Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Efekt Halloween? Maklerzy radzą jak najlepiej wykorzystać ten sprzyjający inwestorom czas

Udostępnij

Teoretycznie w rozpoczynającym się w listopadzie okresie jesienno-zimowym, inwestycje w akcje przynoszą wyższe stopy zwrotu niż te z miesięcy letnich. Czy tak będzie również w tym roku na warszawskim parkiecie? Analitycy radzą, które spółki wybrać, aby tak było.

Wschodząca gwiazda

W dalszym ciągu wschodząca, jednak nieco mniej niż jeszcze kilka miesięcy temu. Analitycy East Value Research obniżyli swoją wycenę akcji NST (NESTMEDIC) do 18,8 zł. Trudno jednak nie zwrócić uwagi na rekomendację, która prognozuje ponad 110% stopę zwrotu.

Skąd jednak korekta ceny docelowej? Spółce nie udało się zrealizować celów sprzedażowych na bieżący rok, a planowane umowy zostaną podpisane później niż początkowo zakładano. W związku z tym zespół EVR obniżył prognozę całorocznych przychodów z 1,1 mln zł do zaledwie 0,3 mln zł.

źródło: East Value Research

Perspektywy w dalszym ciągu pozostają jednak optymistyczne. Spółce udało się podpisać umowy na Pregnabit (mobilne rozwiązanie telemedyczne do zdalnego badania płodu) m.in. z Medicover, Polmed i BlueMedica. Zdaniem analityków spółka prowadzi również zaawansowane negocjacje z przedsiębiorstwami z Holandii i Danii, a pierwsze przychody z rynku niemieckiego powinny pojawić się już w przyszłym roku.

Dodatkowo, spółka planuje przejście na główny parkiet GPW w połowie 2018 r., co może zwiększyć zainteresowanie inwestorów akcjami Nestmedic.

 

Potencjani liderzy wzrostu

Z kolei zespół DM BDM zaleca skorzystać z dobrej koniunktury panującej w branży budowlanej i zainwestować w akcje NVA (PANOVA), które wycenili na 37,5 zł. Spółka zaprezentowała bardzo dobre wyniki za 2 kwartał 2017 r., a zdaniem analityków to nie koniec dobrych wieści.

„Liczymy, że także w kolejnych kwartałach PA Nova będzie prezentować wzrostową ścieżkę wynikową. (…) Z optymizmem patrzymy również na perspektywy w ’18, w którym już od początku roku należy oczekiwać rozliczeń w obszarze generalnego wykonawstwa. Zwracamy przy okazji uwagę na rozliczenia kontraktów na rynkach niemieckim oraz czeskim, które w naszej ocenie stanowią dużą szansę dla segmentu budowlanego grupy. Zarząd spółki w ostatnich wywiadach wskazał również na możliwość sprzedaży jednej z dużych galerii z portfolio.” – wyjaśnia w rekomendacji Adrian Górniak

Całoroczna prognoza DM BDM to 218 mln zł przychodów oraz niemal 35 mln zł zysku netto. Porównując to z ubiegłym rokiem, dynamika r/r wyniesie +19% i +52%. Skokowo, tj. do 1 zł na akcję ma wzrosnąć również dywidenda.

 

Natomiast analitycy DM BOŚ są zdania, że opłacalną inwestycją mogą okazać się akcje ASB (ASBIS). Zwracają uwagę, że akcje spółki są silnie niedowartościowane, a wycena 6,8 P/E i 4,7 EV/EBITDA na 2017 r. oznacza odpowiednio 44% i 31% dyskonto względem grupy porównawczej. Potencjał wzrostu jest więc znaczny, a ich nowa wycena to 4,5 zł, czyli ponad 60% powyżej obecnego kursu.

A co z samą spółką? Władze Asbis przeprowadziły szereg restrukturyzacji, które pozwoliły odbudować rentowność po słabym 2015 r. Spółka korzysta też na zwiększonym apetycie na sprzęt IT klientów z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, głównie Rosji i Ukrainy. Dodatkowo, Asbis rozwija także portfolio własnych produktów pod markami Prestigio i Canyon, co w przyszłości może dać przewagę nad innymi spółkami skupiającymi się jedynie na dystrybucji IT.

 

Na początku października pojawiła się także inna rekomendacja DM BOŚ, wydana dla LVC (LIVECHAT). Było to jednak przed informacją o wejście Facebooka na rynek livechat, która spowodowała znaczą przecenę na akcjach spółki. Paniczna reakcja inwestorów zwiększyła dystans do ceny docelowej (61,4 zł) z 30% w dniu wydania rekomendacji do aż 73%. Czy jednak w świetle nowe informacji prognozy ekspertów w dalszym ciągu pozostają w mocy?

Analitycy szacują, że nawet mimo słabego dolara (w którym spółka generuje przychody) Livechat zaprezentuje dobre wyniki za 3Q17, a całoroczna sprzedaż wzrośnie do 90,9 mln zł i do 112,6 mln zł w przyszłym roku. Natomiast zyski mają wynieść odpowiednio 50 mln zł i 63,1 mln zł. Zdaniem analityków również dynamika wzrostu liczby klientów r/r jest zadowalająca (+21% w sierpniu i +26% we wrześniu) i słaby lipcowy wynik (-19% r/r) należy traktować jako wyjątek.

Niestety, również wyniki za październik okazały się słabe (-37% r/r), jednak jak do tej pory, analitycy DM BOŚ nie opublikowali korekty swoich prognoz.

 

Znak zapytania

Dwa razy „sprzedaj” oraz po jednym „kupuj” i „trzymaj” przy cenach docelowych od 6962 do 8887 zł. Analitycy nie byli w październiku jednomyślni przy wycenie akcji LPP.

Najwyżej akcje właściciela m.in. sieci sklepów Reserved wycenił zespół DM BOŚ, prognozując ponad 8% potencjał wzrostu. Ich zdaniem spółka zaprezentuje dobre wyniki zarówno w III kw. (wstępne wyniki już opublikowano) jak i IV kw. bieżącego roku, osiągnięte dzięki wzrostowi sprzedaży oraz korzystnym kursom walut.

Nieco mniej optymistyczni byli natomiast analitycy Vestor DM i BZ WBK DM zalecający sprzedaż akcji LPP.

W naszej ocenie poprawa wyników, jak również uwalnianie środków z kapitału obrotowego netto dzięki wydłużaniu terminu płatności zobowiązań są już w dużej mierze uwzględnione w wycenie spółki. Jednocześnie zwracamy uwagę na relatywnie niski udział sprzedaży internetowej w przychodach spółki (ok. 4% w 9M17 oraz prognozowany wzrost do 7% w 2019p). Uważamy obecną wycenę (2017-19p P/E na poziomie 38.7x oraz 30.7x z wysoką premią do spółek porównywalnych) za wymagającą w obliczu oczekiwanej dynamiki wyników spółki (wskaźnik PEG na poziomie 1.8x).” – czytamy w rekomendacji Vestor DM

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus