Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Neuca liczy na dodatni wynik operacyjny w linii biznesów pacjenckich w br. 

Piotr Sucharski
Piotr Sucharski
Udostępnij

NEU (NEUCA) zanotowała w I kw. dodatni wynik operacyjny w linii biznesów pacjenckich i liczy, że cały rok linia zakończy "na plusie". Przejęta w kwietniu spółka Clinmed Pharma, działająca w segmencie badań klinicznych, podwaja skalę biznesu Neuki w tym obszarze i wpłynie pozytywnie na wynik finansowy jeszcze w tym roku, poinformował prezes Piotr Sucharski. 

"W obszarze biznesów pacjenckich pojawia się po raz pierwszy  dodatni wynik na poziomie operacyjnym. To dla nas ważny moment, bo w tym obszarze wiele inwestujemy. Największy wpływ ma obszar przychodni, tam najwięcej inwestujemy, ale tam też najszybciej rośnie biznes"- powiedział Sucharski podczas konferencji prasowej. 

Dodał, że nadwyżka wyniku realizowanego w przychodniach pozwala na poziomie skonsolidowanym poprawiać wyniki. 

W I kw. 2018 r. sieć przychodni Świat Zdrowia powiększyła się o kolejną przychodnie lekarską i liczy obecnie 64 placówki. W ramach tej sieci spółka rozpoczęła wdrażanie e-recepty. 

"Przełamaliśmy barierę skali i dynamika przyrostu chętnych w programach pacjenckich rośnie, a z kolei wiemy, że to będzie stanowiło naszą silną przewagę konkurencyjną w kolejnych latach. Ponad 5,5 tys. aptek uczestniczy w naszych programach rynkowych" - podkreślił prezes.

Sucharski poinformował, że przejęta w kwietniu br. spółka Clinmed Pharma, działająca w segmencie badań klinicznych CRO, podwaja skalę biznesu i wpłynie pozytywnie na wynik finansowy  jeszcze w tym roku. 

"ClinMed Pharma podwaja naszą skalę w obszarze badań klinicznych i przynosi kontrakty, które poprawią nasz wynik finansowy do końca roku. Podwoiliśmy biznes, jest duży potencjał wzrostu" - podkreślił. 

Dodał, że w Polsce jest bardzo dobry rynek, ale liczba osób zapraszanych do badań jest dwa razy mniejsza niż w Czechach, czy Niemczech ze względu na przepisy. "Procedury są bardzo skomplikowane, przepisy nie ułatwiają życia osobom, które te decyzje muszą podjąć. Liczymy na to, że to się zmieni, jest już do tego przymiarka" - stwierdził. 

"Pierwszy kwartale pokazuje, że potrafimy mieć wyniki dodatnie i jednocześnie realizować kolejne inwestycje - zarówno w obszarze badań klinicznych, poprzez zwiększanie zaangażowania w spółce Telemedycyna Polska, czy rozwój portalu Ortopedio. Na poziomie operacyjnym wynik z biznesów pacjenckich powinien być dodatni w całym roku" - powiedział także Sucharski. 

Wiceprezes ds. finansów Grzegorz Dzik podtrzymał, że Neuca w tym roku wyda na inwestycje ok. 110 mln zł. 

"Podtrzymujemy plan 110 mln zł inwestycji na ten rok, w tym 35 mln zł to będą inwestycje odtworzeniowe. 110 mln zł to nie jest zafiksowana kwota, jeśli pojawi się jakiś atrakcyjny cel przejęcia , będziemy się przyglądać. Zbudowaliśmy grupę 64 przychodni w oparciu oczekiwaną stopę zwrotu. Jeśli będą okazje, to będziemy kolejne możliwości akwizycyjne wykorzystywać" - powiedział Dzik podczas konferencji.

Grupa Neuca jest liderem rynku hurtowej sprzedaży leków. Łączny udział spółek z grupy Neuca w krajowym rynku hurtu aptecznego na koniec 2017 r. wyniósł 29,3%. 

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus