Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Leasing dla firm – co daje takie rozwiązanie i kiedy warto z niego skorzystać?

materiał partnera

Udostępnij

W 2023 roku firmy leasingowe, skupione w Związku Polskiego Leasingu udzieliły łącznego finansowania na rekordową kwotę 102 mld zł. Leasing, udzielany zarówno klientom biznesowym, jak i indywidualnym, to sposób na uzyskanie dostępu do dóbr inwestycyjnych bez konieczności ich zakupu. Sprawdź, co dokładnie daje leasing dla firm. Jakie argumenty przemawiają za takim rozwiązaniem?

Alternatywna forma finansowania nabycia środków trwałych

Samochód, maszyny i urządzenia, oprogramowanie komputerowe, a nawet nieruchomości – wszystko to może być przedmiotem leasingu. To rozwiązanie pozwalające na sfinansowanie zakupu środków trwałych. Stanowi alternatywę dla zakupu za gotówkę – z oszczędności i bieżących dochodów firmowych – a także kredytu inwestycyjnego czy gotówkowego.

Leasing to umowa zawierana pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą. Na mocy jej zapisów leasingodawca zobowiązuje się do nabycia określonego środka trwałego (przedmiotu leasingu) od oznaczonego zbywcy i oddania go do użytkowania leasingobiorcy, tj. korzystającego. Leasingodawca występuje w roli finansującego. Leasingobiorca, na mocy tej samej umowy, zobowiązuje się do korzystania z przedmiotu na określonych zasadach.

Umowę leasingową może podpisać zarówno przedsiębiorca, wykorzystując w tym celu głównie leasing operacyjny lub finansowy, jak i osoba prywatna, nieprowadząca działalności gospodarczej, w formie leasingu konsumenckiego.

Co daje leasing na firmę?

Dzięki skorzystaniu z leasingu możesz nawet od pierwszego dnia działalności uzyskać finansowanie umożliwiające pozyskanie środków trwałych. Ponadto, firmy leasingowe stawiają mniejsze wymagania swoim klientom niż banki przy kredytach, z tego względu rozwiązanie to jest niekiedy korzystniejsze.

Od leasingodawcy wymaga się, aby miał odpowiednią zdolność kredytową, inaczej leasingową, i nie był wpisany na listę nierzetelnych dłużników. Jeśli prowadzisz firmę od niedawna, wielu leasingodawców będzie wymagało od Ciebie wniesienie wkładu własnego do umowy.

Jednak formalności do dopełnienia przy skorzystaniu z oferty leasingowej jest mniej, a warunki, które należy spełnić, są mniej wymagające niż przy kredycie bankowym.

Co można sfinansować za pośrednictwem leasingu?

Leasing pozwala na sfinansowanie nabycia samochodów – zarówno osobowych, jak i ciężarowych – oraz pokrycie kosztów nabycia:

  • maszyn i urządzeń,
  • sprzętu biurowego,
  • wyposażenia linii technologicznych i produkcyjnych i nie tylko.

Dwa rodzaje leasingu na firmę

Istnieją dwa główne rodzaje leasingu dla firm – operacyjny, inaczej klasyczny, oraz finansowy. Pierwszy z nich jest bardzo popularną formą nabycia środków trwałych. Charakteryzuje się tym, że umowa zawierana jest na co najmniej 40% czasu amortyzacji przedmiotu leasingu, a cała spłacana rata stanowi po stronie leasingobiorcy koszt uzyskania przychodów – podobnie jak wnoszona opłata wstępna. To leasingodawca dokonuje odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego jako jego właściciel – wpisuje go do ewidencji środków trwałych. Firma nie musi od razu płacić pełnego podatku VAT – jego koszt jest rozłożony na kolejne płatności. Na koniec jej trwania możesz, ale nie musisz, wykupić przedmiotu leasingu po ustalonej z góry cenie.

Leasing finansowy przypomina w dużej mierze kredyt bankowy. Leasingowany przedmiot należy do majątku przedsiębiorstwa i to leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Do kosztów uzyskania przychodów wlicza tylko część odsetkową raty. Wraz z pierwszą ratą musi opłacić cały podatek VAT, ale nie ma tu konieczności ponoszenia opłaty wstępnej. Leasingowany środek trwały staje się w pełni Twoją własnością wraz z ostatnią płatnością.  

Dlaczego warto skorzystać z leasingu na firmę?

Jeśli chcesz wyposażyć swoją firmę w nowoczesny sprzęt bez konieczności ponoszenia z góry wysokich kosztów jego nabycia, to forma finansowania w postaci leasingu jest dobrym rozwiązaniem. Możesz zaliczyć część lub całość raty do kosztów uzyskania przychodów (w zależności od wybranej metody leasingowej). Do tego łatwiej będzie Ci uzyskać leasing dla firm niż kredyt. Jeśli potrzebujesz finansowania nabycia pojazdu czy maszyny dla firmy, skontaktuj się z naszym Ekspertem Finansowym, który przedstawi Ci optymalne rozwiązanie w Twoim wypadku. 

 

Wioletta Wojniusz

Dyrektor Działu Produktów Biznesowych

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus