Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Wyniki KGL za trzy kwartały 2023 r. oraz komentarz zarządu

Udostępnij
WYBRANE DANE FINANSOWE 3 kwartały 2023 3 kwartały 2022 dynamika
tys. PLN      
Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów 427 066 512 224 -17%
Zysk (strata) brutto na sprzedaży 76 332 47 163 62%
Zysk (strata) brutto 12 769 -15 483  
Zysk (strata) netto 9 939 -14 204  
Zysk (strata) netto na akcję zwykłą 1,4 -2,01  
EBIT 26 278 171 15267%
EBITDA 46 966 20 597 128%
       
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej 39 922 10 327 287%
Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej 33 980 -9 049  
Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej -75 249 -19 718  
       
Aktywa razem 355 738 392 550 -9%
Kapitał własny 126 931 119 677 6%
Zobowiązania długoterminowe 59 089 28 293 109%
Zobowiązania krótkoterminowe 159 181 231 194 -31%

 

Drodzy Akcjonariusze i Inwestorzy,

W imieniu całego Zarządu spółki KGL przedstawiamy Państwu sprawozdanie z działalności Spółki za pierwsze trzy kwartały 2023 r.

Bieżący rok charakteryzuje się dużą zmiennością na rynku tworzyw sztucznych. Sytuacja ta wymaga od nas umiejętności dostosowania się do nowych sytuacji oraz tworzących się trendów rynkowych. To, co dla jednych jest wyzwaniem, my traktujemy jako szansę na osiągnięcie sukcesu. Podjęte działania związane z optymalizacją w wielu obszarach organizacji, pozwalają nam działać dynamicznie z możliwością szybkiego dostosowania do zmieniających się potrzeb naszych klientów.

Wyniki finansowe osiągnięte przez trzy kwartały 2023 r. były najwyższe w historii Spółki, co w warunkach spowolnienia gospodarczego pozwala stwierdzić, że cała organizacja posiada wysoką sprawność operacyjną. Wszystkie te elementy pozwalają z optymizmem patrzeć na biznes KGL w przyszłości.

Jak będzie można zauważyć podczas analizy sprawozdania, Spółce udało się z sukcesem zrealizować wszystkie założone działania operacyjne, które doprowadziły do znaczącej poprawy wyników finansowych. Stabilizacja kosztów wytworzenia (głównie cen energii elektrycznej) wyrobów oferowanych przez KGL, pozwoliła zaoferować naszym odbiorcom produkty najwyższej jakości w dobrej cenie.

Zmiana struktury finansowania Spółki zapewnia płynność finansową na poziomie umożliwiającym dynamiczny rozwój. Rosnące zapotrzebowanie na produkty KGL oraz zmiany legislacyjne związane z implementacją dyrektyw unijnych, będą wyzwaniem a zarazem szansą na rozwój, co związane będzie z koniecznością rozbudowy parku maszynowego. Obecna struktura finansowania umożliwi realizację tej inwestycji.

Należy jednak nadmienić, iż w dalszym ciągu obserwujemy trudności na rynku pracy. Pomimo wdrożonych działań optymalizacyjnych w obszarze produkcji, nadal można zauważyć wzrost kosztów pracowniczych. Poza samą sferą kosztową, ogólnym problemem rynkowym jest również deficyt w dostępie do wykwalifikowanych pracowników. Zdaniem Zarządu, kwestie pracownicze będą głównym wyzwaniem dla całego rynku w nadchodzących miesiącach a nawet latach.

W segmencie produkcji odnotowujemy stabilny rozwój, charakteryzujący się wysoką zmiennością produktową. Część dotychczasowego asortymentu powoli przestaje funkcjonować w gospodarce, w zamian za to powstają nowe produkty, bardziej zaawansowane w obszarze funkcjonalności. Kierunkiem rozwoju są materiały pochodzące z recyklingu. Portfolio produktowe opakowań oraz folii wytwarzanych z recyklatów ulega stałemu zwiększeniu, a nasi odbiorcy coraz częściej stosują tego rodzaju produkty.

Obserwujemy i analizujemy zachodzące zmiany w sektorze tworzyw sztucznych, w kontekście zmieniających się regulacji dotyczących opakowań jednorazowych. Na bieżąco również reagujemy na potrzeby odbiorców, czego przykładem może być projekt wprowadzenia na rynek opakowań alternatywnych dla wycofywanych z rynku (na mocy dyrektywy SUP) opakowań z polistyrenu spienionego, które są dedykowane do posiłków na wynos. Rynek posiłków na wynos obecnie jest jednym z prężniej rozwijających się gałęzi branży spożywczej, dla którego to KGL posiada szerokie portfolio produktowe.

Należy jednak mieć na względzie, że gospodarka globalna tak, jak zostało to wcześniej wspomniane, jest wciąż w stanie spowolnienia gospodarczego. W sposób szczególny widać to w segmencie dystrybucyjnym, gdzie działamy jako dostawca surowców do większości branż gospodarki. Występujące w pierwszej połowie roku ograniczenie popytu na surowce z tworzyw sztucznych jest tego najlepszym przykładem. W efekcie, pierwsza połowa 2023 r. charakteryzowała się znacznie niższą sprzedażą niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Ceny surowców osiągnęły najniższe poziomy od kilku kwartałów. Obecnie, można zauważyć symptomy związane ze zwiększeniem popytu na tego rodzaju towary. Uważamy, że sytuacja się powoli stabilizuje. Przetwórcy materiałów z tworzyw sztucznych, którzy są motorem rozwoju polskiej gospodarki, nadal będą realizowali swoje strategie rozwoju, co w perspektywie długoterminowej powinno doprowadzić do wzrostu zapotrzebowania na tworzywa sztuczne, które KGL posiada w swojej ofercie.

Podsumowując poruszone powyżej kwestie, zdaniem Zarządu, obrana przez KGL strategia długoterminowego rozwoju biznesu jest słuszna i będzie prowadzić w przyszłości do dalszego wzrostu wartości Spółki.

Krzysztof Gromkowski

Prezes Zarządu KGL S.A.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus