Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Famur miał wstępnie 58 mln zł zysku netto i ok. 291 mln zł EBITDA w 2017 r.

Udostępnij

FMF (FAMUR) miał 1 458 mln zł skonsolidowanych przychodów, ok. 291 mln zł EBITDA i ok. 58 mln zł zysku netto w 2017 r., podała spółka, powołując się na wstępne dane.

Ponadto grupa podała, że zysk z działalności operacyjnej wyniósł ok. 116 mln zł, dług netto ok. 80 mln zł.

"Jesteśmy usatysfakcjonowani poziomem zrealizowanych w 2017 r. przychodów. Odzwierciedlają one znaczne ożywienie w branży górniczej, którego doświadczamy w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Wraz ze wzrostem zamówień, w drugiej połowie roku 2017, odczuliśmy dynamiczny wzrost kosztów wytworzenia, zwłaszcza w zakresie kosztów materiałowych - głównie stali oraz kosztów pracy. W ubiegłym roku grupa realizowała przede wszystkim kontrakty, które pozyskane były w 2016 r. i z początkiem 2017 r., w oparciu o wyceny z tamtego okresu. Ofert tych nie można było renegocjować, z tego względu w krótkim terminie, w wyniku wspomnianej inflacji kosztów, odczuliśmy okresowy spadek marży. Warto w tym miejscu podkreślić, że wycena kontraktów podpisywanych w drugiej połowie 2017 roku, a więc w okresie kiedy pozyskaliśmy ich najwięcej, uwzględnia już nową bazę kosztową, dzięki czemu w najbliższym czasie marża powinna powrócić do optymalnych poziomów" – skomentował prezes Mirosław Bendzera, cytowany w komunikacie.

Na osiągnięte wyniki w IV kwartale wpłynął też szereg zdarzeń o charakterze jednorazowym, których ujemne saldo na wynik netto oszacowano łącznie na poziomie 26 mln zł. Na powyższą kwotę składają się: rozpoznane rezerwy i odpisy związane z kontrolami podatkowymi, wynoszące: w CIT 21 mln zł i w VAT 16,9 mln zł oraz rozwiązane aktywo z tytułu odroczonego podatku dochodowego, w związku ze zmianą przepisów podatkowych, w wysokości 6,8 mln zł. Jednocześnie, w związku z wejściem w życie ugody podpisanej ze spółką E003B7 Sp. z o.o., rozwiązano rezerwę z tytułu ryzyka naliczenia kar w kwocie 19 mln zł, podano także.

"Zarząd spółki ostrożnościowo postanowił o utworzeniu wymienionych rezerw i odpisów. Wpływ na niniejszą decyzję miała w szczególności obserwowana zmiana podejścia organów podatkowych w interpretacji przepisów podatkowych. Podejmowane przez spółkę działania, związane z przeniesieniem znaku Famur do spółki celowej, były w pełni uzasadnione, zarówno gospodarczo jak i ekonomicznie. Związane z nimi rozliczenia podatkowe były zgodne z obowiązującymi w tym okresie przepisami prawa, jednolitym stanowiskiem organów podatkowych oraz orzeczeniami sądów administracyjnych, jak i zostały potwierdzone wynikiem czynności sprawdzających, podjętych w ramach kontroli podatkowej w 2013 r., dokonanej przez organ podatkowy. Z tego względu zamierzamy stanowczo bronić swojego stanowiska w dalszym toku postępowania, wykorzystując wszelkie przewidziane przepisami prawa środki odwoławcze, aby umożliwić w przyszłości rozwiązanie odpisów i rezerw. W Grupie Famur zawsze podchodziliśmy do rozliczeń podatkowych z najwyższą starannością" - wyjaśniła wiceprezes ds. finansowych  Beata Zawiszowska.

Pozytywny wpływ na wynik netto Grupy w roku 2017 miało natomiast rozwiązanie rezerwy w kwocie 19 mln zł, związane z wejściem w życie ugody podpisanej ze spółką E003B7 Sp. z o.o. Ugoda zawiera zapisy, które mitygują ryzyko naliczenia kar umownych z tytułu opóźnienia realizacji kontraktu, a co za tym idzie uzasadnia rozwiązanie rezerwy, czytamy dalej.

"To jeden z wielu sukcesów negocjacyjnych, dotyczących ograniczania obszarów ryzyka poprzednich lat działalności spółki Kopex. Konsekwentnie i efektywnie przeprowadzamy wszelkie działania, by je minimalizować" - podkreśliła Zawiszowska.

"Obecnie finalizujemy proces integracji części maszynowej Kopex z Famur, tak aby działalność prowadzona była w optymalnych strukturach organizacyjnych i kosztowych. To dla nas szczególnie ważny moment, który z jednej strony kończy 15-stoletni proces konsolidacji na poziomie regionalnym, z drugiej otwiera zupełnie nową perspektywę globalnego rozwoju Grupy. Poprawa koniunktury w branży górniczej i zwiększenie nakładów na inwestycje w krajowych spółkach wydobywczych są dobrą prognozą dla firm okołogórniczych w Polsce. Równolegle, rosnące ceny surowców energetycznych na rynku światowym i przyspieszenie tempa rozwoju branży wydobywczej, zwłaszcza w krajach, gdzie model energetyczny oparty jest na technologii konwencjonalnej, dają realne możliwości zwiększenia sprzedaży eksportowej i udziału w rynku międzynarodowym" - powiedział także Bendzera.

Wskazał także, że Famur jest dziś gotowy do zrobienia "kolejnego kroku w przyszłość", dlatego obecnie intensywnie pracuje nad strategią dalszego rozwoju, ze szczególnym ukierunkowaniem na analizę możliwości globalnego rozwoju grupy.

"Bierzemy pod uwagę różne opcje strategiczne, zarówno zakładające dalsze akwizycje, jak i możliwość strategicznych aliansów, które pozwolą Grupie na dynamiczny rozwój na rynkach eksportowych. Kluczowe założenia i wnioski strategii Famur planujemy zaprezentować w III kwartale 2018r. 'Go Global' to na pewno kierunek w jakim chcemy podążać, dlatego liczymy, że w niedalekiej przyszłości Famur będzie obecny na wszystkich kluczowych dla branży kontynentach" – podsumował prezes.

Famur jest producentem maszyn stosowanych w górnictwie. Koncentruje się na produkcji wysokowydajnych maszyn wyposażonych w zaawansowane informatyczne systemy sterowania i nadzoru. Spółka od 2006 r. notowana jest na GPW.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pozostałe wiadomości

Unimot kupuje projekt farmy wiatrowej Gostynin. "Ważny krok w budowie naszej platformy IPP"

Grupa Unimot, poprzez spółkę Unimot Renewables, nabyła 100 proc. udziałów w spółce celowej realizującej projekt farmy wiatrowej Gostynin o planowanej mocy zainstalowanej 34,2 MW,...

2026-06-25, 15:58

Akcjonariusze PTWP zatwierdzili wypłatę dywidendy za 2025 r.

Zwyczajne walne zgromadzenie PTWP SA, które odbyło się 25 czerwca 2026 r., podjęło uchwałę o przeznaczeniu łącznie 9,5 mln zł na wypłatę dywidendy za 2025 rok. Oznacza to wypłatę 5,89...

2026-06-25, 15:53
Przemysław Drożdż COO, Tomasz Palacz CEO

Liftero zadebiutuje na NewConnect 30 czerwca 2026 r.

Liftero, polski producent technologii napędowych do misji kosmicznych, zadebiutuje na rynku NewConnect 30 czerwca 2026 roku. Dokument Informacyjny dostępny jest na stronie internetowej spółki w...

2026-06-25, 15:51

ORLEN i Naftogaz rozszerzają współpracę

ORLEN i Naftogaz podpisały dwa porozumienia o współpracy, które wyznaczają ramy dalszych działań obu spółek w obszarach kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy oraz...

2026-06-25, 15:25
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus