Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Spółki i giełda na fali wzrostów. Propozycje analityków DM BOŚ jak zwiększyć zyski również w portfelu.

Udostępnij

W pierwszym kwartale bieżącego roku, notowane na warszawskim parkiecie spółki wypracowały lepsze wyniki niż prognozowali analitycy. Rosnące zyski spółek, powinny w dalszym ciągu wspierać ceny akcji na GPW. Jak inwestować radzi zespół DM BOŚ?

W maju ekspertów pozytywnie zaskoczyły nie tylko kwartale raporty analizowanych spółek, które zaprezentowały wyniki wyższe od oczekiwań (EBIT +5%, zysk netto +8%), ale również szeroki rynek. Od ostatniej publikacji portfela, WIG wypracował wynik o +0,7 p.p. lepszy niż inwestycyjne typy analityków (+2,5%). I chociaż w całym 2017 r. portfel brokera w dalszym ciągu wygrywa z głównym indeksem warszawskiej giełdy, zespół DM BOŚ znacznie zmodyfikował swoją listę „top picks” na najbliższy miesiąc.

Wśród spółek, których notowania powinny w najbliższym czasie zachowywać się lepiej niż szeroki rynek pojawiło się aż pięć nowości.

Analitycy Domu Maklerskiego BOŚ, wierząc w udaną fuzję z KPX (KOPEX), dodali do portfela akcje FMF (FAMUR). Optymizm związany z przyszłością spółki podzielają również inwestorzy. Tylko od początku czerwca akcje spółki podrożały już o ponad +7%, a popyt na oferowane w ramach transakcji ABB akcje, przerósł oczekiwania spółki.

Natomiast do inwestycji w SNK (SANOK), ekspertów skłoniła zapowiedź najwyższej w historii spółki dywidendy. Zgodnie z rekomendacją zarządu, do akcjonariuszy ma trafić niemal 100 mln zł, czyli ponad trzykrotnie więcej niż w ubiegłym roku. Za inwestycją w akcje spółki przemawiają również dobre wyniki za pierwszy kwartał 2017, osiągnięte mimo wzrostu cen surowców.

Zadaniem zespołu DM BOŚ, warto zwrócić także uwagą na GTC, ENE (ENELMED) oraz UNT (UNIMOT), które w nadchodzących kwartałach powinny zaprezentować solidne wyniki. Szczególnie akcje Unimotu, są według ekspertów znacznie niedowartościowane. W wydanej w połowie maja rekomendacji, wycenili je na 54 zł, czyli ponad 1/5 więcej niż wynosi ich obecna cena.

Znaczne zmiany przeprowadzono również po stronie spółek usuniętych z portfela. Z uwagi na słabsze od oczekiwanych wyniki za 1Q17, zestawienie opuściły m.in. akcje TRK (TRAKCJA). Natomiast o zakończeniu inwestycji w VST (VISTULA), zdecydowały nie złe, ale brak jednoznacznie dobrych zdarzeń na horyzoncie.

Podobnie w przypadku ABS (ASSECOBS). Po już zdyskontowanych, dobrych wynikach za poprzedni kwartał oraz prawdopodobnym przejęciu MCL (MCLOGIC), analitycy nie widzą kolejnych pozytywnych czynników, przemawiających za dalszą inwestycją w akcje spółki.

Po raptem jednej edycji portfela, swoją przygodę w zestawieniu zakończyły także, dodane w kwietniu akcje NET (NETIA). Zdaniem ekspertów, duża dywidenda (DY ponad 8%) została już uwzględniona w notowaniach spółki.

 

Niestety nie dla wszystkich spółek nachodzące miesiące będą oznaczać zwyżki. Według zespołu DM BOŚ gorzej niż szeroki rynek mogą zachowywać się notowania EUR (EUROCASH), PEO (PEKAO), ACP (ASSECOPOL), CIG (CIGAMES), CMP (COMP), OPL (ORANGEPL), TPE (TAURONPE) oraz dodanych do zestawienia GNB (GETINOBLE), CPS (CYFRPLSAT) oraz PGE. Listę maruderów opuściły natomiast akcje FTE (FORTE).
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus