W opinii zespołu DM mBanku na krajowym rynku trudno jednak o optymizm podobny do panującego na światowych indeksach. Wśród głównych przyczyn takiego stanu rzeczy wymieniają m.in. słabe wyniki spółek, szczególnie przemysłowych i prognozowany spadek dynamiki PKB (szacują, że będzie to 3,2%). Warszawskiej giełdzie nie pomaga też niskie zaufanie do rynku kapitałowego, które objawia się w dalszym ciągu trwającym odpływem kapitału z funduszy akcyjnych, a także raczej niepokojącymi szacunkami wielkości partycypacji w PPK (za sukces uznawane jest już 50%).

Sytuacja na GPW daleka jest więc od idealnej, co nie znaczy, że na krajowym parkiecie brakuje okazji inwestycyjnych. Analitycy nie tylko sugerują bowiem zwiększenie udziału akcji w portfelu, ale zaktualizowali też sporą część wydawanych rekomendacji.

I tak w listopadowym przeglądzie miesięcznym wyższe wyceny otrzymały m.in. akcje CDR (CDPROJEKT) i KGH (KGHM). W oby przypadkach utrzymano też zalecenie „akumuluj”. W pierwszym przypadku rewizja ma związek z wyższymi od oczekiwań wynikami za II kwartał oraz co za tym idzie, wysoką realizacją całorocznej prognozy. Kluczowe pozostaje jednak zainteresowanie Cyberpunkiem 2077 i wysoki potencjał sprzedażowy tytułu. W opinii analityków notowaniom spółki mogła pomóc też informacja o dobrej sprzedaży Call of Duty Modern Warfare (600 mln USD w 3 dni).

Natomiast KGHM może skorzystać na osiągnięciu porozumienia na linii USA-Chiny. Zdaniem ekspertów taki scenariusz przełoży się zamykanie krótkich pozycji na surowcach i wzrost notowań metali. Dodatkowo:

„Deklaracja baraku nowych ceł naszym zdaniem może przywrócić wiarę inwestorów we wzrost globalnego popytu na miedź, co przy słabych danych produkcyjnych w 2019 roku (…) może zwiększyć szanse na deficyt surowca i wzrost cen. (…) Warto również zauważyć, że KGHM od października jest wyraźnym beneficjentem osłabiania PLN do USD” – czytamy w rekomendacji

Wymienione spółki, mimo wyższych cen docelowych otrzymały jednak jedynie rekomendację „akumuluj”. Szczebel wyżej, czyli zalecenie zakupu akcji oraz lwią cześć zestawienia pozytywnych kluczowych rekomendacji okupowały natomiast spółki energetyczne, w tym ENA (ENEA), ENG (ENERGA), PGE i TPE (TAURONPE).

Poza dobrymi wynikami za III kwartał 2019 r., które w opinii zespołu DM mBanku powinny poprawić sentyment do sektora, istotnym katalizatorem w najbliższym czasie powinna być też publikacja PEP40. Analitycy oczekują, że ostateczna wersja polityki energetycznej kraju ukaże się po ostatecznym ukonstytuowaniu nowego rządu i ministerstwa energii (dokument ukazał się 8 listopada).

W opinii ekspertów znaczy potencjał do wzrostu (ponad +45%) mają przed sobą także akcje 11B (11BIT). I to pomimo słabszych od oczekiwań wyników za II kwartał 2019 r.

„Zwracamy uwagę na utrzymującą się wysoką sprzedaż gry Moonlighter (spółka zaksięgowała 8,6 mln PLN kosztów usług obcych, z których większość to tantiemy wypłacone deweloperowi gry (…) Dnia 3 września premierę miała gra Children od Morta, której liczba subskrypcji do Wishlist na platformie Steam wyniosła 200 tys. (…) W 3Q’19 oczekujemy, że spółka wypracuje 4,4 mln PLN zysku netto” – czytamy w raporcie

Analitycy przeprowadzili niewielkie zmiany także wśród spółek, których nie zalecają zakupu. Na liście kluczowych negatywnych rekomendacji w dalszym ciągu znajdziemy KER (KERNEL), LTS (LOTOS) i EUR (EUROCASH), do których w listopadzie dołączyły APT (APATOR) oraz MIL (MILLENNIUM). W przypadku drugiej ze spółek zespół DM mBanku obniżył też rekomendacje z „redukuj” na „sprzedaj” przy niezmienionej cenie docelowej 5,18 zł.

 

Powyższy tekst jest skrótem z raportu „Przegląd miesięczny: listopad 2019" po raz pierwszy opublikowanego 06.11.2019 r. o godzinie 08:47. Skrócona wersja raportu, zawierająca inne informacje wymagane przez Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/95S z dnia 9 marca 2016 r, jest dostępna na stronie Domu Maklerskiego mBanku, pod adresem https://www.mdm.pl/ds-server/36629?ticketSource=ui-pub