Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+

Prognozy analityków na 2022 r. ceny żywności wzrosną o kolejne 4,5 proc

materiał partnera

Udostępnij

W poprzednim roku ceny żywności poszły w górę, w bieżącym 2022 roku również przewidywane są przez analityków wzrosty cen artykułów spożywczych. W sklepach wzrosły ceny prawie wszystkich produktów. Dzieje się tak dlatego, że drożeją nie tylko surowce rolne, wzrastają także koszty związane z energią, transportem czy kosztami pracy. Firmy często wspomagają się kredytami, wzrastają odsetki, więc rosną również koszty obsługi zadłużenia. W poprzednich latach, jeśli drożał jeden z elementów produkcji, można było zaoszczędzić na innym elementach, teraz nie ma takiej możliwości, dlatego wzrost cen odczuwają głównie konsumenci.

Wzrost cen żywności w Polsce w 2022

Analitycy przewidują, że w tym roku również wzrosną ceny gazu i usług, ale najszybciej będą rosły ceny żywności. W minionym roku ceny produktów spożywczych wzrosły przykładowo:

  •  mięso drobiowe - 23,8%,
  •  chleb - 12,5%,
  •  cukier -19,4%,
  •  olej roślinny - 21%.

Eksperci prognozują, że w całej branży spożywczej w bieżącym roku nastąpi wzrost cen od 4. 00 do 4,5%. Powodem jest wzrost cen surowców rolnych na rynkach światowych, dużo  wyższe ceny nawozów spowodują wzrost warzyw, owoców i zbóż. Wzrost cen można zaobserwować, przeglądając koszyk podstawowych produktów - gazetkowo.pl. Żywność można podzielić na pięć podstawowych rodzajów produkty mleczne, zboża, olej roślinny, cukier i mięso.

Ceny mleka i produktów mlecznych

W ciągu całego roku 2022 przewidywany jest wzrost cen masła, wpływa na to między innymi podwyżka cen oleju roślinnego, w konsekwencji wzrasta też cena margaryna, która jest często stosowana zamiast masła. Eksperci upatrują wzrostu cen żywności nie tylko w drożejących surowcach roślinnych, ale również we wzroście cen paliw w transporcie i energetyce oraz w nałożonych podatkach, między innymi podatek cukrowy.

Wzrastające ceny zboża, oleju i cukru

Ceny pieczywa wzrosły w ubiegłym roku o kilkanaście procent, w tym roku podrożeją także słodkie wypieki, ponieważ wzrosła cena cukru, szacowany jest wzrost o około 19,4%. Wyższa cena cukru wpływa także na wyższą cenę alkoholu, w tym roku wzrasta także akcyza na alkohol o 10%. Nie bez znaczenia na wzrost cen produktów słodzonych był nałożony podatek cukrowy, któremu podległy wszystkie napoje słodkie zawierające taurynę lub kofeinę. Eksperci wskazują, że cena cukru wzrasta nie tylko dlatego, że wzrastają ceny produktów rolnych na światowych rynkach, ale również z powodu suszy i przymrozków w Brazylii, która jest jego największym eksporterem. Cukier obok oleju jest głównym produktem wpływającym na wzrost cen, duży wybór artykułów spożywczych i różnicę w cenach można zaobserwować na Gazetkowo.pl. Na wzrastającą cenę oleju roślinnego ma wpływ również wzrastający popyt na biopaliwa.

Podwyżki cen mięsa w 2022 roku

Rosnące koszty utrzymania zwierząt i wysokie ceny utrzymania produkcji rolnej wpływają bezpośrednio na ceny produktów mięsnych.  Na wzrost cen oprócz niesprzyjających warunków do hodowli bydła wpływa również znaczący wzrost chorób dotykający zwierzęta w ostatnim czasie.

Analitycy przewidują, że szczególnie w pierwszym kwartale bieżącego roku ceny produktów rolnych pozostaną na wysokim poziomie, co będzie miało bezpośredni wpływ na wysoki poziom cen żywności również w naszym kraju. Wysokie ceny nawozów spowodują, że producenci zbóż, warzyw i owoców także będą chcieli pokryć rosnące koszty produkcji.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+