Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Akcjonariusze BOŚ Banku zdecydowali o emisji do 40 mln akcji bez pp

Udostępnij

Akcjonariusze Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) podjęli decyzję w sprawie podniesienia kapitału w drodze emisji do 40 mln akcji z wyłączeniem prawa poboru. 

"Nadzwyczajne walne zgromadzenie banku postanawia podwyższyć kapitał zakładowy banku o kwotę nie niższą niż 10 zł, ale nie wyższą niż 400 000 000 zł, tj. do kwoty nie niższej niż 228 732 460 zł i nie wyższej niż 628 732 450 zł poprzez emisję nie mniej niż 1 i nie więcej niż 40 000 000 akcji serii U o wartości nominalnej 10,00 zł każda. Podwyższenie kapitału zakładowego nastąpi w drodze subskrypcji prywatnej z wyłączeniem prawa poboru, zgodnie z poniższymi postanowieniami" - czytamy w uchwale. 

Projekt uchwały zgłosił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska (NFOŚ), modyfikując wcześniejszą propozycję zarządu zakładającą emisję w przedziale 22,25-43,67 mln akcji. 

"Cena emisyjna akcji serii U zostanie określona przez radę nadzorczą banku" - zdecydowało również walne. 

Wcześniej, w uzasadnieniu do proponowanej uchwały zarząd wyjaśnił, że podwyższenie funduszy własnych banku - przy założonym wzroście skali jego działalności - umożliwi przestrzeganie norm ostrożnościowych, w tym limitów koncentracji, oraz utrzymanie współczynnika adekwatności kapitałowej na poziomie zgodnym z normami ostrożnościowymi zalecanymi przez nadzór bankowy.

"Realizacja programu postępowania naprawczego banku wymaga szybkiego wzmocnienia kapitałowego. Zarząd banku, dążąc do jak najszybszego podniesienia kapitałów, rekomenduje przeprowadzenie podwyższenia kapitału zakładowego BOŚ S.A. w drodze subskrypcji prywatnej akcji serii U, pokrytej wkładami pieniężnymi, co jest możliwe jedynie w przypadku pozbawienia dotychczasowych akcjonariuszy prawa poboru" - napisał zarząd w uzasadnieniu.

Pod koniec lutego br. BOŚ ogłosił, że planuje emisję nowych akcji o wartości 300-600 mln zł, a zamiarem zarządu banku jest pozyskanie kapitału na poziomie nie niższym niż 400 mln zł. Podwyższenie kapitału zakładowego miało nastąpić w drodze emisji akcji w ofercie niepublicznej. 

Wcześniej w lutym nadzwyczajne walne zgromadzenie BOS przyjęło harmonogram podwyższenia kapitału zakładowego banku. Dokapitalizowanie ma być przeprowadzone w drodze emisji prywatnej akcji. Sfinalizowanie całego procesu zaplanowano na czerwiec 2016 r.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zapowiedział później, że weźmie udział w podwyższeniu kapitału banku i nie zamierza obecnie zmniejszać swojego zaangażowania w BOŚ. Obecnie ma 56,62% akcji banku.

Akcje Banku Ochrony Środowiska od 1997 roku są notowane na rynku podstawowym GPW. W skład grupy wchodzi również Dom Maklerski BOŚ S.A.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pozostałe wiadomości

ONDE z kontraktem na stację elektroenergetyczną na Litwie

OND (ONDE) – jeden z liderów wykonawstwa i developmentu OZE w Polsce – podpisało umowę na projektowanie i budowę stacji elektroenergetycznej 33/330 kV na Litwie. Inwestorem jest podmiot,...

2026-06-24, 12:54
Paweł Karpeta, dyrektor ds. rozwoju Farm Innovations S.A.

Farm Innovations i Brival budują platformę ubezpieczeń dla psów i kotów

FAR (FARMINN) – notowana na rynku NewConnect spółka vet-tech specjalizująca się w identyfikacji oraz monitoringu zdrowia zwierząt – podpisała umowę z Brival, polskim software housem,...

2026-06-24, 12:47

PKP Cargo aktualizuje plan emisji. "Wzmacnia zasadę równego traktowania inwestorów"

W wyniku prowadzonych w ramach procesu restrukturyzacyjnego rozmów z przedstawicielami akcjonariuszy instytucjonalnych, Spółka dokonała rewizji struktury planowanych emisji akcji oraz...

2026-06-24, 09:55

Enea zabezpiecza dostęp do gazu z nowego terminalu na Bałtyku

ENA (ENEA) uzyskała rezerwację mocy w terminalu gazowym FSRU 2. Oznacza to zabezpieczenie dostępu do infrastruktury, która umożliwi odbiór skroplonego gazu ziemnego (LNG) dostarczanego drogą...

2026-06-24, 09:14
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus