Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

JSW rozważa przejęcie firmy oferującej usługi górnicze PBSz od Kopeksu - prasa

Udostępnij

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) rozważa przejęcie Przedsiębiorstwa Budowy Szybów (PBSz) od KPX (KOPEX), wynika z ustaleń "Rzeczpospolitej". Wartość transakcji analitycy szacują na 250-300 mln zł.

"Zapis o zakupie aktywów zwiększających kompetencje grupy w robotach przygotowawczych znajdzie się w nowej strategii Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Według naszych źródeł spółka jest zainteresowana przejęciem Przedsiębiorstwa Budowy Szybów (PBSz) z Bytomia należącego do Kopeksu" - czytamy w gazecie.

Obecnie pakiet kontrolny Kopeksu znajduje się w rękach Famuru - spółki z portfela firmy inwestycyjnej Tomasza Domogały TDJ. Władze Famuru już w momencie ogłaszania planu integracji z Kopexem w maju deklarowały, że PBSz jest wystawione na sprzedaż. Wówczas w proces badania usługowej firmy miało być zaangażowanych kilku inwestorów, przypomniała "Rz".

Władze JSW nie komentują doniesień gazety. Z kolei zarząd Kopeksu zaznacza, że zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami rozważa sprzedaż PBSz. "W związku z tym prowadzone są rozmowy z podmiotami, które mogą być zainteresowane udziałem w procesie akwizycyjnym. W ramach tego procesu nie otrzymaliśmy jeszcze żadnych wiążących ofert" - powiedział wiceprezes Kopeksu Bartosz Bielak, cytowany przez "Rz".

Podkreślił, że sprzedaż spółki nie jest jedyną opcją. "Z uwagi na atrakcyjność rynku, na którym działa PBSz, oraz jego dobrą kondycję finansową możliwa jest realizacja scenariusza pozostawienia tych aktywów w grupie i ich dalszego rozwoju" - wskazał wiceprezes.

PBSz zajmuje się budową szybów i drążeniem wyrobisk podziemnych, a popyt na tego typu usługi jest obecnie - jak podkreśla dziennik - bardzo duży. Po okresie stagnacji polskie kopalnie wreszcie uruchomiły bogate programy inwestycyjne i odbudowują fronty wydobywcze.

"Pytani przez nas analitycy zgodnie przyznają, że najważniejsza dla oceny potencjalnej transakcji będzie cena zakupu PBSz. Szacują, że wartość akwizycji może się mieścić w przedziale 250-300 mln zł. JSW bez wątpienia stać na taki wydatek. Tylko w I półroczu spółka zarobiła na czysto 1,4 mld zł" - podsumowała "Rz".

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Spółka jest notowana na GPW od 2011 r.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus