Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

GPW: Emisja akcji Aliora na 2,2 mld zł przyczyni się do zwiększenia płynności

Małgorzata Zaleska, prezes GPW
Małgorzata Zaleska, prezes GPW
Udostępnij

Emisja akcji ALR (ALIOR) Banku na łącznie 2,2 mld zł nie tylko pozwala zwiększyć kapitalizację, ale w przyszłości przyczyni się do zwiększenia płynności, poinformowała prezes GPW Małgorzata Zaleska.

"Ta transakcja pokazuje, że GPW jest atrakcyjnym i bezpiecznym miejscem do inwestowania, także z punktu widzenia inwestorów zagranicznych. Emisja spotkała się z zainteresowaniem niemal 4 tys. inwestorów z 36 krajów" - powiedziała Zaleska podczas konferencji prasowej. 

W jej ocenie, GPW jest w regionie miejscem do pozyskiwania nowych środków i wciąż według liczby emisji jest na bardzie wysokim miejscu w Europie.

"Emisja warta ponad 2 mld nie tylko pozwala zwiększyć wartość, ale w przyszłości przyczyni do zwiększenia płynności" - podsumowała Zaleska.

Alior Bank przeprowadził największą emisję akcji z prawem poboru na warszawskiej giełdzie od ponad sześciu lat. Nowe akcje o łącznej wartości 2,2 mld zł trafiły do portfeli niemal 4000 inwestorów z 37 krajów. W ofercie uczestniczyło łącznie ponad 500 inwestorów instytucjonalnych oraz około 3400 osób prywatnych. 

Alior pozyskał 1,6 mld zł na zakup części BPH i kolejne 600 mln zł na wzmocnienie m.in. akcji kredytowej.

Alior Bank poinformował w kwietniu, że zawarł z grupą GE Capital umowę dotyczącą nabycia wydzielonej części Banku BPH. Cena za 87,23% udziałów GE w Podstawowej Działalności BPH wynosi 1,225 mld zł (z zastrzeżeniem korekt). Transakcja nie obejmuje zakupu portfela kredytów hipotecznych oraz BPH TFI.

Alior Bank rozpoczął działalność w listopadzie 2008 roku. Bank zadebiutował na warszawskiej giełdzie w grudniu 2012 r. Aktywa banku miały wartość 40 mld zł na koniec 2015 r.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus