Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Sibelco ogłasza wezwanie na 100% akcji Krynicki Recykling

Udostępnij

Sibelco, działająca w ponad 30 krajach firma zajmująca się wydobyciem, przetwórstwem oraz sprzedażą minerałów przemysłowych, będąca liderem w recyklingu szkła w Europie, ogłosiła wezwanie do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji KRC (KREC), największej w Polsce firmy zajmującej się recyklingiem szkła.

Sibelco oferuje 23,00 zł za każdą akcję Krynicki Recykling, co oznacza 40,2% premię wobec kursu zamknięcia z ostatniej sesji na GPW poprzedzającej ogłoszenie wezwania. Zapisy do sprzedaży akcji w wezwaniu będą przyjmowane od 12 kwietnia do 11 maja br.

Krynicki Recykling wybrał Sibelco jako inwestora strategicznego w wyniku przeglądu opcji strategicznych zapoczątkowanego w listopadzie ubiegłego roku.

Adam Krynicki, prezes i największy akcjonariusz Krynicki Recykling, kontrolujący (bezpośrednio i pośrednio) 31,44% akcji spółki, zobowiązał się do sprzedaży wszystkich swoich akcji w wezwaniu i niewycofania zapisu na sprzedaż akcji w przypadku kontrwezwania.

Cena proponowana przez Sibelco w wezwaniu jest również o 28,5% wyższa od średniej ceny ważonej wolumenem obrotu z ostatnich trzech miesięcy poprzedzających ogłoszenie wezwania oraz o 21,1% wyższa od średniej ceny ważonej wolumenem obrotu z ostatnich sześciu miesięcy. Odzwierciedla ponadto 10,6% premię wobec kursu zamknięcia z 24 listopada 2021 r., tj. z dnia poprzedzającego publikację przez spółkę informacji o rozpoczęciu przeglądu opcji strategicznych.

– Jestem przekonany, że dołączenie do grupy Sibelco, która jest europejskim liderem w recyklingu szkła, działającym już we Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Belgii, jest najlepszą opcją strategiczną dla Krynicki Recykling. Sibelco będzie najlepszym partnerem dla Krynicki Recykling w dalszym rozwoju i maksymalizowaniu wartości Spółki, dlatego zdecydowałem się sprzedać wszystkie posiadane akcje – powiedział Adam Krynicki, prezes Krynicki Recykling.

Zapisy do sprzedaży akcji w wezwaniu przyjmowane będą od 12 kwietnia do 11 maja br. Inwestor posiadający akcje Krynicki Recykling, może odpowiedzieć na wezwanie w biurze maklerskim, które prowadzi jego rachunek papierów wartościowych. Sibelco zamierza nabyć 100%, tj. 17.365.800 akcji Krynicki Recykling. W przypadku osiągnięcia w wyniku wezwania progu przynajmniej 95% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu Krynicki Recykling, Sibelco nie wyklucza przeprowadzenia przymusowego wykupu akcji należących do akcjonariuszy mniejszościowych, a następnie wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego. Wezwanie dojdzie do skutku, jeśli dotychczasowi akcjonariusze złożą zapisy do sprzedaży co najmniej 51%, tj. 8.856.558 akcji, a także po uzyskaniu przez Sibelco stosownej zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

– W 2021 r. znacząco rozwinęliśmy działalność w zakresie recyklingu szkła dzięki przejęciu firm Viridor w Wielkiej Brytanii i Solover we Francji. Wierzymy, że przejęcie Krynicki Recykling w Polsce będzie ważnym krokiem w rozwoju naszej działalności w tym segmencie w Europie Środkowo-Wschodniej – powiedział Hilmar Rode, prezes (CEO) Sibelco.

Firma Sibelco została założona w 1872 r., początkowo dostarczając piasek kwarcowy ze złóż we Flandrii głównym producentom szkła w Belgii. Z biegiem lat Sibelco wchodziło na nowe rynki minerałów i rozszerzało swoją działalność w kolejnych regionach świata. Dziś Sibelco jest prawdziwie międzynarodową firmą i liderem w swojej branży, posiadającym ponad 100 zakładów produkcyjnych w 31 krajach. Sibelco sprzedaje swoje produkty do firm działających w różnorodnych branżach, w tym produkcji szkła, ceramiki, budownictwa, powłok, polimerów czy oczyszczania wody.

W 2021 r. Grupa osiągnęła przychody w wysokości 1,7 mld euro oraz EBITDA w wysokości 271 mln euro. Zatrudnia około 5 tys. pracowników.

Sibelco jest również liderem w recyklingu szkła w Europie i zamierza dalej rozwijać ten segment w ramach swojej strategii na lata 2020-25.

Podmiotem pośredniczącym w wezwaniu jest Santander Biuro Maklerskie. Doradcą prawnym Wzywającego jest kancelaria Clifford Chance. Lazard i Santander pełnią rolę doradców finansowych Sibelco przy tej transakcji.