Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+

Biznesowy krajobraz polskich fintechów

materiał partnera

Udostępnij

Jeszcze kilkanaście lat temu świat finansów skupiał się wokół banków. Obecnie istotną rolę na rynku finansowym odgrywają fintechy, które nie tylko świadczą usługi dla klientów, ale również opracowują technologie, które są wykorzystywane przez instytucje finansowe. Czym dokładnie jest fintech? Które polskie firmy ugruntowały swoją pozycję w tej branży? Odpowiedzi na te i inne pytania zawiera niniejszy artykuł, który przedstawia biznesowy krajobraz polskich fintechów.

Czym jest fintech?

Fintech to skrót od angielskiego wyrażenia financial technology, który odnosi się do przedsiębiorstw zajmujących się rozwojem rozwiązań cyfrowych związanych z obrotem pieniądza. Poza innowacyjnością ich cecha charakterystyczną jest brak fizycznych oddziałów obsługujących klientów, ponieważ fintechy działają w Internecie i oferują rozwiązania cyfrowe. Co jeszcze jest charakterystyczne dla fintechu? Przede wszystkim fakt, że podmioty funkcjonujące w tej branży przyjmują specyficzny model biznesowy skupiający się na świadczeniu jednej, konkretnej usługi. W związku z tym istnieją fintechy działające w obszarze kantorów internetowych, płatności mobilnych, czy crowdfundingu.

Ważną kwestią, o której należy wspomnieć w kontekście fintechu są elastyczne formy komunikacji z klientami, czy perfekcyjnie dopracowana strategia User Experience (doświadczanie klienta), czym zyskują przewagę nad bankami. Przedsiębiorstwa z branży fintech stają się realną konkurencją dla sektora bankowego, ponieważ udostępniają rozwiązania dostosowane do potrzeb klientów, a także są w stanie szybko zmodyfikować lub rozwinąć swoją ofertę, by dopasować ją do aktualnej sytuacji na rynku. Przykładem może być Revolut, czyli fintech, który swoją działalność rozpoczął od karty wielowalutowej, a z czasem zaczął oferować szeroki wachlarz produktów i usług finansowych dostępnych w aplikacji mobilnej. To właśnie mobilność, kreatywność oraz dynamika są głównymi atutami fintechów, które coraz widoczniej zaznaczają swoją pozycję na rynku finansowym.

Jak wygląda polska branża fintech?

Polska to kraj, który jest lokalnym liderem rozwiązań fintechowych. Nad Wisłą funkcjonuje najwięcej fintechów w Europie Środkowo-Wschodniej, a wśród nich znajdują się podmioty, które osiągnęły międzynarodowy sukces. Jak wygląda sektor fintech w Polsce? Przede wszystkim warto mieć świadomość, że tworzy go obecnie przeszło 300 podmiotów, co potwierdza raport Mapa polskiego fintechu. Większość z nich powstało w ostatnich 3-5 latach, co jest dowodem na to, że branża dynamicznie się rozwija. Co ją charakteryzuje? Przede wszystkim różnorodność, która wynika z faktu, że polskie fintechy to zarówno start-upy, jak i przedsiębiorstwa, które urosły do dużych rozmiarów i posiadają ugruntowaną pozycję na rynku. Różnorodne są również rozwiązania oferowane przez firmy z sektora fintech, ponieważ są to nie tylko usługi dla klientów indywidualnych, czy firm, ale również technologie dostarczane bankom, czy instytucjom finansowym.

Przegląd polskiej branży fintech

Z pewnością nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że niektóre z rozwiązań oferowanych przez polskie fintechy są na tyle popularne, że korzystamy z nich nie mając tego świadomości. Przykładem mogą być płatności internetowe oferowane przez PayU, czy Blue Media. W obu przypadkach są to giganci polskiego rynku płatności, którzy oferują swoje rozwiązania również zagranicą. Innym przykładem może być BLIK, czyli płatności mobilne przy użyciu smartfona. W tym przypadku na popularyzację z pewnością wpłynęła pandemia, która wymusiła zachowanie dystansu społecznego. Jakie jeszcze popularne usługi oferują polskie fintechy? Przede wszystkim płatność za autostrady i parkomaty (SkyCash), internetową wymianę walut (Walutomat, Amronet, Cinkciarz), czy pożyczki online (Bancovo). Fintechy to również popularne porównywarki internetowe na czele z Rankomatem, czy Comperią. W tym przypadku są to rozwiązania, które umożliwiają klientom porównanie ubezpieczeń, produktów finansowych, czy ofert operatorów GSM i wybranie najlepszej oferty. Przedsiębiorstwa pełnią rolę pośrednika pomiędzy klientem, a instytucją, która wypłaca im prowizję za sprzedaż. Ciekawymi rozwiązaniami fintechowymi jest także crowdfunding, który odbywa się na platformach takich jak zrzutka.pl, czy wspieram.to, które umożliwiają zbieranie pieniędzy na konkretny cel.

Crowdfunding może przyjąć również inną postać, a mianowicie umożliwiać sprzedaż akcji firmy, co jest możliwe dzięki platformie Beesfund. Jest to największa platforma crowdfundingowa w Polsce i jedna z większych w Europie Środkowo-Wschodniej, co może być dowodem, że polski fintech liczy się w regionie. Wśród rozwiązań fintechowych dla przedsiębiorców warto wymienić także faktoring online, który jest świadczony przez SMEO, Finiatę, czy InviPay. W tym przypadku również można mówić o rosnącej popularności tego typu usług, co pozytywnie wpływa na płynność finansową przedsiębiorstw.

X Open Hub - wyspecjalizowany fintech dostarczający technologię

Jak już wspomniano polski fintech nie ogranicza się do usług, z których mogą korzystać klienci indywidualni, czy firmy, ale jest również dostawcą technologii. Przykładem może być X Open Hub, czyli firma specjalizująca się w dostarczaniu światowej klasy technologii transakcyjnej dla banków, brokerów oraz start-upów. X Open Hub zapewnia płynność wielu aktywów, a także udostępnia najnowocześniejszą technologię handlową przy zachowaniu w pełni otwartego środowiska. Marka stanowi nazwę handlowa XTB Limited, czyli podmiotu autoryzowanego i regulowanego przez UK Financial Conduct Authority (FRN 522157). X Open Hub to fintech, który osiągnął międzynarodowy sukces, czego dowodem jest fakt, że współpracuje obecnie z ponad stu przedsiębiorstwami z 30 krajów świata. Jego główna siedziba zlokalizowana jest w Londynie, a w Warszawie znajduje się hub technlogiczny, w którym powstają innowacje.

W ramach podsumowania z całą pewnością można stwierdzić, że polski fintech będzie odgrywał coraz istotniejszą rolę zarówno na polskim, jak i międzynarodowym rynku finansowym. Cieszyć może fakt, że to właśnie Polska jest liderem innowacji finansowych w Europie Środkowo-Wschodniej.