Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+

Ni deszcz, ni pandemia, czyli słowo o dywidendowych weteranach

Udostępnij

Goniąc za rekordowymi wypłatami i wysokimi stopami dywidendy, często pomijamy to co w temacie dywidend najważniejsze: regularność, powtarzalność, przewidywalność. A kiedy część spółek wstrzymała się z wypłatą dywidendy w 2020 r., inne kontynuowały podział zysku z akcjonariuszami. I nieprzerwanie robią to nadal.

Po wstrzymaniu wypłaty dywidendy w 2020 r. wiele spółek zrekompensowało się swoim akcjonariuszom, wypłacając hojne dywidendy. Nierzadko sięgając przy tym do zysków wypracowanych również w poprzednich latach. Można powiedzieć, że akcjonariusze wyszli na tej operacji na zero, w końcu tak czy inaczej otrzymali część zysków z obu lat. Można też zakładać, że skoro dana spółka raz wstrzymała się od wypłaty dywidendy, to może zrobić to ponownie. Można również przyjąć, że skoro część spółek utrzymała wypłatę dywidendy w trudnym okresie, to może ich sytuacja jest lepsza i są lepiej przygotowane na niespodziewane sytuacje. Dużo tu „można”. W przypadku tych weteranów kwestia wypłaty dywidendy nie była tak niepewna.

W 2021 r. na warszawskiej giełdzie mieliśmy 36 spółek, które wypłaciły dywidendę w każdym z ostatnich 10 lat (37 jeśli liczyć również PSW (PGSSOFT) bez dywidendy w kalendarzowym 2019). Ponad dwukrotnie dłuższą serią może pochwalić się natomiast już tylko 5 przedsiębiorstw: APT (APATOR), DBC (DEBICA), EFK (EFEKT), HDR (HYDROTOR) oraz STF (STALPROFI). Lekko naciągając dane można to tej listy dopisać też KTY (KETY) i ZWC (ZYWIEC).

spółka rok pierwszej wypłaty lata wypłat suma dps
APT (APATOR) 2001 21 28,35
ACP (ASSECOPOL) 2000 18 35,21
DBC (DEBICA) 2000 22 79,15
EFK (EFEKT) 2001 21 10,61
HDR (HYDROTOR) 2000 22 28,67
KTY (KETY) 2002 19 241,42
SKA (SNIEZKA) 2004 18 34,76
STF (STALPROFI) 2001 21 9,86
TLX (TALEX) 2001 19 14,45
ZWC (ZYWIEC) 2000 21 600,00

Listy obu spółek w łatwy sposób wyszukasz w skanerze akcji, korzystając z kryteriów „Częstotliwość wypłat dywidendy” oraz „Ciągłość wypłat” dostępnych dla użytkowników Biznesradar Premium.

Wymienione spółki czerpią oczywiście rentę z racji długiego okresu obecności na GPW. Do grona dywidendowych weteranów co roku dołączają jednak nowe spółki. Jeśli zamiast długiego horyzontu czasowego za kryterium przyjmiemy nieprzerwaną wypłatę dywidendy, nasze zestawienie urośnie do ponad 60 pozycji. A to już niezły prognostyk na przyszłość.

I chociaż trudno na GPW o spółkę spełniającą naczelny warunek indeksu dywidendowych arystokratów, czyli ponad 25 kolejnych lat wzrostu wartości wypłacanej dywidendy, to kilka spółek jest na dobrej ku temu drodze.

Najbliżej arystokracji jest NEU (NEUCA), w przypadku której wartość wypłacanej dywidendy nie spadła w 16 kolejnych latach. Pozycja lidera tej klasyfikacji prędko nie ulegnie też zmianie, bo kolejne miejsce to wynik 12 kolejnych lat bez spadku wartości wypłacanej dywidendy, które zajmuje UNI (UNIBEP). Dalej różnice nie są już takie duże. Podium zamyka AMB (AMBRA), której akcjonariusze od 11 lat otrzymują niemalejącą dywidendę. Narzekać nie mogą także posiadacze akcji ATD (ATENDE) i KRK (KRKA) (po 9 lat) oraz ABS (ASSECOBS) (8 lat).

Na koniec łyżka dziegciu w tej beczce dywidendowego miodu. Chwaląc pasma nieprzerwanych wypłat należy pamiętać, że nie są one wyryte w skale, a długa historia podziału zysku z akcjonariuszami, nie jest gwarantem kolejnych wypłat. Warto przywołać przykłady niegdysiejszych czempionów, jak KGH (KGHM), OPL (ORANGEPL) czy EFK (EFEKT). Mianowany (również przez nas) tytułem dywidendowego arystokraty, z blisko dwoma dekadami bez spadku wartości wypłacanej dywidendy.  Budowana przez lata reputacja legła w gruzach w związku z konfliktem władz i akcjonariuszy.

Jeśli interesuje Cię tematyka dywidend sprawdź do jakich unikalnych danych i narzędzi mają dostęp nasi abonenci.

Znajdziesz wśród nich między innymi:

  • Rozbudowane funkcje skanera akcji,
  • Analizę zachowania kursu 90 dni przed i po dniu ustalenia prawa do dywidendy,
  • Przewidywana data publikacji rekomendacji zarządu dotyczącej wysokości dywidendy,
  • Prognozę wysokości dywidendy na najbliższe 2 lata

oraz wiele innych

sprawdź szczegóły
Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+