Tworzony przez zespół Domu Maklerskiego BOŚ portfel, zyskał w listopadzie +2,3% w porównaniu do +1,2% szerokiego rynku. Wynik jest tym bardziej imponujący, jeśli spojrzymy na stopę zwrotu r/r. Trafna selekcja spółek pozwoliła zyskać +52,2%, przy +4,2% wzrostu WIG. Jakie zmiany analitycy wprowadzili do ostatniej w tym roku edycji portfela?

Całkiem znaczne. W grudniowym zestawieniu znalazło się aż sześć zupełnie nowych spółek, które zajęły miejsce ośmiu usuniętych. I tak, w nowym portfelu nie znajdziemy już ETL (EUROTEL) i CPS (CYFRPLSAT), których dobre wyniki finansowe za III kwartał 2016, zostały zdaniem analityków już zdyskontowane w cenach ich akcji. Z powodu ostatnich wzrostów, usunięto także akcje PKN (PKNORLEN).

Natomiast jako przyczyny wykreślenia CIE (CIECH), LWB (BOGDANKA) i AWB (AWBUD), wymieniono odpowiednio, ryzyko wzrostu podaży sody, niższe ceny węgla oraz spadek produkcji budowalnej.

Rozczarowujące bądź niższe od oczekiwanych wyniki finansowe były z kolei powodem usunięcia akcji ABS (ASSECOBS) i LEN (LENA). Analitycy podnieśli jednak ceny docelowe obu spółek do 26,2 zł i 4,2 zł.

 

Wśród nowości znajdziemy natomiast spółki, które zdaniem analityków pokażą bardzo dobre wyniki za ostatni kwartał bieżącego roku, czyli EMP (EMPERIA), OEX oraz ASE (ASSECOSEE).

W grudniowym portfelu znalazł się także jeden z ostatnich giełdowych debiutantów, CLN (CLNPHARMA). Zespół DM BOŚ wierzy w przyszłość tej biofarmaceutycznej spółki, wymieniając ją nie tylko wśród typów inwestycyjnych na najbliższy miesiąc, ale także na cały 2017 r. Dodatkowo, analitycy rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla spółki od „kupuj” i ceny docelowej 25 zł za akcję.

Wzrost kursu akcji, ma zdaniem ekspertów, zanotować także spółka MDG (MEDICALG) – dzięki pozyskaniu klientów przejętej spółki Ami/Spectocor oraz spodziewanej poprawie wyników za 2017 r. Nowością w grudniowym portfelu są również akcje LTS (LOTOS), który ma być głównym beneficjentem działań przeciw szarej strefie na rynku paliw.

 

Analitycy znacząco odchudzili też listę spółek, których notowania mogą w najbliższym czasie zachowywać się gorzej niż szeroki rynek. Zdaniem autorów raportu, złe czasy za sobą mają już akcje ACP (ASSECOPOL), ALR (ALIOR), CNG (NOWAGALA), LPP, PGE oraz TPE (TAURONPE). Na niechlubnej liście nie znajdziemy także żadnych nowości. Obecnie eksperci rekomendują wystrzegać się jedynie akcie RDL (RADPOL), EUR (EUROCASH) oraz PEO (PEKAO).

Dwie pierwsze spółki prawdopodobnie nie będą mogły pochwali się dobrymi wynikami w IV kwartale. Natomiast w przypadku Banku Peako, analitycy nie są pewni przyszłości spółki po jej niedawnym przejęciu przez PZU.