Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Biomed Lublin podwoił wynik EBITDA

Udostępnij

Biotechnologiczna spółka zakończyła I kwartał br. blisko 40-proc. wzrostem przychodów i niemal 100-proc. dynamiką na poziomie wyniku EBITDA. Motorem wzrostów była sprzedaż szczepionki przeciwgruźliczej BCG oraz produktów Onko BCG.

BML (BIOMEDLUB), po rekordowym ubiegłym roku, udanie rozpoczął kolejny rok. W I kwartale 2023 roku przychody wyniosły blisko 12 mln zł wobec 8,6 mln zł zanotowanych rok wcześniej, a EBITDA wzrosła z 1,45 mln zł do 2,88 mln zł. Na poziomie wyniku operacyjnego spółka zamieniła stratę z I kw. 2022 roku (-155 tys. zł) na 1,3 mln zł zysku. Podobnie było w przypadku wyniku netto, który wyniósł 742 tys. zł (strata -484 tys. zł w analogicznym okresie 2022 roku).

- Konsekwentna realizacja strategii sprawia, że systematycznie poprawiamy wyniki i chcemy to kontynuować w kolejnych okresach. Motorem wzrostów w minionym kwartale była sprzedaż szczepionki przeciwgruźliczej BCG oraz produktów Onko BCG. Czynnikiem wspierającym wyniki jest odbudowa rynku ukraińskiego, co zresztą zakładaliśmy w naszych planach. Istotne dla osiąganych wyników jest to, że wszystkie kontrakty realizujemy zgodnie z planem – komentuje Mieczysław Starkowicz, prezes zarządu Biomed Lublin SA.

Spółka kontynuuje ekspansję zagraniczną. W lutym br. zawarła umowę z firmą farmaceutyczną Anisapharm na rejestrację, dostawę i dystrybucję produktów leczniczych Onko BCG w Rumunii za minimum 5,25 mln euro. Również w tym roku, pod koniec kwietnia, podpisała podobną umowę z Laboratoires Majorelle, jednym z liderów francuskiego rynku urologii i ginekologii. Kontrakt na dostawy do Francji sięga 14,94 mln euro.

- Pracujemy nad kolejnymi umowami. Na razie skupiamy się na kontynuowaniu ekspansji na nowe rynki europejskie – dodaje Mieczysław Starkowicz.

W zeszłym roku Biomed wszedł na rynek hiszpański z własnym produktem Onko BCG oraz do Rumunii ze szczepionką przeciwgruźliczą BCG (zamówienia o łącznej wartości 5,7 mln zł). Nawiązał współpracę z holenderską firmą farmaceutyczną BModesto w zakresie rejestracji, dostawy i dystrybucji produktów leczniczych Onko BCG 50 oraz Onko BCG 100 (wartość umowy co najmniej 10,3 mln euro). Do tego dochodzi rejestracja na terytorium Niemiec i Szwajcarii produktu leczniczego na bazie dossier rejestracyjnego Onko BCG oraz umowa na dostarczenie Distreptazy do Arabii Saudyjskiej i Egiptu o wartości 12,86 mln euro.

Biomed Lublin w listopadzie ubiegłego roku zaktualizował strategię, która w najbliższych trzech latach (okres 2023-2025) ma przyspieszyć rozwój. Pomóc w tym ma współpraca z liderami rynku farmaceutycznego, rozbudowa portfolio produktowego, dalsza ekspansja na rynki zagraniczne produktu leczniczego Distreptaza oraz zbudowanie własnego zespołu sprzedażowego w Polsce.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus