Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Neuca może wydać znaczącą kwotę na inwestycje w kolejne firmy z branży medycznej

Udostępnij

Neuca zapowiada kolejne inwestycje w start-upy medyczne w tym roku i może na ten cel wydać "znaczącą kwotę". Celem jest wzrost konkurencyjności i jakości oferty dla niezależnych aptek poprzez wprowadzanie innowacji. Neuca liczy także na pozytywną kontrybucję projektów medycznych do zysku netto grupy dzięki efektom synergii, poinformował wiceprezes ds. rozwoju Tomasz Józefacki.

Neuca powołała zespół Neukubator, który jest odpowiedzialny za poszukiwanie firm, które zapewnią grupie synergie z połączenia. Neuca chce rozwijać biznesy zorientowane na pacjenta.

"W tych podmiotach będziemy obejmować większościowe udziały, ale biznesowo pozostaną one autonomiczne. Na razie nie mamy ustalonego konkretnego budżetu, który chcemy przeznaczyć na tego rodzaju inwestycje - angażujemy się w momencie, gdy widzimy atrakcyjny projekt i ciekawy z punktu widzenia synergii z innymi obszarami działalności Grupy. Nie ma górnej granicy inwestycji, jeżeli ma ona sens biznesowy. To są projekty, które pozwalają realizować misję Grupy - wspieranie i rozwój niezależnych aptek" - powiedział Józefacki dziennikarzom.

Dodał, że celem Neuki jest rozwój tych przedsięwzięć wspólnie z założycielami/właścicielami i długoterminowe budowanie wartości całej Grupy. Podkreślił, że Grupa oczekuje, iż projekty te będą pozytywnie kontrybuować do wyniku netto Grupy.

"W tym momencie trudno powiedzieć, kiedy to się stanie, ale cel jest taki, aby kontrybucja była pozytywne na poziomie netto. Obszar badań klinicznych i przychodnie, które rozwijamy to już są projekty rentowne" - podkreślił.

Józefacki poinformował, że Neukę interesuje rozwój biznesu w obszarze telemedycyny, e-commerce oraz IT, ale również nowe narzędzia lub rozwiązania w bardziej tradycyjnych obszarach działalności. Spółka na razie skupi się na wyszukiwaniu i selekcji krajowych młodych firm z szeroko rozumianej branży ochrony zdrowia.

Neuca dotychczas zainwestowała kilka milionów złotych w 3 medyczne start-upy:  Diabdis - urządzenie i aplikację monitorująca poziom cukrzycy u diabetyków, Mediportę - spółką dostarczającą oprogramowanie w modelu SaaS dla przychodni oraz Ortopedio.pl, internetowego dystrybutora sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego. W segmencie logistycznym Neuca wdrożyła w ub. roku system mobilny, zapewniający wiele korzyści niezależnym aptekom m.in. szybkie księgowanie wpłat, śledzenie każdej przesyłki, elektroniczne potwierdzenia dostawy.

Do grupy Neuca należą 3 komplementarne firmy z rynku badań klinicznych: Clinport, Medica Pro Familia oraz Bioscience. W ub. roku 8 ośrodków badań klinicznych należących do grupy Neuca przeprowadziło 100 badań klinicznych.

Wiceprezes powiedział, że na jesieni spółka rozpocznie testy platformy e-commerce, wspierającą niezależne apteki, a start tej platformy przewidziany jest na I kw. 2017 roku.

Józefacki podkreślił, że projekt rozwoju w oparciu o start-upy jest równolegle prowadzony do procesu przejęć kolejnych przychodni lekarskich. Neuca przeznaczy na ten cel kwotę ok. 30 mln zł w tym roku.

Grupa NEU (NEUCA) jest liderem rynku hurtowej sprzedaży leków. Łączny udział spółek z grupy Neuca w krajowym rynku hurtu aptecznego na koniec 2015 r. wyniósł 29%

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus