Chociaż analitycy DM mBanku podtrzymują swoje pozytywne nastawienie do rynku akcji, zwracają uwagę, że zbliżające się porozumienie na linii USA-Chiny, może zostać wykorzystane do realizacji krótkoterminowych zysków. Jednak w dłuższej prospektywnie, oczekiwane ożywienie w Chinach (wprowadzony pakiet stymulujący oraz przyszłe porozumienie) ma przełożyć się na poprawę nastrojów na rynkach wschodzących i w Europie.

Pozytywny scenariusz dla Emerging Markets i napływ zagranicznego kapitału do regionu, może pomóc także sytuacji na warszawskiej giełdzie, gdzie mimo pozytywnego otoczenia, brak lokalnego kapitału (i trwające umorzenia z TFI) skutkuje obecnym trendem bocznym. Eksperci zwracają także uwagę na potencjalne rynko podaży akcji ze strony OFE, na razie trudno mówić jednak o konkretnych danych.

To jednak w średnim terminie. Aktualnie zespół DM mBanku zaktualizował rekomendacje dla ponad 24 spółek i podniósł ceny docelowe dla 9 z nich.

Jedną ze spółek, która otrzymała wyższą wycenę jest EAT (AMREST). Analitycy wykorzystaliby chwilową korektę do zakupu akcji spółki, widząc w nich potencjał do +16,5% wzrostu.

Ich zdaniem na korzyść spółki przemawia powrót do dwucyfrowej dynamiki EBITDA w 4Q18 (+40% r/r) i oczekują kontynuacji tego trendu w kolejnych kwartałach. Ma to być możliwe dzięki m.in. rosnącej rentowności w regionie CEE i Rosji, konsolidacji wyników KFC Francja i Sushi Shop czy dalszemu rozwojowi pizzaportal.pl. Istotnym wydarzeniem dla kursu akcji w krótkim terminie mają szacunkowe dane sprzedażowe za I kwartał 2019 r., które powinny zostać opublikowane pod koniec kwietnia.

Analitycy widzą także znaczy potencjał do wzrostu wśród akcji spółek energetycznych. Mimo niewielkiego obniżenia cen docelowych, w dalszym ciągu rekomendują zakup ENA (ENEA), ENG (ENERGA), PGE oraz TPE (TAURONPE) oczekując ok. 40% wzrostów. Według ekspertów, po rozczarowującym ubiegłym roku, zaskoczyć może m.in. Energa.

„W pierwszej kolejności (…) poprawy upatrujemy w segmencie wytwarzania, gdzie wsparciem powinno być ustabilizowanie pracy nowego bliku 1000 MW (…), większa dyspozycyjność starych bloków w Kozienicach (…), rozszerzenie CDS oraz brak strat na tradingu/optymalizacji portfela (…). Drugim kluczowym czynnikiem (…) będzie obszar wydobycia, gdzie zakładamy wzrost wolumenów o 0,4 mln ton przy lepszej efektywności (…). W kolejnych latach pozytywna tentacja na wynikach powinna być kontynuowana (…), co będzie przekładać się na moce FCF (przypominamy, że nasze prognozy zakładają póki co konserwatywnie 50% konsolidację projektu Ostrołęka C)”. – czytamy w rekomendacji

Nieznacznie wyższą wycenę otrzymał także CDR (CDPROJEKT), którego akcje są zdaniem zespołu DM mBanku warte 221 zł (217 zł wcześniej). Analitycy pozytywnie oceniają plan wydania Gwinta na urządzenia mobilne i zapowiedzianą intensywną kampanię marketingową Cyberpunk 2077. Ich zdaniem inwestorzy mogą rozgrywać spekulacyjnie opublikowanie daty premiery gry na zbliżających się targach E3.

W kwietniowym przeglądzie miesięcznym nie obyło się też bez mniej optymistycznych rekomendacji. Eksperci w dalszym ciąg utrzymują swoje negatywne nastawienie do PKN (PKNORLEN) i LTS (LOTOS), utrzymując zalecenie „sprzedaj” dla akcji obu spółek i obniżając cenę docelową pierwszej z nich.

Zdaniem analityków, nawet mimo niewielkiej poprawy w stosunku do początku bieżącego roku, marże rafineryjne w dalszym ciągu pozostają znacznie słabsze od ubiegłorocznych. W połączeniu z drożejącą ropą i ambitnymi konsensusami, eksperci nie zalecają inwestycji w akcje rafinerii.

Wśród innych negatywnych rekomendacji znajdziemy także COG (COGNOR), DNP (DINOPL), EUR (EUROCASH), JSW oraz TAR (TARCZYNSKI).

Pełna lista zmian rekomendacji w Przeglądzie Miesięcznym DM mBanku z 2 kwietnia:

Powyższy tekst jest skrótem z raportu „Przegląd miesięczny: kwiecień 2019" po raz pierwszy opublikowanego 02.04.2019 r. o godzinie 08:58. Skrócona wersja raportu, zawierająca inne informacje wymagane przez Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/95S z dnia 9 marca 2016 r, jest dostępna na stronie Domu Maklerskiego mBanku, pod adresem https://www.mdm.pl/ds-server/34382?ticketSource=ui-pub