Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Wyniki finansowe KGL w 2021 r. oraz list do akcjonariuszy

Udostępnij
WYBRANE DANE FINANSOWE 2021 2020 dynamika
w tys. zł.      
Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów 575 836 379 964 52%
Zysk (strata) brutto na sprzedaży 66 692 67 933 -2%
Zysk (strata) brutto 7 046 14 770 -52%
Zysk (strata) netto 5 246 11 182 -53%
Zysk (strata) netto na akcję zwykłą (zł/eur) 0,74 1,56 -53%
EBIT 11 472 22 575 -49%
EBITDA 37 213 44 732 -17%
       
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej 32 319 47 632 -32%
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej -10 853 -44 324  
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej -5 088 -2 151  
       
Aktywa razem 416 338 347 462 20%
Kapitał własny 134 142 131 741 2%
Zobowiązania długoterminowe 59 182 84 993 -30%
Zobowiązania krótkoterminowe 208 033 117 018 78%

 

Drodzy Akcjonariusze i Inwestorzy,

W imieniu całego Zarządu spółki KGL przedstawiam Państwu sprawozdanie z działalności Spółki za 2021 r. Na łamach niniejszego raportu przygotowaliśmy komentarz do sytuacji Spółki, wypracowanych wyników oraz podejmowanych przez nas działań biznesowych.

Rok 2021 był rokiem wzrostu cen materiałów używanych do produkcji oraz towarów sprzedawanych w segmencie dystrybucji. Z uwagi na fakt dużego udziału kosztów surowca w koszcie wytworzenia produktów KGL, odnotowane dynamiki zmian cen surowców miały bardzo duży wpływ na wzrost kosztów produkcji, co Spółka mogła w ograniczony sposób przełożyć na ceny swoich produktów. Ograniczenia te wynikały bezpośrednio ze strategii KGL wobec rynku, której głównym założeniem jest wieloletnia współpraca z największymi uczestnikami rynku.

W sytuacji utrzymującej się przez kilka kwartałów dużej dynamiki wzrostów cen surowców produkcyjnych, materiałów pomocniczych oraz mediów, stosowane przez spółkę KGL zasady indeksacji cen nie nadążały za zmianą cen na rynku, w efekcie czego marże u klientów strategicznych uległy zmniejszeniu. W stosunku do roku 2020, przychody ze sprzedaży w roku 2021 wzrosły o 51,6% (do poziomu blisko 576 mln zł), co związane było głównie ze zmianą cen materiałów i towarów i bezpośrednio przełożyło się na wynik Spółki. Rosnące koszty działalności nie są wyłączną domeną naszej branży i ryzyka z tym związane należy rozpatrywać jako globalne i w dużej mierze przejściowe. Niestety, wypracowany poziom zysku w ocenie Zarządu Spółki nie jest na tyle wystarczający aby wobec obecnych wyzwań rynkowych zdecydować się na wypłatę dywidendy za 2021 r., przez co nastąpi odejście od kilkuletniej tradycji podziału części zysku wśród akcjonariuszy. Co do zasady jednak celem KGL pozostaje bycie spółką dywidendową.

Miniony rok był kolejnym rokiem pandemicznym, kiedy obostrzenia związane z COVID-19 narzuciły nam dodatkowe obowiązki związane z dostosowaniem warunków pracy do wymogów reżimu sanitarnego. Największym wyzwaniem było zapewnienie pracownikom Spółki, zatrudnionym w zakładach produkcyjnych oraz w halach magazynowych, maksimum bezpieczeństwa w wykonywaniu swoich codziennych obowiązków. Z tego względu, chcielibyśmy podziękować wszystkim pracownikom i współpracownikom KGL za odpowiedzialne podejście do zaproponowanych przez Zarząd rozwiązań – a należy nadmienić, że często były to bardzo restrykcyjne obostrzenia.

Ten trudny czas udowodnił, że KGL to przede wszystkim zespół ludzi potrafiących pracować wydajnie w ekstremalnych warunkach – za co jeszcze raz chcielibyśmy bardzo podziękować.

Pomimo trudnego dla Spółki ubiegłego roku, na co złożyło się szereg niezależnych od nas powodów, niezmiennie Zarząd jest zdania, iż sytuacja w branży jest bardzo dobra w kontekście rosnącego zapotrzebowania na oferowane przez nas produkty i surowce. W opinii Zarządu rynek jest rosnący i perspektywiczny w horyzoncie najbliższych lat. Aspekty środowiskowe stanowią pewien rodzaj ryzyka, zwłaszcza w niektórych obszarach branży spożywczej (opisanych zwłaszcza dyrektywą SUP), jednakże w KGL ryzyko to plasuje się względnie nisko z uwagi na zdecydowanie przemysłowy charakter produktów oferowanych przez Spółkę, wśród których trudno doszukać się alternatyw dla obecnie stosowanych. Spółka, w ramach prowadzonych działań R&D, dokłada wszelkich starań aby sprostać większości oczekiwaniom klientów (oraz regulatorów rynku) w zakresie zdolności produktów do pełnego recyklingu, maksymalizacji użycia recyklatów czy, też tam gdzie to możliwe, redukcji ich wagi (ograniczenia plastiku).

Zarząd animuje szereg działań optymalizacyjnych w Spółce, zwłaszcza w obszarze procesów produkcyjnych. W minionym roku wdrożone zostały elementy systemu zarządzania LEAN MANAGEMENT, co z równolegle prowadzonymi szkoleniami wśród załogi w zakresie pogłębiania i lepszego wykorzystywania wiedzy z filozofii LEAN, pozwoliło Spółce uzyskać wymierne korzyści.

W 2021 r. Spółka aktywnie realizowała również zadania opisane w Strategii Rozwoju przyjętej na lata 2021-2025. W wymiarze fizycznym był to wybór dostawcy linii do regranulacji (firma NGR Austria), które uruchomienie zaplanowane jest jeszcze w pierwszym półroczu 2022 r. Będzie to nowy element biznesu KGL – produkcja i sprzedaż na rynek regranulatów tworzyw sztucznych.

Zarząd na bieżąco analizuje również faktyczny i potencjalny wpływ sytuacji polityczno - gospodarczej w Ukrainie, której rynek przy pozytywnej realizacji scenariuszy zdarzeń może być dla KGL atrakcyjny rozwojowo. Zdaniem Zarządu, obrana przez Spółkę strategia długoterminowego patrzenia na prowadzony biznes jest słuszna i pomimo przejściowych, obiektywnych trudności, w dalszym ciągu KGL pozostaje na ścieżce budowy nowoczesnej i wydolnej organizacji, zdolnej do generowania satysfakcjonujących zysków dla Wszystkich jej akcjonariuszy.

Dużo obszerniej o sytuacji na rynku i w KGL piszemy w poniższym sprawozdaniu do lektury którego gorąco Państwa zachęcam

w imieniu całego Zarządu Spółki

Krzysztof Gromkowski

Prezes Zarządu KGL S.A.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus