Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

[BR Premium] Co robią grube ryby: Santander TFI (sierpień 2023)

Udostępnij

Nasze ostatnie spojrzenie na aktywność zarządzających z Santander TFI miało miejsce w czerwcu. W kwestii przepływów przez wakacje niewiele się zmieniło. Środki do funduszy angażujących się na krajowym rynku akcji powoli płyną, choć nie jest to strumień godny Wielkiej Hossy Napływowej. Jednak z punktu widzenia stock pickingu nie ma to istotnego znaczenia, bo jak pokazuje doświadczenie zawsze są spółki, które chciałoby się dokupić i takie, których perspektywy się pogarszają. W lipcu i sierpniu takich decyzji w Santander TFI podejmowano około 50 i dość stabilnie rozkładały się one na zakupy i sprzedaż. Pod względem nowości i spółek w portfelach nieobecnych również równowaga 2:2. Choć jak zwykle to tylko statystyka, bo pod tą względną równowagą mieliśmy konkretne, niejednokrotnie stanowcze i odważne decyzje.

Na początek tradycyjny rzut oka na przepływy, których stabilny trzon stanowią fundusze dedykowane pracowniczym programom kapitałowym, wspierane środkami kierowanymi do funduszy akcji i tradycyjnie popularnych na polskim rynku funduszy mieszanych (zrównoważonych i stabilnego wzrostu), dopalane strumieniem kierowanym do funduszy tematycznych (technologia, wzrost, rynki wschodzące). W ostatnich miesiącach obraz nie uległ istotnej zmianie z tą równicą, że lipiec to wyraźnie lepszy bilans, a sierpień wyraźnie słabszy.

Santander TFI: napływy do funduszy inwestujących na GPW

Przypadkowo lub nie zbiega się to z sytuacją na krajowym rynku akcji – lipiec to wzrost WIG o 7,4%, a sierpień to spadek o 5,3%.

Przejdźmy do portfela, bo to tam pojawiają się najciekawsze historie. Na początek te najbardziej odważne decyzje. W wakacje zarządzający z Santander TFI pozbyli się całkowicie akcji spółek STS Holding i Ailleron. W pierwszym przypadku sprawa wydaje się być oczywista, bo w grę wchodzi wezwanie ogłoszone (dziś wiemy że skutecznie) przez notowany w Londynie Entain. W drugim mniej, choć to była chyba dość szorstka relacja, gdyż ostatni (i to bardzo symboliczny) zakup akcji spółki miał miejsce w lutym 2020. Od tamtej pory z dłuższymi lub krótszymi przerwami widzieliśmy sukcesywną redukcję zaangażowania.

W sierpniu ubytki zostały uzupełnione dwoma nowymi pozycjami. Pierwsza to PCF (PCFGROUP), której akcje rzeczywiście debiutują w portfelach funduszy Santandera po raz pierwszy.

Pełna treść opracowania jest dostępna dla użytkowników BR Premium i BR MAX
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus