Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Apator oczekuje wzrostu udziału eksportu w sprzedaży, wśród priorytetów Niemcy

Udostępnij

APT (APATOR) spodziewa się, że udział eksportu w sprzedaży będzie dalej wzrastał wobec 58% w I poł. 2017 r., poinformował prezes Andrzej Szostak. Spółka priorytetowo traktować będzie duże i rozwinięte rynki zachodnioeuropejskie, przede wszystkim Niemcy, gdzie liczy na kontrakty w kolejnych miesiącach.

"Szybciej [niż sprzedaż w kraju] rośnie eksport i zakładam, że jeżeli ten trend się utrzyma. Jeśli będziemy się dalej rozwijać międzynarodowo, to udział eksportu dalej będzie rósł. Bo w Polsce już nie możemy tak dużo zrobić, możemy walczyć raczej o utrzymanie udziału w rynku" - powiedział Szostak podczas konferencji prasowej.

"Na pewno trzeba monitorować sytuację w Wielkiej Brytanii i Niemczech. To rynki o dużym potencjale" - dodał.

Wyjaśnił, że każdy rynek wymaga opracowania indywidualnych produktów, więc jeśli się pokonuje spore bariery wejścia, to warto dostać się na największe rynki.

"Tematem numer jeden rynkowo i produktowo jest rynek niemiecki, na który mamy opracowaną całą gamę produktów. Pełna oferta na ten rynek pozwala nam brać udział w przetargach i mamy nadzieję, że uda nam się jakieś kontrakty w perspektywie kolejnych miesięcy pozyskać. Ale to jest taki rynek, który cały czas rozwija funkcjonalności i musimy się na bieżąco dostosowywać się do zmian. Produkty podlegają stałemu rozwojowi" - podkreślił Szostak.

Dodał, że spółka stale testuje także nowe rynki, takie jak np. Izrael, Arabia Saudyjska czy państwa Afryki Północnej.

W I połowie br. eksport Apatora wzrósł o 23% r/r i osiągnął 58% udziału na 460 mln zł przychodów grupy.

"W tym czasie na wzrost eksportu wpłynął głównie segment pomiarowy. Mamy wzrost sprzedaży eksportowej do Unii Europejskiej - głównie Europy Zachodniej , jeśli chodzi o wodomierze. Mamy też efekt dużego kontraktu etiopskiego, blisko 15 mln zł. To jest kontrakt, który - może nie co roku, ale co dwa - się powtarza. Dziś słyszymy o kolejnych przetargach tam ogłaszanych i jest szansa, że w przyszłym roku uda nam się potwierdzić pozycję na rynku etiopskim. No i oczywiście gazomierze, nasz biznes opomiarowania gazu to jest w kraju tylko 10%, a 90% naszej działalności to jest zagranica, głównie kraje Europy Zachodniej, w tym duże kontrakty, które realizujemy z partnerami technologicznymi w Holandii i Wielkiej Brytanii" - wyjaśnił prezes.

Grupa Apator specjalizuje się w obszarze aparatury łączeniowej oraz pomiarowej, a także systemów IT. Spółka jest notowana na GPW od 1997 r. Skonsolidowane przychody Apatora wyniosły w 2016 r. 870 mln zł.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pozostałe wiadomości

Lubawa podpisała list intencyjny dotyczący maskowania dla systemu NAREW

Zarząd LBW (LUBAWA) poinformował, że 12 czerwca 2026 r. konsorcjum z udziałem spółki podpisało z konsorcjum PGZ-NAREW list intencyjny dotyczący umowy na dostawę „Maskowania i pozoracji...

2026-06-12, 14:06

Torpol z kontraktem o wartości ponad 3,6 mld zł brutto

TOR (TORPOL) poinformował o zawarciu 12 czerwca 2026 r. umowy z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na realizację zadania „Zaprojektowanie i wykonanie robót dla projektu pn.: Prace na linii...

2026-06-12, 12:07

Dywidendowe podsumowanie 24. tygodnia 2026 r.

Zarząd LPP zapowiedział wysokość dywidendy za 2025/2026 jeszcze w marcu, teraz pieczętując tę propozycję publikując oficjalną rekomendację. Wysokość dywidendy nie uległa zmianie, to...

2026-06-12, 12:23

[wideo] Amica. Zapis konferencji podsumowującej Q1 2026

Grupa Amica zanotowała w I kw. 2026 r. 27,0 mln zł wyniku EBITDA (+47% rdr, marża + 170 bps), 11,9 mln zł zysku operacyjnego (4x większa wartość rdr) i 4,2 mln zł zysku netto (przed rokiem...

2026-06-12, 09:26
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus