Sektor bankowy ciąży warszawskiej giełdzie, a sierpień był zarówno dla WIG jak i dla WIG20 najgorszym miesiącem w bieżącym roku. W opinii analityków niepewność związana z tym największym na GPW sektorem zniechęca i w dalszym ciągu będzie zniechęcać zagraniczny kapitał do inwestycji w polskie akcje.

O ile jednak maklerzy są zdania, że sentyment do polskiego sektora bankowego będzie w najbliższym czasie raczej negatywny (chociaż sami rekomendują kupno lub akumulowanie akcji większości analizowanych banków), to zalecają zakup akcji PZU, dla których zalecenie podniesiono z „trzymaj” do „kupuj”. A sam walor oceniają jako relatywnie bezpieczny wśród polskich spółek finansowych.

Podniesienie rekomendacji to także pochodna ostatnich spadków (-4,2% w lipcu i -3,9% w sierpniu). Jak zaznaczono wyniki za II kwartał były o 2% wyższe od oczekiwań analityków, jednak kluczowa będzie druga połowa roku (55% rocznej prognozy). Analitycy, zgodnie z zapowiedziami zarządu prognozują również wzrost wartości dywidendy w kolejnych latach, do 3,01 zł na akcję w 2020 r. i 3,18 zł rok później, jednak i tu pojawia się znak zapytania.

„Naszym zdaniem zagrożeniem dla dywidendy może być wzrost odszkodowań. Uważamy, że bardzo niski poziom wskaźnika COR w 2018 r. będzie ciężki do powtórzenia w kolejnych latach, szczególnie biorąc pod uwagę rosnącą wartość szkody motoryzacyjnej oraz niesprzyjające warunki meteorologiczne w 2019 r” - uzasadniają

Wychodząc poza sektor finansowy, zdaniem analityków w najbliższym miesiącu sentyment inwestorów powinien być szczególnie pozytywny wobec takich sektorów jak m.in. energetyka, handel detaliczny (LPP, CCC) oraz paliwa (PGN (PGNIG)). Wymienione spółki otrzymały również wyższe rekomendacje opatrzone zaleceniem „kupuj”.

Szczególnie zyskowną inwestycją mogą, według ekspertów, okazać się papiery ostatniej z wspominanych spółek, czyli PGNiG. Maklerzy utrzymali bowiem ich wycenę na poziomie 6,33 zł, która w momencie wydania rekomendacji była o ponad 40% wyższa od wyceny rynkowej.

„Kurs PGNiG (…) wykazuje niezrozumiałą 100% korelację do spotowych cen gazu bez uwzględnienia ich sezonowości (…). W naszej opinii fundamenty rynku gazu wyglądają lepiej niż wskazują bieżące notowania, który są zainfekowane słabym sezonem grzewczym 2018/19 (…). W sezonie jesiennym notowania surowca powinny się odbudować (…)” – czytamy w rekomendacji

Analitycy spodziewają się też znaczącej poprawy wyników w 2020 r. i 2021 r. i prognozują, że zysk netto w przyszłym roku wzrośnie o 45% r/r, a w 2021. o 21% r/r.

W co zatem nie warto inwestować? Wśród kluczowych negatywnych rekomendacji zespołu DM mBanku znajdziemy m.in. EUR (EUROCASH), dla którego zalecenie spadło z „trzymaj” do „redukuj”, a cena docelowa zakłada niemal -20% spadek kursu.

Analitycy zwracają uwagę, że nawet pomimo lepszych od oczekiwań wyników za II kwartał 2019 r. oraz zakończenie działań reorganizacyjnych, ilość potencjalnych zagrożeń jest zbyt duża. Wymieniają tutaj m.in. zakończenie kontraktu z PKN (PKNORLEN) (obniżenie sprzedaży o około 600 mln zł rocznie), potencjalną wzmożoną presję na wzrost wynagrodzeń czy możliwy negatywny efekt wprowadzenia podatku od sprzedaży detalicznej.

 

Pełna lista zmian rekomendacji w Przeglądzie Miesięcznym DM mBanku z 5 września:

Powyższy tekst jest skrótem z raportu „Przegląd miesięczny: wrzesień 2019" po raz pierwszy opublikowanego 05.09.2019 r. o godzinie 08:38. Skrócona wersja raportu, zawierająca inne informacje wymagane przez Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/95S z dnia 9 marca 2016 r, jest dostępna na stronie Domu Maklerskiego mBanku, pod adresem https://www.mdm.pl/ds-server/36011?ticketSource=ui-pub