Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Grupa Apator podsumowuje wyniki 2021 roku

Udostępnij

Grupa APT (APATOR) zamyka rok 2021 przychodami na poziomie 940 mln PLN, generując znaczące wzrosty sprzedaży na rynkach eksportowych. W 4. kwartale ub.r. segment Woda i Ciepło wypracował rekordowe przychody. Udana transakcja sprzedaży gruntu w Poznaniu pozytywnie wpłynęła na wyniki finansowe Grupy, jednocześnie Apator Powogaz finalizuje budowę nowoczesnej fabryki w Jaryszkach.

  • Skonsolidowane przychody ze sprzedaży 1-4Q 2021 r. zbliżone do ubiegłorocznych (940,3 mln PLN), dzięki wyraźnemu ożywieniu popytu w segmencie Woda i Ciepło (295,4 mln PLN, +23% r/r) oraz wzrostowi sprzedaży w segmencie Gaz (269,7 mln PLN, +7% r/r), przy niższej r/r sprzedaży w segmencie Energii Elektrycznej (375,2 mln PLN, -16% r/r).
  • Skonsolidowana EBITDA w okresie 1-4Q 2021 r. na poziomie 150,2 mln PLN (w tym wpływ sprzedaży nieruchomości w Poznaniu +34,1 mln PLN), zysk netto w wysokości 62,7 mln PLN (wynik bez zysku na sprzedaży nieruchomości: 35,1 mln PLN).
  • Trwały trend odbudowy eksportu po okresie ograniczeń pandemicznych – wzrost eksportu wyniósł 16%, a jego udział w całkowitych obrotach Grupy Apator osiągnął poziom 47% przychodów ogółem.
  • Wyniki 4. kwartału 2021 r.: skonsolidowane przychody wyższe r/r o 4% (238,3 mln PLN), dzięki wysokiej dynamice sprzedaży zagranicznej odnotowanej we wszystkich segmentach oraz wzrostowi sprzedaży gazomierzy oraz wodomierzy w kraju. Wyniki finansowe pod presją inflacji kosztowej: niższy r/r poziom EBITDA (19,2 mln PLN) i strata netto w wysokości 1,6 mln PLN.
  • Sytuacja finansowa pod kontrolą, mimo wyższego r/r poziomu zadłużenia (głównie w wyniku utrzymywania i systematycznego uzupełniania buforów materiałów pod przyszłe kontrakty) - dług netto/EBITDA za ostatnie 12 miesięcy wyniósł 1,16x (po oczyszczeniu wyniku ze zdarzenia jednorazowego zadłużenie finansowe również na bezpiecznym poziomie 1,50x).

Rok 2021 to kolejny okres działalności biznesu w niepewnym i wymagającym otoczeniu gospodarczym. Grupa Apator, dzięki silnym fundamentom, zdywersyfikowanemu biznesowi i szerokiej skali działania, wykazała odporność na gospodarcze perturbacje. Priorytetem w ostatnich miesiącach była odbudowa sprzedaży na rynkach podlegających wcześniejszym ograniczeniom związanym z COVID-19. Grupa kontynuowała prace rozwojowe w zakresie technologii zdalnej komunikacji urządzeń pomiarowych oraz rozwiązań wspierających efektywność zarządzania sieciami dystrybucyjnymi. Prowadzono też dalsze działania w kierunku rozbudowy portfolio rozwiązań dla OZE. W związku z sytuacją makroekonomiczną, największym wyzwaniem operacyjnym była sprawna organizacja gospodarki magazynowej i wypracowanie nowego, elastycznego modelu funkcjonowania logistyki zaopatrzenia.

Na działalności sektora przemysłowego w całym 2021 roku cieniem kładły się zaburzenia globalnych łańcuchów dostaw komponentów oraz towarzysząca im inflacja kosztów. Mimo trudnych warunków i wysokiej bazy z 2020 roku (sprzedaż na tzw. „Rynek mocy”) Grupa Apator utrzymała poziom skonsolidowanych przychodów (+1% r/r, 940,3 mln PLN) i osiągnęła wynik netto w kwocie 62,7 mln PLN. Po korekcie wyników o wpływ sprzedaży nieruchomości w Poznaniu, EBITDA wyniosła 116,2 mln PLN (-11% r/r), zaś zysk netto Grupy ukształtował się na poziomie 35,1 mln PLN (-44% r/r).

W 4Q 2021 r. Grupa Apator wygenerowała nieznaczny wzrost przychodów r/r - wyraźny wzrost obrotów w segmencie Gaz (+24% do 65,1 mln PLN) oraz Wody i Ciepła (+14% r/r do 77,4 mln PLN) zarówno w kraju, jak również na rynkach zagranicznych, kompensujących spadek obrotów w segmencie Energii Elektrycznej (-12% do 95,8 mln PLN). Zysk EBITDA wyniósł 19,2 mln PLN (-39% r/r), zaś wynik netto Grupy ukształtował się na poziomie -1,6 mln PLN, na co wpływ miały m.in. niekorzystne różnice kursowe i wycena transakcji zabezpieczających oraz wzrost kosztów obsługi zadłużenia.

Segment Energia Elektryczna (EE)

W segmencie Energii Elektrycznej zrealizowano sprzedaż niższą o 16% w porównaniu do roku 2020 na skutek spadku obrotów na rynku krajowym w związku z ukończeniem na początku 2021 r. realizacji kontraktu na tzw. "Rynek mocy”. Podczas gdy w liniach aparatury łączeniowej, systemów sterowania i nadzoru (SSiN) oraz ICT uzyskano obroty wyższe r/r, na wynikach segmentu zaważyła właśnie zmniejszona sprzedaż liczników energii elektrycznej dla krajowych OSD (przy zwiększonym o 16% r/r eksporcie liczników, głównie do Niemiec).

Linia opomiarowania energii elektrycznej podlega stosunkowo największym fluktuacjom związanym z aktualną sytuacją makroekonomiczną oraz otoczeniem regulacyjnym. Producenci urządzeń elektronicznych doświadczają problemów w zakresie podaży surowców i materiałów do produkcji, jak również presji inflacyjnej po stronie kosztów materiałów, frachtu i pracy. Ponadto model sprzedaży oparty w głównej mierze na umowach długoterminowych, zawieranych w trybie postępowań o zamówienia publiczne, daje ograniczone możliwości przełożenia inflacji kosztów na ostateczne ceny dla klienta w ramach realizowanych umów (zawieranych w większości w latach 2020-21). Jednocześnie, brak rozporządzenia w sprawie specyfikacji technicznej liczników zdalnego odczytu do znowelizowanej ustawy Prawo energetyczne ułatwia wejście na rynek polski dostawców urządzeń o standardowych funkcjonalnościach, co wpływa na marże.

Ciekawe szanse rynkowe rysują się przed liniami biznesowymi aparatury łączeniowej oraz ICT i SSiN, co wynika z zapowiedzi OSD dotyczących planowanych znacznych nakładów inwestycyjnych na modernizację infrastruktury energetycznej, związanych z poprawą jakości i bezpieczeństwa dostaw, jak również integracją sieci dystrybucyjnej z energetyką odnawialną – w tych obszarach zastosowanie ma dostarczana przez Grupę Apator aparatura łączeniowa, telemechanika oraz elektroenergetyczna aparatura zabezpieczeniowa. Cele transformacji krajowego sektora energetycznego oraz regulacje UE w zakresie zmniejszania emisyjności źródeł energii, wiążą się z kolei z rozbudową aktywów OZE w portfelu spółek dystrybucyjnych, co spowoduje dodatkowy, skokowy wzrost udziału „zielonych mocy” w systemie i da impuls inwestycyjny po stronie zaawansowanych rozwiązań do zarządzania siecią dystrybucji oferowanych przez spółki segmentu EE.

Segment Gaz

W okresie 1-4Q 2021 r. przychody ze sprzedaży segmentu wzrosły o 7% r/r, głównie w wyniku wysokiej dynamiki sprzedaży w kraju (+25% r/r). Grupa Apator utrzymuje pozycję kluczowego dostawcy gazomierzy dla Polskiej Spółki Gazownictwa – w 2021 roku realizowano dostawy gazomierzy miechowych w ramach 2-letniego kontraktu zawartego w lutym 2020 r., zaś w listopadzie ub.r. oferta Apator Metrix została ponownie wybrana w sześciu zadaniach na łączną kwotę 74,9 mln PLN, obejmujących dostawę kolejnych 540 tys. sztuk gazomierzy (z prawem opcji w wys. +/­-20%). Nadal bardzo duży udział w przychodach segmentu generują gazomierze inteligentne przeznaczone na rynek belgijski, niderlandzki i brytyjski oraz gazomierze z liczydłem mechanicznym dostarczane na rynek niemiecki, przy utrzymaniu produkcji kontraktowej na rynek turecki, co pozwala na osiąganie wysokiego, stabilnego r/r poziomu eksportu tej części biznesu Grupy Apator.

Kolejne kraje europejskie przygotowują się do wdrażania gazomierzy inteligentnych (m.in. Hiszpania, Austria, Rumunia i Węgry). Jednym z najbardziej perspektywicznych rynków jest Belgia, w której trwa obecnie wymiana gazomierzy na inteligentne, a wygrany kolejny przetarg (dostawa ok. 1 mln szt. liczników o łącznej wartości ok. 65 mln EUR) zapewni stabilny backlog segmentu na kolejne lata. Również Polska Spółka Gazownictwa bada wariant wdrożenia gazomierzy inteligentnych - Apator Metrix brał udział w ogłoszonych przez PSG konsultacjach rynkowych, jak również dostarczał gazomierze smart w ramach pilotażu. Niezależnie od postępów smart meteringu w Europie, nadal pojawiają się liczne przetargi na gazomierze standardowe, w których Apator Metrix także z powodzeniem bierze udział.

Segment Woda i Ciepło (W&H)

Ostatni kwartał 2021 r. był rekordowy pod względem obrotów, zaś w okresie czterech kwartałów ub.r. segment W&H osiągnął wzrost przychodów o 23% r/r, przy wyższych o 10% r/r obrotach w kraju i dynamicznym wzroście eksportu (+35% r/r). Główne kierunki eksportowe segmentu to Czechy, Francja, Hiszpania i rynki wschodnie.

Branży wody i ciepła w Polsce w 2021 roku sprzyjała m.in. koniunktura w budownictwie i towarzyszący jej wzrost liczby oddanych mieszkań i rozpoczętych budów. Rynek na usługi opomiarowania wody rośnie w całej Europie i na świecie, jednocześnie klienci oczekują coraz dokładniejszych metod pomiaru – stąd segment rozwija ofertę wodomierzy ultradźwiękowych z szerokim zakresem komunikacji zdalnej. Nadal jednak utrzymuje się wysoki popyt w zakresie wodomierzy mechanicznych mających powszechne zastosowanie w budownictwie wielorodzinnym, szczególnie w krajach Europy Wschodniej oraz na Bałkanach. Rynek opomiarowania ciepła również przejawia tendencję wzrostową, która wynika ze zmian legislacyjnych (obowiązkowe opomiarowanie ciepła w UE), ale także ogólnej, rosnącej świadomości użytkowników w zakresie efektywności energetycznej i cieplnej. Podobnie jak w przypadku wodomierzy, w ciepłownictwie również pojawia się duże zainteresowanie systemami zdalnego odczytu.

Kluczowym czynnikiem wpływającym na rozwój i przyszłe wyniki segmentu jest relokacja zakładu Apator Powogaz do Jaryszek koło Poznania. Zaplanowana na 2Q 2022 r. operacja przeniesienia działalności do nowoczesnej fabryki to kamień milowy w kierunku automatyzacji procesów produkcyjnych, wdrożenia najwyższych standardów jakości wyrobów oraz znaczącego zwiększenia efektywności i mocy wytwórczych (skala produkcji wodomierzy w perspektywie 2025 r. osiągnie poziom 4 mln szt. rocznie, co oznacza wzrost o ok. 40% w porównaniu do roku 2021, zdecydowanie wzrosną także wolumeny w pozostałych grupach asortymentowych). Oprócz części hardware’owej, segment intensywnie rozwija ofertę systemów zdalnego sterowania, lokalizacji wycieków oraz autonomicznie działających systemów ograniczania strat wody, a także usługi zdalnego odczytu dla wody i ciepła.

Istotna część wydatków inwestycyjnych Grupy Apator poniesionych w okresie 1-4Q 2021 r. związana była z budową nowej fabryki Apator Powogaz (38,2 mln PLN). Blisko 40% z łącznej kwoty ok. 90 mln PLN zrealizowanego Capexu przypadło na działalność R&D i nowe produkty, zaś ok. 13% nakładów Grupy przeznaczono na cele związane z dalszą poprawą efektywności i zwiększaniem mocy produkcyjnych.

Za nami rok pełen wyzwań, związanych przede wszystkim z funkcjonowaniem w otoczeniu zaburzonych łańcuchów dostaw komponentów oraz presji kosztowej. Czynniki te w sposób istotny wpłynęły na poziom wyników finansowych Grupy za rok 2021, natomiast dzięki dywersyfikacji segmentowej i geograficznej Grupa utrzymuje sprzedaż na stabilnym poziomie. Oparcie działalności Apatora o trzy uzupełniające się filary biznesowe o nieco odmiennych cyklach zamówień oraz dobre planowanie i dbałość o sferę finansową sprawiają, że nawet w wymagającej sytuacji rynkowej Apator zachowuje zdolność do dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami. Rok 2022 będzie zapewne również pełen wyzwań, także w związku z sytuacją na Wschodzie. Na rynkach Rosji, Ukrainy i Białorusi generujemy niewielką część biznesu, stanowiącą ok. 5-6% przychodów, jednak z wielką uwagą śledzimy bieżące doniesienia. Dokładamy wszelkich starań, by Grupa realizowała swoje ambicje biznesowe, w tym w zakresie rozwoju sprzedaży na rynkach zagranicznych, co przekładać się będzie na satysfakcjonujący poziom osiąganych wyników– podsumowuje Zarząd Apator SA.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus