Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+

Preferowane sektory, czyli nietypowy przegląd miesięczny BM mBanku

Udostępnij

Prawdopodobnie w związku z przygotowywaną strategią na przyszły rok, grudniowy przegląd miesięczny BM mBanku jest dość specyficzny. Analitycy nie zmienili ceny docelowej dla żadnej ze spółek, nie znamy też ich nastawienia do rynku akcji. Prawdopodobnie nie jest ono jednak zbyt pesymistyczne, lista kluczowych pozytywnych rekomendacji liczby bowiem jedenaście pozycji, a negatywnych: zero.

Wśród jedenastu preferowanych spółek zespołu BM mBanku największą reprezentację posiada sektor paliwowy, przyjrzyjmy mu się więc jako pierwszemu. W mocy pozostają tutaj listopadowe rekomendacje dla MOL, PGN (PGNIG) oraz LTS (LOTOS), w każdym przypadku z cenami docelowymi o ponad 30% powyżej aktualnego poziomu notowań. W raporcie możemy przeczytać:

„Mocna przecena sektora w reakcji na spadki cen ropy to naszym zdaniem ciekawa okazja inwestycyjna. Najciekawiej prezentują się akcje Lotosu (perspektywa mocnego 4Q i dobrych perspektyw dla rafinerii w 2022 roku) oraz MOL (rekordowe ceny gazu, mocna rafineria, ograniczona ekspozycja na CO2)”

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku PGN (PGNIG). Analitycy są zdania, że perspektywa fuzji z PKN (PKNORLEN) „uodporniła” notowania spółki na jakiekolwiek katalizatory fundamentalne. W ich opinii nadal można jednak liczyć na poprawę parytetu w parze PGN/PKN na korzyść gazowego koncernu.

Z nieco mniejszą reprezentację, ale równie pozytywnym nastawieniem pozycjonuje się branża gier. Analitycy stawiają tutaj na dwie spółki charakteryzujące się aktualnie raczej słabszym sentymentem inwestorów, czyli TEN (TSGAMES) i CDR (CDPROJEKT). Ten ich zdaniem powinien ulec jednak poprawie. Ten Squares Games poświęciliśmy już miejsce w poprzednim przeglądzie miesięcznym, a także cyklu Maklerzy radzą, zerknijmy więc na opinię specjalistów odnośnie twórców Cyberpunka 2077.

Opinię generalnie pozytywną, jednak z zastrzeżeniem, że dopiero w dłuższym terminie. Najbliższa przyszłość w dalszym ciągu nie będzie bowiem dla spółki najłatwiejsza. W raporcie możemy przeczytać:

„Zwracamy uwagę, że zarówno nasze tegoroczne prognozy, jak i konsensus wymagają aktualizacji (w dół). Modelowo, przeniesienie premier gier na konsole nowej generacji powinno zmniejszyć wyniki 2021 r., a zwiększyć 2022 r. Co prawda wycena porównawcza na najbliższe lata jest poniżej aktualnej wyceny giełdowej, jednak nie zmieniamy naszego (…) pozytywnego postrzegania spółki”

Zespół BM mBanku wierzy, że w długim terminie spółka będzie w stanie pracować na dwoma tytułami AAA jednocześnie, a postrzeganie CP2077 powoli się zmienia i zostanie przypieczętowane przyszłoroczną aktualizacją.

Na lepsze wieści do przyszłego roku nie będą musieli czekać inwestorzy mający na radarze akcje JSW. Analitycy są zdania, że po rozczarowującym dla części rynku trzecim kwartale, czwarty będzie lepszy pod kątem wolumenu produkcji oraz cen sprzedaży węgla koksującego przez spółkę. Po listopadowych spadkach, JSW jest ich zdaniem najlepszym wyborem inwestycyjnym w sektorze, a końcówka roku może przynieść odreagowanie. Utrzymano jednocześnie wrześniową rekomendację z ceną docelową na poziomie 62,42 zł.

Typy inwestycyjne z pozostałych sektorów nie są już tak jednoznaczne i opierają się na selekcji poszczególnych spółek niż ocenie całego sektora. Bo o ile w segmencie Telekomunikacji i Mediów analitycy zmienili nastawienie na neutralne, ze względu na ryzyko inflacji wynagrodzeń, tak jako jasne punkty jawią się akcje OPL (ORANGEPL) (wzrost cen usług telekomunikacyjnych) oraz WPL (WIRTUALNA) (dobre momentum wynikowe). Natomiast rosnące koszty nie tylko pracy, ale i materiałów stają się istotnym czynnikiem ryzyka dla szeroko pojętych spółek przemysłowych. Wyjątkiem jest jednak MBR (MOBRUK).

„Mo-BRUK cieszy się bardzo dobrą sytuacją finansową i konsekwentnie podwyższa wyniki operacyjne. (…) Obecnie szuka okazji na rynku M&A, potencjalne przejęcie nie tylko zwiększyłoby moce produkcyjne ale zapewne zdywersyfikowałoby geograficzną strukturę przychodów. Mo-Bruk sygnalizował, że zainteresowany jest inwestycjami na północy kraju [więcej na ten temat w notatkach ze spotkania zarządem spółki] (…). Realizacja strategii i ambitne plany rozwoju, decydują o pozytywnym nastawieniu do walorów firmy” – wyjaśniano

Listę kluczowych pozytywnych rekomendacji zamykają CEZ (preferowany wybór w sektorze korzystający na wyższych cenach energii) oraz TIM. Analitycy oceniają, że TIM z każdym kwartałem udowadnia swoją skuteczność w monetyzacji pozycji lidera na rynku e-commerce. Oceniają też, że zaliczka na poczet dywidendy w wysokości 1,2 zł na akcję to, biorąc pod uwagę silny bilans spółki, dopiero pierwsza transza dywidendy za 2021 r., która sumarycznie może przekroczyć 2,2 zł.

 

Jeśli nie jesteś naszym abonentem, a chcesz docenić naszą pracę, możesz to zrobić stawiając nam po prostu symboliczną kawę.

postaw nam kawę

Powyższy tekst jest skrótem z raportu „Przegląd miesięczny: grudzień 2021" po raz pierwszy opublikowanego 03.12.2021 r. o godzinie 08:25. Skrócona wersja raportu, zawierająca inne informacje wymagane przez Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r, jest dostępna na stronie https://www.mdm.pl/

Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+
Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+