Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+

Kwietniowa dziesiątka, czyli inwestycyjne typy BNP Paribas BM

Udostępnij

Dziesiątka znowu w komplecie. Do portfela BNP Paribas BM na kwiecień zawitały dwie nowości, a jedna spółka opuściła zestawienie. A to oznacza powrót do klasycznej liczby dziesięciu spółek po jednym miesiącu zawirowań.

Po wymagającym lutym, marzec przyniósł powiew wzrostów, tak na szerokim rynku, jak i w portfelu BNP Paribas BM. Sześć z dziewięciu marcowych inwestycji okazało się zyskownymi, a palma pierwszeństwa przypadła AML (ALUMETAL), którego notowania m.in. w związku z prezentacją rekordowych wyników za 2021 r. wzrosły w minionym miesiącu o przeszło 21%. Osiągając jednocześnie historyczne szczyty. Czyli idealne miejsce do sprzedaż akcji. Alumetal to bowiem spółka, która jako jedyna wypadła z portfela BNP Paribas BM po kwietniowej rewizji. Zakończenie inwestycji odbyło się jednak w przyjaznych stosunkach:

„Realizacja zysków po dobrych wynikach za 4Q’21 i podaniu dobrych perspektyw na 2022 r, które w krótkim terminie zostały naszym zdaniem zdyskontowane” – wyjaśniają analitycy

Tym bardziej, że opuszczenie portfela nie oznacza definitywnego końca przygody z daną spółką. Czego dowodzą dwie kwietniowe nowości, które po przerwie powróciły w krąg zainteresowania analityków. W przypadku pierwszej z nich, czyli STP (STALPROD) przerwa trwała równe trzy kwartały. Decyzję o ponownej inwestycji uzasadniono m.in. sprzyjającym otroczeniem, w tym rosnącymi cenami surowców, a także atrakcyjna wyceną:

Spółce sprzyja wzrostowy trend cenowy produktów stalowych, który jest pochodną obecnych zawirowań na rynku stali. Spółka zaopatruje się w firmach z Unii Europejskiej, więc jest mniej narażona na zakłócenia w łańcuchach dostaw. Spółka korzystać będzie także z rosnących cen cynku i premii za dostawę w obliczu problemów podażowych tego surowca w Europie na skutek rosnących cen energii. Zwracamy także uwagę na atrakcyjną wycenę mnożnikową na tle średnich historycznych” – czytamy w komentarzu

Druga nowość, XTB na kolejną szansę czekała nieco dłużej, bo od końca 2020 r. W tym przypadku analitycy zwracają uwagę na wyniki wypracowane w ostatnim kwartale ubiegłego roku, a w szczególności wzrost liczby nowych klientów w tym okresie, która wyniosła 43 tys. wobec planu spółki wynoszącego 30 tys. XTB kontynuowała także wzrost średniej liczby aktywnych klientów, do 112 tys., czyli najwyższego wyniku od rozpoczęcia pandemii.

„Zwiększona zmienność na rynkach finansowych spowodowana wojną w Ukrainie, powinna pozytywnie wpłynąć na wyniki XTB w nadchodzących okresach” – zaznaczono

Pozostała część portfela nie ulega zmianie. Znajdujące się w nim spółki to w dalszym ciągu: ALR (ALIOR), APR (AUTOPARTN), ATC (ARCTIC), BDX (BUDIMEX), KGH (KGHM), MBR (MOBRUK), NEU (NEUCA) oraz PEO (PEKAO).

Jeśli nie jesteś naszym abonentem, a chcesz docenić naszą pracę, możesz to zrobić stawiając nam po prostu symboliczną kawę.

postaw nam kawę

Aktualny zestaw spółek oraz zmianę portfela w czasie możesz na bieżąco monitorować obserwując publiczny portfel Dziesiątka BNP Paribas BM.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+
Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+