Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

BM Banku Millennium: Synektik – konferencja z Zarządem po wynikach za 1 kw. 2023 FY (paź-gru 23)

Udostępnij

Za SNT (SYNEKTIK) rekordowy kwartał pod względem przychodów i zysków. Grupa wypracowała 271,3 mln PLN przychodów (+88,6% r/r) i 34,7 mln PLN zysku netto (+81,7% r/r). Kluczowe w wygenerowaniu tak dobrych wyników było dostarczenie w minionym kwartale aż 12 robotów da Vinci (w tym 2 wykupy urządzeń dzierżawionych od Synektik), 1 systemu ZAP-X oraz dużej ilości zleceń z segmentu diagnostyki obrazowej. Ze względu na sezonowość działalności powtórzenie tak dobrego wyniku w kolejnych 3 kwartałach jest mało prawdopodobne. Wynika to ze sposobu realizacji budżetów przez publiczne instytucje ochrony zdrowia, które aktywnie wydatkują środki z reguły pod koniec roku kalendarzowego.

Spółka zakłada, że w roku obrotowym 2023 (paź 2023 – paź 2024) zrealizuje sprzedaż nowych systemów da Vinci na podobnym poziomie co w roku poprzednim (22). W bieżącym kwartale spółka prawdopodobnie sprzeda 4 systemy da Vinci (w analogicznym kwartale roku ubiegłego 2) i bierze udział w kolejnych 3 przetargach. W kolejnych kwartałach dynamika sprzedaży w założeniach Zarządu nie będzie już tak duża jak w pierwszej połowie roku obrotowego 2023. Zdaniem Zarządu potencjalny wpływ przyznania Polsce KPO, ze względów formalnych miałby wpływ na wyższą sprzedaż dopiero w kolejnym roku obrotowym.

Przychody powtarzalne w segmencie sprzętu diagnostycznego i IT tj. sprzedaż usług, instrumentów, akcesoriów itp., wzrosły do 42,2 mln PLN (+97,0% r/r) i nadal będą rosły ze względu na coraz większą liczbę systemów (głównie da Vinci) i zabiegów, a według Zarządu jest to najbardziej dochodowa część biznesu w segmencie sprzętu diagnostycznego i IT. Spółka chce aby w perspektywie 2 lat przychody powtarzalne stanowiły więcej niż połowę sprzedaży. Liczba systemów da Vinci objętych opieką serwisową spółki na koniec kwartału wynosiła już 69 (+68,3% r/r).

Spółka na koniec kwartału posiadała bardzo wysoki poziom gotówki w wysokości 173,9 mln PLN. Środki te przeznaczone zostaną w kwocie 80 mln PLN na spłatę zobowiązań, a w kwocie 25,8 mln PLN na wypłatę dywidendy. Już po tych zabiegach w spółce nadal zostanie wysoka nadwyżka środków pieniężnych. Jak powiedział obecny na konferencji Wiceprezes spółka rozgląda się obecnie za potencjalnymi celami akwizycji, nie wyklucza dywersyfikacji geograficznej w obszarach, w których już prowadzi działalność tj. dystrybucji urządzeń, rozwiązaniach IT, systemach wspierających diagnostykę. Póki co jednak nie ma sprecyzowanego celu przejęcia.

Sprzęt diagnostyczny i IT

  • W I kwartale roku obrotowego 2023 Grupa m.in. dostarczyła klientom w Polsce 8 (w tym 2 wykupy urządzeń dzierżawionych od Synektik), a w Czechach 4 roboty da Vinci, zwiększając liczbę systemów będących pod opieką Grupy do 69 urządzeń. W minionym kwartale Grupa sprzedała również system ZAPX, służący do stereotaktycznej radiochirurgii.
  • Liczba zabiegów w asyście systemu da Vinci w Polsce w 4Q 2023 r. wyniosła 2,1 tys. tj. 95% więcej r/r. Średnio w Polsce pojedynczy system asystuje przy 220 zabiegach rocznie, a dla systemów które operują powyżej 12 miesięcy jest to 250 zabiegów rocznie. Liczba zabiegów ma wpływ na wzrost przychodów powtarzalnych.
  • Na rynku Czech i Słowacji liczba zabiegów wyniosła również 2,1 tys. jednak przy wyraźnie mniejszej liczbie systemów da Vinci (29 vs. 40 w Polsce). Średnio na tych rynkach pojedynczy system asystuje przy 320 zabiegach rocznie, a dla systemów które operują powyżej 12 miesięcy jest to 350 zabiegów rocznie.
  • Według spółki, w liczbie nowych zabiegów w Polsce ciągle nie widać efektów nowych refundacji NFZ wprowadzonych we wrześniu.
  • Według raportu PMR w najbliższych 5 latach w Polsce zainstalowanych zostanie ponad 80 nowych robotów chirurgicznych (również inne niż da Vinci).
  • Spółka planuje rozszerzać portfolio produktów, które dystrybuuje. Wejście na rynek Czeski i Słowacki z dystrybucją produktów Intuitive (głównie da Vinci) w 2021 r. otwiera możliwości dystrybucji na tych rynkach również innych urządzeń (np. ZAP-X czy systemu do kontroli dawek). Spółka chce wchodzić również na nowe rynki wschodnie – np. kraje Bałtyckie i Ukrainę.

Produkcja radiofarmaceutyków

  • W biznesie radiofarmaceutycznym, I kwartał roku obrotowego 2023 przyniósł wzrost przychodów o 30,5% r/r i aż 4-krotny wzrost zysku operacyjnego. Na wzrost wpływ miał wzrost poziomu refundacji i cen.
  • Spółka planuje wzrost przychodów w segmencie w bieżącym roku obrotowym powyżej 20%

Centrum Badawczo-Rozwojowe (kardioznacznik)

  • Synektik podjął decyzję, że dalsze prace w ramach projektu kardioznacznika będą prowadzone wyłącznie z wykorzystaniem cząsteczki, do której całość praw intelektualnych oraz ochrona patentowa należą do Grupy. W przyszłości nie będzie więc konieczności płacenia royalties, czy kamieni milowych spółce Hadasit, od której odkupiła w 2013 r. licencję i z którą prowadziła badania przedkliniczne oraz I i II fazę badań klinicznych. Z Hadasit spółka zawarła porozumienie kończące współpracę.
  • Obecnie Grupa jest w trakcie przygotowań do startu kolejnego etapu III fazy badań klinicznych znacznika na terenie Stanów Zjednoczonych. Transfer technologii powinien zostać zakończony do końca marca, rozpoczęcie badań jest prawdopodobne w 2 kwartale. W Europie (poza Polską) transfer jest już zakończony, a badania są już rozpoczęte w kilku ośrodkach.
  • W bieżącym roku spółka planuje wydać na badania ok. 20 mln PLN i „nieco większe” w przyszłym.
  • W styczniu spółka uzyskała patent na kardioznacznik na terenie Japonii. Spółka nie planuje w tym kraju prowadzić badań, jednak jest otwarta na rozmowy o partneringu czy innej formy współpracy.
  • Spółka obecnie planuje samodzielne finansowania badań III fazy i nie czuje presji na szybkie pozyskiwanie partnera. Zdaniem Zarządu, po pierwszej części III fazy badań, spółka miałaby lepsze warunki do rozmów z potencjalnymi partnerami.
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus