Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Sierpniowa dziesiątka, czyli inwestycyjne typy BNP Paribas BM

Udostępnij

Trzeci raz z rzędu analitycy BNP Paribas BM rozpoczynają miesiąc od wymiany dwóch spółek w portfelu. Po kilku miesiącach z zestawieniem żegnają się TIM oraz XTB, a na ich miejsce trafiły potencjalnie bardziej atrakcyjne zdaniem specjalistów walory. W obu przypadkach mowa o powrotach po dłuższej nieobecności.

 

W sierpniowym portfelu BNP Paribas BM nie znajdziemy już akcji XTB oraz TIM. W komentarzu wyjaśniającym decyzję odnośnie pierwszej z wymienionych spółek możemy przeczytać, że jest to związane z realizacją zysków po świetnych wynikach za drugi kwartał. W kwestii oceny wyników trudno dyskutować, niemal 230 mln zł szacowanego zysku netto to tylko nieco mniej niż w rekordowym pierwszym kwartale bieżącego roku. I więcej niż oczekiwał rynek. Co więcej, wirtualna inwestycja BNP Paribas BM została zakończona z zyskiem, rozstanie przebiegło więc w pokojowej atmosferze.

TIM to nieco bardziej skomplikowana historia. W ciągu ostatnich miesięcy notowania spółki nie pomogły wynikowi portfela, kończąc zarówno maj, czerwiec jak i lipiec pod kreską. To jednak nie poziom kursu był przyczyną (ponownie wirtualnej) sprzedaży akcji spółki.

„W długim terminie pozytywnie oceniamy model biznesowy spółki, jednak z uwagi na wysoką bazę z ubiegłego roku, tempo poprawy wyników w najbliższych kwartałach może znacząco spowolnić” - wyjaśniono

Pora więc na danie główne, czyli nowe nabytki, które zawitały do sierpniowego portfela. Pierwszy z nich to PLW (PLAYWAY), który wraca do zestawienia do solidnej przerwie. Ostatni raz gościł tu bowiem na początku 2021 r., kiedy notowania spółki znajdowały się na poziomie ponad 600 zł. Obecnie, niemal połowę kapitalizacji mniej, uwaga analityków BNP Paribas BM znów zwróciła się w kierunku spółki. Decyzję tłumaczą też kilkoma czynnikami:

  1. Solidne wyniki za pierwszy kwartał, który był drugim z rzędu kiedy wyniki okazały się lepsze od oczekiwań, pomimo braku znaczących premier.
  2. Prawdopodobna kontynuacji pozytywnych tendencji również w 2Q22, z uwagi na powiększenie dotychczasowego katalogu o kolejne tytuły pochodzące ze spółek, w których PLW posiada znaczące udziały, jak np. Cooking Simulator VR wydany przez BCS (BIGCHEESE).
  3. Zawarcie umów dystrybucyjnych z Microsoft i Epic Games (House Flipper trafił do Xbox Game Pass, a Car Mechanic Simulator 2018 był dostępny za darmo w Epic Game Store, nie wykluczone, że obie umowy dotyczyły też kolejnych tytułów), które będą źródłem dodatkowego przychodu.
  4. Korzystny dla spółki rosnący kurs USD/PLN.

Druga sierpniowa nowość to natomiast SLV (SELVITA), wracająca do portfela BNP Paribas BM po niecałym roku nieobecności. I również w tym przypadku analitycy uzasadnili nabytek szeregiem argumentów:

„Spółka konsekwentnie rozwija swój biznes, co potwierdziły wyniki za 1Q'22. Spółka pokazała znaczący wzrost backlogu, który wynosi ponad 270 mln, co przekłada się na wzrost o 38% w ujęciu r/r. Selvita chce także zwiększać zakres swojej działalności i kompetencji poprzez transakcje na rynku M&A i rozpatruje obecnie kilkadziesiąt potencjalnych kandydatów do przejęcia. Głównymi punktami strategii działania spółki są obecnie dalszy rozwój segmenty drug discovery oraz budowa segmentu CDMO, który polega na kontraktowym wytwarzaniu leków. Oczekujemy utrzymania wysokiego tempa poprawy wyników, co powinno wyróżniać spółkę na tle rynku w otoczeniu pogarszającej się koniunktury gospodarczej” – czytamy w komentarzu

Pozostała część portfela nie ulega zmianie. Znajdujące się w nim spółki to w dalszym ciągu: ATC (ARCTIC), APR (AUTOPARTN), BDX (BUDIMEX), DNP (DINOPL), EUR (EUROCASH), KTY (KETY), NEU (NEUCA) oraz ZEP (ZEPAK).

Aktualny zestaw spółek oraz zmianę portfela w czasie możesz na bieżąco monitorować obserwując publiczny portfel Dziesiątka BNP Paribas BM.

spółka zmiana m/m komentarz
ATC (ARCTIC) "(...) podoba nam się strategia spółki polegająca na rozwoju wyżej marżowych produktów (np. papiery opakowaniowe) oraz inwestycje w energetykę odnawialną"
APR (AUTOPARTN) "Wcześniej otoczenie pandemii a obecnie niepewność geopolityczna sprzyja utrzymaniu wcześniejszych trendów na rynku aftermarket  (wysoki wiek aut, niższe rejestracje nowych pojazdów i długi czas oczekiwania na nowe auta, odroczenie napraw, niższa popularność komunikacji zbiorowej)"
BDX (BUDIMEX) "Wysoka ekspozycja na inwestycje publiczne może być istotnym czynnikiem sprzyjającym w otoczeniu oczekiwanego spowolnienia gospodarczego, które jednocześnie powinno przynieść stabilizację kosztów materiałów oraz płac"
DNP (DINOPL) "Dino udowodnia siłę swojego modelu biznesowego w obecnym otoczeniu rynkowym, jak i długoterminowy potencjał do dalszego wzrostu"
EUR (EUROCASH) "(…) rosnąca inflacja w obszarze żywności i napojów będzie stopniowo przekładać się na dalsze przyspieszanie tempa wzrostu sprzedaży, a zarząd po wynikach skomentował, że trend ten realizuje się w coraz większym stopniu w 2Q’22"
KTY (KETY) "(…) pomimo toczącej się wojny w Ukrainie, popyt na wyroby grupy utrzymywał się na wysokim poziomie. Jednocześnie zrewidowano w górę prognozy wynikowe na cały, 2022 rok"
NEU (NEUCA) "Nasza pozytywna ocena spółki wynika (...) z długoterminowych perspektyw stabilnego wzrostu rynku hurtu aptecznego (ok. 4% rocznie) oraz strategii współpracy Neuki z aptekami niezależnymi w programach aptecznych"
PLW (PLAYWAY) "(…) drugi kwartał z rzędu (…) wyniki okazały się lepsze od oczekiwań, pomimo braku znaczących premier. Oczekujemy kontynuacji pozytywnych tendencji również w 2Q22"
SLV (SELVITA) "Oczekujemy utrzymania wysokiego tempa poprawy wyników, co powinno wyróżniać spółkę na tle rynku w otoczeniu pogarszającej się koniunktury gospodarczej"
TIM "(…) z uwagi na wysoką bazę z ubiegłego roku, tempo poprawy wyników w najbliższych kwartałach może znacząco spowolnić"
XTB "realizacja zysków po świetnych wynikach za 2Q’22"
ZEP (ZEPAK) "(..) rynek obecnie nie docenia wartości ZE PAK pochodzącej z wysokich wyników aktywów węglowych w najbliższych latach, rozwoju portfela OZE we współpracy z głównym akcjonariuszem oraz potencjalnych długoterminowych celów jakimi są farmy wiatrowe offshore oraz reaktory jądrowe SMR"
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus