segmencie magazynowym i logistycznym znajduje swoje odzwierciedlenie w backlogach spółek. Dodatkowo, Erbud jest obecnie jedyną na GPW propozycją pozwalającą na uzyskanie bezpośredniej ekspozycji na rynek prefabrykatów drewnianych" – czytamy w rekomendacji

 

Aby nie być monotematycznym, po spółkach w trendzie spadkowym, czas na znajdującą się na wzrostowej fali. Do takich należy GRN (GRODNO), mimo, że po zjawiskowym ubiegłym roku impet na tym polu nieco osłabł. W opinii analityków DM BOŚ przyszłość spółki wygląda jednak nader obiecująco, czego dowodem ma być podniesienie ceny docelowej z 20,39 zł do 23,3 zł za akcję. Rekomendacja została przygotowana w ramach GPWPA.

Specjaliści podnieśli też swojego prognozy m.in. w związku z bardzo dobrymi wynikami za II kwartał, rosnącej sprzedaży we wszystkich segmentach działalności i utrzymaniu bardzo wysokiej rentowności. Ich zdaniem, motorem wzrostu wartości spółki w kolejnych okresach ma być segment OZE, ale rosnąć powinny także segmenty elektrotechniki, grzejnictwa czy oświetlenia. Aktualne prognozy DM BOŚ prezentują się następująco:

 

Na koniec ponownie sięgnijmy do Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego, w ramach którego analitycy DM Banku BPS przyjrzeli się zdecydowanie mniej popularniej spółce, a mianowicie NTT (NTTSYSTEM). Cena docelowa, czyli 8 zł za akcję, została utrzymana na poziomie z wrześniowego raportu inicjującego. A to oznacza ponad 60% potencjał do wzrostu.

W ocenie zespołu DM Bank BPS spółce z jednej strony sprzyja silny popyt na sprzęt IT i oprogramowanie, z drugiej jako importer, odczuwa rosnące koszty transportu oraz spadek wartości waluty krajowej. Mimo tych trudności, 2021 r. ma być dla spółki rekordowy, a szacunki zakładają wypracowanie 13,8 mln zł zysku netto. Wyniki mają też rosnąć w kolejnych latach. Prognozy DM Banku BPS to 15,83 mln zł przyszłym roku i 17,84 mln zł w 2023 r.

„(…) spodziewamy się dalszego wzrostu przychodów w IV kwartale, który tradycyjnie dla dystrybutorów sprzętu IT jest najlepszy w roku z uwagi na zakupy świąteczne oraz finalizację wydatków rocznych administracji państwowej i przedsiębiorstw prywatnych, licząc jednocześnie na poprawę rentowności” - wyjaśniono

 

Znak zapytania równości

Sytuacja nieczęsta, ale jak widać możliwa. Listopadowe rekomendacje analityków raczej pokrywały się ze sobą niż prezentowały odmienny punkt widzenia. Za przykład niech posłużą wspominane już zalecenia na Ten Square Games. Na profilu spółki prezentowany jest komplet dostępnych publicznie rekomendacji i w chwili obecnej jest to 7 x „kupuj”.

Nie był to też odosobniony przypadek jednomyślności maklerów. Podobnie wyglądają m.in. zalecenia dla PGN (PGNIG), CPS (CYFRPLSAT) czy CAR (INTERCARS).

 

 

Jeśli nie jesteś naszym abonentem, a chcesz docenić naszą pracę, możesz to zrobić stawiając nam po prostu symboliczną kawę.​

postaw nam kawę

 

Powyższy tekst stanowi skrót wymienionych niżej rekomendacji. Pełne wersje raportów lub ich skrócone wersje zawierające informacje wymagane przez Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r, są dostępne pod wskazanymi adresami:

Spółka Data rekomendacji Godzina upublicznienia Instytucja Link
TEN (TSGAMES) 17.11.2021 17:30 BDM https://www.bdm.pl/
TEN (TSGAMES) 05.11.2021 08:25 BM mBank https://www.mdm.pl/
GRN (GRODNO) 16.11.2021 07:55 BOŚ DM https://bossa.pl/
NTT (NTTSYSTEM) 24.11.2021 12:25 DM BPS https://dmbps.pl/
ERB (ERBUD) 30.11.2021 08:00 DM Trigon https://infostrefa.com/
Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+
Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+