Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+

Banki, e-commerce, gaming, handel i paliwa. Typy inwestycyjne analityków BM mBanku na 2022 r.

Udostępnij

Zespół BM mBanku w strategii inwestycyjnej na bieżący rok podtrzymuje pozytywne nastawienie do rynku akcji. W ich ocenie WIG20 ma szansę osiągnąć w 2022 r. poziom ponad 2600 punktów. Jeszcze większy potencjał do wzrostu ma przed sobą część wytypowanych przez analityków spółek.

Zanim jednak o typach na aktualny rok, słowo o rezultatach osiągniętych przez ubiegłoroczne „top picks”. Bez owijania w bawełnę, większość propozycji specjalistów okazała się zyskowna. Spośród komponentów WIG20 i mWIG40, nietrafione okazały się w zasadzie jedynie (hipotetyczne) inwestycje w EUR (EUROCASH) oraz TEN (TSGAMES). Szerokiego rynku nie udało się pobić także PGN (PGNIG) oraz ACP (ASSECOPOL). Poza tymi kilkoma wyjątkami, tak skonstruowany portfel radził sobie w 2021 r. całkiem nieźle, wypracowując około 50% stopę zwrotu.

Z kolei wśród mniejszych spółek solidne wyniki w tym okresie pokazały m.in. TIM (135%), AST (ASTARTA) (79%), VRG (57%), MGT (MANGATA) (55%) czy STP (STALPROD) (46%). Gorzej od rynku wypadły natomiast ACG (ACAUTOGAZ) (-9%) oraz SGN (SYGNITY) (10%).

Jak w takim razie wyglądają aktualne propozycje zespołu BM mBanku? W tym roku specjaliści sugerują przeważanie sektorów: banki, e-commerce, gaming, handel i paliwa. Te branże powinny w 2022 r. radzić sobie najlepiej i to z nich pochodzi 11 z 19 propozycji inwestycyjnych na ten rok.

Banki. W tym przypadku trudno o zaskoczenie, siłą sektora mają być kolejne podwyżki stóp procentowych, które w ocenie maklerów nie zostały jeszcze w pełni uwzględnione przez rynek. Szacują, że WIG-BANKI może osiągnąć 10500 punktów, a zagregowany zysk analizowanych banków wzrosnąć o 83% r/r. Największymi beneficjentami i jednocześnie top picks w ramach sektora są PKO (PKOBP) oraz ALR (ALIOR).

E-commerce. „W 2022 roku spodziewamy się dalszego szybkiego rozwoju rynku e-commerce. Nasz szacunek wzrostu rynku to +19% r/r. Na ten wzrost wpływ będzie mieć zwłaszcza poprawa logistyki, oferty promocyjne marketplace’ów oraz rozpowszechnienie ich użycia (…), postępująca zmiana przyzwyczajeń konsumentów oraz popyt na technologie rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości” – wyjaśniają analitycy

Na tych trendach korzystać mają rozwijający się na kolejnych rynkach ANR (ANSWEAR) oraz ALE (ALLEGRO) (rok temu top sell analityków), czyli nadal platforma e-commerce pierwszego wyboru, intensywnie pracująca nad poprawą logistyki.

Gaming. Najgorzej radzący sobie ubiegłoroczny pick, TEN (TSGAMES) ma w 2022 r. szansę na rehabilitację. Ta zdaniem specjalistów będzie możliwa dzięki poprawiającej się sprzedaży oraz zapowiedzianym na ten rok nowym tytułom. Oceniają też zeszłoroczną przecenę jako nieadekwatną do perspektyw spółki, co może dodatkowo spotęgować odbicie na kursie.

Drugi typ z sektora to CDR (CDPROJEKT). Eksperci są zdania, że w najbliższym czasie powinno pojawić się sporo pozytywnych informacji, na czele z odświeżonymi wersjami obu największych gier spółki oraz płatnym dodatkiem do Cyberpunka. To jednak nie komunikaty, a długoterminowa wycena spółki zwraca uwagę analityków.

„Oczekujemy, że w długim terminie CD Projekt jest w stanie generować wysoki FCF, wypłacać stałą dywidendę oraz z powtarzalnością publikować gry wysokiej jakości (i dobrze sprzedające się)” - podsumowano

BM mBanku do „gamingu” zalicza także niedawnego debiutanta, STH (STSHOLDING). Klasyfikacja stanie się bardziej jasna, jeśli spojrzymy na obszary w których spółka się rozwija: esport, sporty wirtualne, BetGames. Dodając wysoką dynamikę rynku i kompetencje lidera branży (m.in. w aktywizacji użytkowników), zdaniem analityków STS jest w stanie dynamicznie poprawiać wyniki.

Handel, co w przypadku GPW oznacza TIM, ponieważ akcje Jeronimo Martins nie są notowane na warszawskiej giełdzie. W przypadku akcji spółki analitycy nie wyznaczyli ceny docelowej, jednak zalecają przeważanie akcji w portfelu.

„W 2022 r. Grupa wchodzi dobrze przygotowana finansowo oraz bilansowo, aby w dalszym stopniu zwiększać skalę swojej działalności (…) Grupa TIM pozostaje jednym z naszych top-picków, jako podmiot z bezpiecznym bilansem, deklaracjami (i możliwościami) dywidendowymi, ugruntowaną pozycją na rynku oraz możliwościami dalszego dynamicznego wzrostu” – czytamy

Paliwa. Tu mamy powtórkę z ubiegłego roku. Wszyscy trzej przedstawiciele sektora: MOL, LTS (LOTOS) oraz PGN (PGNIG) figurowali także na analogicznej liście na 2021 r. Sektor ma korzystać na wysokich cenach ropy i gazu, które będą zdaniem analityków sprzyjać rewizji prognoz i akceptacji coraz wyższych mnożników. Jednocześnie najwyżej, w relacji do aktualnego poziomu notowań, wyceniają akcje MOL, które nie wykorzystały w pełni ubiegłorocznych warunków, m.in. w związku z decyzjami politycznymi na Węgrzech.

„(…) w obecnym otoczeniu wysokich cen węglowodorów i poprawiającej się marżowości w rafinerii, MOL jest w stanie generować rekordowe wyniki. Przypominamy, że Spółka nie zabezpiecza cen ropy, a w przypadku gazu 1/3 wolumenu daje pełną ekspozycję na obecne rekordy notowań, a 1/3 sprzedaży opiera się na rocznych kontraktach, które stopniowo będą konwergowały do rynku (pozostała 1/3 sprzedawana po regulowanych cenach)” - wyjaśniają

Pozostałe osiem wytypowanych przez zespół BM mBanku spółek to KRU (KRUK), CMR (COMARCH), POZ (POZBUD), OPL (ORANGEPL), MBR (MOBRUK) i WPL (WIRTUALNA). Analitycy stawiają także na dwie spółki z sektora energetycznego, PEP oraz CEZ

Jeśli nie jesteś naszym abonentem, a chcesz docenić naszą pracę, możesz to zrobić stawiając nam po prostu symboliczną kawę.

postaw nam kawę

Pełna lista pozytywnych kluczowych rekomendacji opublikowana w Rynek akcji w 2022: strategia inwestycyjna z 17 stycznia 2022 r.:

W ramach strategii zespół DM mBanku zaktualizował także kilkadziesiąt rekomendacji spółek. Wszystkie zmiany zaleceń i wycen znajdują się w zakładce rekomendacje.

 

Powyższy tekst jest skrótem z raportu „Rynek akcji w 2022: strategia inwestycyjna" po raz pierwszy opublikowanego 17.01.2022 r. o godzinie 08:35. Skrócona wersja raportu, zawierająca inne informacje wymagane przez Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r, jest dostępna na stronie https://www.mdm.pl/

Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+