Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Lokum Deweloper ocenia potencjał rozpoznań na 'niecały 1000' w 2018 r.

Udostępnij

LKD (LOKUM) ocenia, że potencjał rozpoznań lokali w wyniku za 2018 r. wynosi "niecały tysiąc" (wobec 646 rozpoznań w ub.r.) i że ten potencjał zostanie zrealizowany "w dziewięćdziesięciu kilku procentach", poinformował ISBnews prezes Bartosz Kuźniar. Spodziewa się on, że większość rozpoznań będzie miała miejsce w II poł. roku, a w szczególności w ostatnim kwartale.

"Potencjał rozpoznań na 2018 rok wynosi niecały tysiąc lokali, z czego 63% zostało już zrealizowane - umowami deweloperskimi i rezerwacyjnymi objętych jest 609 lokali z inwestycji, które planujemy przekazać klientom w tym roku. Zazwyczaj potencjał rozpoznań realizowany jest w dziewięćdziesięciu kilku procentach. Tak było w ostatnich latach i w tym roku spodziewamy się takiego poziomu realizacji potencjału rozpoznań" - powiedział Kuźniar w rozmowie z ISBnews.

"W związku z harmonogramem realizacji inwestycji spodziewamy się, że większość rozpoznań lokali w wyniku finansowym będzie miała miejsce w drugiej połowie roku, a w szczególności w czwartym kwartale" - dodał prezes.

Lokum Deweloper planuje w tym roku poszerzać ofertę zarówno na rynku wrocławskim, jak i krakowskim, aby utrzymać sprzedaż na poziomie powyżej 1000 lokali w 2018 r.

"We Wrocławiu chcemy wprowadzić do oferty m.in. kolejny etap osiedla Lokum di Trevi (etap X) oraz, znajdujący się już w realizacji, II etap osiedla Lokum Vena. W Krakowie planujemy włączyć do oferty kolejne etapy na obu prowadzonych przez nas inwestycjach - Lokum Vista i Lokum Siesta. Polityką spółki jest wprowadzanie mieszkań do oferty po uzyskaniu pozwolenia na budowę, więc harmonogram wprowadzania inwestycji do oferty zależy także od możliwości zakupu gruntów oraz kwestii formalnych" - wyjaśnił Kuźniar.

Prezes poinformował także, że spółka nie zamierza publikować prognoz finansowych na 2018 r.

Obecnie Lokum nie planuje również kolejnych emisji długu, po przeprowadzeniu w ostatnim czasie prywatnej emisji obligacji serii E.

"Obecny poziom zadłużenia do kapitałów wydaje się nam właściwy" - wskazał prezes.

W kwestii dywidendy za 2017 r. "planem zarządu jest, podobnie jak w zeszłym roku, rekomendowanie walnemu zgromadzeniu wypłaty dywidendy w wysokości do 30% skonsolidowanego zysku netto", podsumował prezes.

W 2017 r. Lokum Deweloper sprzedał 1 052 lokale i rozpoznał w wyniku 646, co oznacza wzrosty względem roku ubiegłego odpowiednio o 63% i 12%.

Polityka dywidendowa spółki zakłada wypłatę akcjonariuszom do 30% skonsolidowanego zysku netto. Za 2016 r. dywidenda wyniosła ponad 14 mln zł (0,78 zł na jedną akcję).

Lokum Deweloper to deweloper mieszkaniowy z Wrocławia. Od 2014 r. jego obligacje są notowane na rynku Catalyst, natomiast w 2015 r. spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus