Mercator Medical, dostawca rękawic jednorazowych na rynkach blisko 70 krajów świata, opublikował wstępne, szacunkowe dane finansowe za pierwszy kwartał 2019 roku. Wynika z nich, że Grupa Mercator utrzymała wysoką dynamikę przychodów. Skonsolidowana sprzedaż wzrosła szacunkowo w ujęciu rok do roku o 36%, do 121 mln zł.

To w głównej mierze efekt sukcesu rozbudowy naszych mocy produkcyjnych. Prowadzimy również ekspansję dystrybucyjną, szczególnie widoczną w Europie Zachodniej. Konsekwentnie realizujemy cele strategiczne, choć przejściowo widzimy kumulację negatywnych zjawisk w pierwszym kwartale br. W rezultacie uzyskane rentowności sprzedaży są dalekie od naszych ambicji i realnych zamierzeń – wskazuje Witold Kruszewski, Członek Zarządu ds. Finansowych w Mercator Medical S.A.

Wstępny, szacunkowy wynik EBITDA MRC (MERCATOR) w pierwszym kwartale 2019 roku był niższy od rezultatu sprzed roku o 5,6 mln zł (2 mln zł), a wynik netto – odzwierciedlający również m.in. wyższą amortyzację oraz koszty finansowe, związane bezpośrednio z inwestycją w rozbudowę zakładu produkcyjnego - obniżył się o 7 mln zł, do -2 mln zł.

Na marże segmentu dystrybucyjnego wpływ miała konieczność sprzedaży rękawic zakupionych w 2018 roku po wyższych cenach niż byłoby to możliwe obecnie. Zbyt optymistycznie oszacowaliśmy popyt w II półroczu 2018 r. przy spadku cen lateksu syntetycznego pod koniec roku 2018. Z kolei w segmencie produkcyjnym obserwowaliśmy wzrost presji konkurencyjnej, co doprowadziło do spadku cen. Jednocześnie wzrosła cena lateksu naturalnego oraz umocnił się tajski bat w stosunku do dolara amerykańskiego. Jako zarząd oceniamy, że w segmencie dystrybucyjnym kumulacja negatywnych zjawisk jest już za nami. Kwiecień pozwala nam na większy optymizm i oczekiwanie sukcesywnego polepszenia rezultatów od drugiego kwartału – komentuje Witold Kruszewski, Członek Zarządu ds. Finansowych w Mercator Medical S.A.

Zgodnie z aktualnym kalendarzem publikacji raportów okresowych Mercator Medical zamierza opublikować raport za pierwszy kwartał 2019 roku 17 maja br.