Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Global Cosmed: Wyniki 2016r. nie będą już obciążone wysokimi kosztami inwestycji

Udostępnij

Global Cosmed zanotował niższe zyski w ubiegłym roku w porównaniu z 2014 r.  ze względu na wyższe koszty prowadzonej produkcji w Radomiu i przejęciu niemieckiej spółki. W tym roku spółka nie oczekuje już kosztów z tym związanych, zapowiedział prezesa spółki Ewa Wójcikowska.

"Zyski za ubiegły rok były nieco niższe niż w 2014 r. Było to podyktowane znacznymi kosztami prowadzenia jednocześnie produkcji i inwestycji w Radomiu, a także kosztami związanymi z przejęciem oraz restrukturyzacją niemieckiej spółki. W tym roku nie przewidujemy już kosztów z tym związanych" - powiedziała Wójcikowska, cytowana w komunikacie.

Dodała, że wkrótce spółka odda do użytku główną część inwestycji - mieszalnię wyrobów płynnych. "Dzięki niej nasze możliwości produkcyjne zwiększą się dwukrotnie, a nowe urządzenia zapewnią nam wyższą jakość produktów. Jednocześnie zwiększy się efektywność kosztowa" - powiedziała prezes.

Spółka podkreśliła też, że intensywnie zwiększa eksport i zdobywa nowe rynki zagraniczne. "W efekcie udział przychodów generowanych poza Polską stanowi już 50% całkowitej sprzedaży. Wartość eksportu wzrosła o 29,5% i wyniosła 113,4 mln zł na koniec 2015 r." - czytamy w komunikacie.

W styczniu 2016 r. Global Cosmed przejął kontrolę nad Global Cosmed Group. Formalnie transakcja zostanie sfinalizowana do końca maja, kiedy Global Cosmed obejmie dodatkową emisję akcji serii D, E i F. Dzięki połączeniu sił, powstaje Grupa z mocną pozycją na rynku europejskim, działająca zarówno w sektorze marek własnych, jak i private label.

"Połączenie umożliwi nie tylko wzmocnienie pozycji rynkowej obu firm i pełniejsze wykorzystanie ich potencjału operacyjnego i kadrowego, ale pozwoli również na obniżenie kosztów działalności i usprawnienie procesu zarządzania. Uzyskane oszczędności będą mogły być przeznaczane na kolejne inwestycje w Grupie. Połączenie umożliwi jednocześnie osiągnięcie efektu synergii i da możliwość płynnego przesuwania zasobów bez konieczności kreowania dodatkowych kosztów" – podano w komunikacie.  

GLC (GLCOSMED) odnotował 4,29 mln zł skonsolidowanego zysku netto w 2015 r. wobec 7,08 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 226,66 mln zł w 2015 r. wobec 172,55 mln zł rok wcześniej. W ujęciu jednostkowym zysk netto w 2015 r. wyniósł 3,99 mln zł wobec 6,41 mln zł zysku rok wcześniej.

Global Cosmed to największy polski producent kosmetyków i chemii gospodarczej. Głównymi odbiorcami spółki są krajowe oraz międzynarodowe sieci handlowe, w tym również dyskontowe. W październiku 2014 roku spółka przejęła aktywa niemieckiego producenta chemii gospodarczej domal wittol (obecnie Global Cosmed Domal GmbH).

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus