Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Konferencja po wynikach finansowych Selvita za III kw'19 r. [transkrypcja]

Udostępnij

Zapis przebiegu konferencji wynikowej spółki Selvita z 6 listopada 2019 roku, w trakcie której zarząd prezentował wyniki finansowe wypracowane przez spółkę w III kwartale 2019 roku oraz przedstawił oczekiwania na kolejne miesiące.

W oddzielnym tekście, dostępnym dla abonentów BR Premium, prezentujemy zapis przebiegu sesji pytań i odpowiedzi z tego spotkania.

 

Bogusław Sieczkowski: Dzień dobry Państwu, nazywam się Bogusław Sieczkowski. Jestem prezesem zarządu SLV (SELVITA). Jest mi niezmiernie miło powitać Państwa na pierwszej kwartalnej konferencji wynikowej Selvity usługowej, Selvity w nowym układzie prawnym po zakończeniu procesu podziału. Po raz pierwszy jako samodzielna firma usługowa specjalizująca się w outsourcingu badań naukowych dla sektora farmaceutycznego i biotechnologicznego głównie. Prezentujemy Państwu wyniki naszej działalności z ostatnich trzech miesięcy i narastająco od początku roku.

         W dniu dzisiejszym mamy okazję się spotkać w takim setupie prawnym, w nowej konfiguracji dzięki zakończeniu procesu splitu, który miał miejsce przez ostatnie miesiące, kiedy to początkiem tego roku zdecydowaliśmy, że po dwunastu latach intensywnego rozwoju organicznego w modelu hybrydowym obydwa segmenty – segment usługowy i segment innowacyjny – są na tyle dojrzałymi działalnościami, a synergie, dzięki którym zbudowaliśmy całą organizację, powoli zaczęły zanikać, że zasługują na to, żeby działać jako odrębne, niezależne firmy. Po szerokich konsultacjach z inwestorami zdecydowaliśmy o uruchomieniu takiego procesu podziału na początku tego roku i mamy dzięki temu po zatwierdzeniu przez wszystkie potrzebne instytucje – KNF, potem przez rejestrację podziału przez sąd – mamy dzisiaj na giełdzie od trzech tygodni dwa osobne funkcjonujące niezależne podmioty.

         Dotychczasową działalność kontynuowaną pod nową marką RVU (RYVU), w której pozostała działalność innowacyjna, pozostał segment innowacyjny i przeniesiona do nowoutworzonego podmiotu wydzielona część działalności segment usługowy, który od trzech tygodni pod marką Selvita funkcjonuje jako osobna firma na giełdzie w Warszawie.

         To wszystko powoduje, że w dniu dzisiejszym Selvita jako podmiot, który jest już notowany, zobowiązany do tego, żeby opublikować sprawozdanie finansowe za ostatni kwartał, za pierwsze dziewięć miesięcy tego roku, prezentuje Państwu w części finansowej sprawozdanie, które dotyczy okresu, w którym jeszcze działalność operacyjna prowadzona była w starej konfiguracji, przed zarejestrowaniem podziału przez sąd. Dla przypomnienia, ta rejestracja miała miejsce 1 października, a co za tym idzie do 30 września w części finansowej mamy dane bez działalności operacyjnej. Działalność operacyjna dołączyła do tej grupy z dniem 1 października.

         Aby zachować możliwość porównania, abyście Państwo mogli mieć przejrzystą informację z tego, co się dzieje w firmie, jak wygląda nasza działalność, dokładaliśmy wszelkich starań, aby w sprawozdaniu zarządu przedstawić pełne informacje zarówno finansowe, jak i o całej naszej działalności, z tym że w odróżnieniu od poprzednich sprawozdań akurat w tym wyjątkowym okresie znajdziecie Państwo w formie sprawozdania pro forma w części sprawozdania zarządu.

         Proces podziału, jednym z takich triggerów do tego było to, że działalność usługowa prowadzona w formie niezależnego podmiotu będzie miała możliwość dalszego, jeszcze bardziej dynamicznego rozwoju, niż to miało miejsce do tej pory. W tym miejscu prezentujemy Państwu, jak dynamicznie przez te dwanaście lat od początku założenia naszej działalności budowaliśmy całą organizację, wychodziliśmy na rynki międzynarodowe, jak przez ostatnie lata z nadwyżką dowoziliśmy to, co przyjmowaliśmy w strategii na kolejne okresy, jak również pokazujemy, jak na ten moment prezentuje się zakontraktowanie do końca roku. Widać, że wszystko na to wskazuje, że ten rok będzie jednym z najbardziej dynamicznych, jeśli chodzi o wzrost sprzedaży. Chcielibyśmy, aby w kolejnych latach ten trend został jak najbardziej utrzymany, a najlepiej jeszcze wzmocniony dzięki temu, że oprócz dalszego rozwoju organicznego, chcemy się rozwijać również poprzez akwizycje.

         Jest to taka forma, do której już dorośliśmy. Bardzo popularna forma, jeśli chodzi o sektor firm CRO, do którego zalicza się Selvita. Bardzo wielu naszych bardziej rozwiniętych konkurentów na rynku międzynarodowym od lat rozwija się głównie poprzez akwizycje. Naszą domeną jest to, że do tej pory rozwijaliśmy się organicznie, budowaliśmy po prostu firmę od początku, korzystaliśmy z tego, że jesteśmy na rynku, na którym stosunkowo ten sektor nie był jeszcze rozwinięty. Korzystamy cały czas jeszcze z tego, że jesteśmy w tej części świata, ponieważ Europa Środkowowschodnia jest stosunkowo nierozpoznanym rynkiem, jeśli chodzi o ten rodzaj działalności.

         Jeśli chodzi o takie najważniejsze informacje z pierwszych trzech kwartałów tego roku z uwzględnieniem zwłaszcza ostatniego kwartału, to na uwagę zasługuje to, że dynamika sprzedaży rośnie nam z kwartału na kwartał. Jeśli popatrzymy narastająco, mamy 36-procentowy zrost sprzedaży, w tym trzeci kwartał jest najmocniejszy. 45-procentowy wzrost przychodów komercyjnych w segmencie usługowym. A w tle widać, że panujemy nad tym wzrostem, cały czas zachowujemy dwucyfrową rentowność (jest to nawet ponad 11 procent) i Ebitdę w okolicach 20 procent.

         Dwa słowa o konfiguracji prawnej, o konfiguracji strukturalnej, w jakiej rozpoczynamy działalność w tej nowej odsłonie. Do czterech osób, które od lat już pracowały w ramach zarządu spółki, dołączyły dwie kolejne osoby, które ze względu na swoje role i obowiązki będą miały strategiczne znaczenie dla dalszego rozwoju firmy. Pan Dawid Radziszewski, który w firmie jest już od ponad czterech lat, szef zespołu prawników, będzie członkiem zarządu odpowiedzialnym za rozwój poprzez akwizycje. Natomiast pan Dariusz Kurdas w roli szefa finansowego, w roli dyrektora również części operacji przejął moje dotychczasowe obowiązki w zarządzie.

         Zmieniła się również nieco konfiguracja naszej rady nadzorczej. Myślę, że nie muszę się skupiać na czterech członkach, którzy pracują z Selvitą już od wielu lat i są gwarancją tego, że nadal będą odpowiedni nadzór nad naszą dalszą działalnością prowadzili. Do rady nadzorczej wszedł również Paweł Przewięźlikowski, który na pewno da nam bardzo duże wsparcie teraz już jako członek rady nadzorczej. Również od października tego roku do rady nadzorczej dołączył pan Jacek Osowski. Osoba ta została zaproponowana przez jedną z instytucji finansowych, która jest inwestorem w Selvicie. Czyli widać, że miks, rodzaj nadzoru w spółce zmienia się. Przygotowujemy się do dalszego rozwoju spółki, jeśli chodzi o to, co będzie się działo w następnych latach.

         Cały split, cały proces podziału został przeprowadzony w ten sposób, aby struktura akcjonariatu, jaka była przed podziałem, została zachowana, skopiowana jeden do jeden do nowych organizacji, do nowej struktury prawnej, w jakiej teraz pracujemy. Stąd wedle naszej aktualnej posiadanej przez spółkę informacji struktura akcjonariatu nie uległa zmianie.

         Natomiast przechodząc już teraz do konfiguracji, w jakiej pracujemy, w jakiej Selvita sprzedaje swoje usługi, w jakiej wychodzi do klientów na rynku, mamy je podzielone na trzy grupy. Taką core’ową, naszą sztandarową grupą usług, rodzajem działalności jest wsparcie naszych klientów w procesie odkrywania leków. To jest ta część, która jest typową domeną, jeśli chodzi o przedkliniczne CRO.

         Drugim najbardziej dynamicznym w ostatnim okresie obszarem naszej działalności są usługi z grupy regulatory. Są to wszystkie te usługi, które są potrzebne naszym klientom w zakresie wprowadzania leków na rynek, ich rejestracji, a także umożliwiania sprowadzania partii kolejnych leków z zagranicy. Dzisiaj o tym więcej powie Państwu Miłosz, który będzie w dalszej części opowiadał o poszczególnych naszych obszarach działalności.

         I oczywiście badania i rozwój, cała grupa, szeroki zakres pozostałych usług już nie tylko dla firm farmaceutycznych i biotechnologicznych, ale także dla wszystkich innych firm, które prowadzą działalność badawczo-rozwojową i potrzebują wsparcia w tym zakresie.

         Przez ostatnie lata dla prawie sześciuset klientów w czterdziestu krajach na pięciu kontynentach zrealizowaliśmy prawie 3 tysiące projektów. To jest cała historia, z jaką wchodzimy w dalszy etap rozwoju. Baza, na podstawie której zbudowaliśmy całą naszą działalność usługową. Wchodząc z nową strategią, dochodząc do klientów, zwłaszcza w sytuacji, gdy patrzymy na dalszy rozwój i chcemy, aby on był niemniej dynamiczny, szczegółowo analizujemy, jaką wartość dostarczamy klientom, dlaczego klienci chcą współpracować z Selvitą.

         I tutaj zdecydowanie jeśli chodzi o pozycjonowanie nas na rynku, widzimy, że klienci współpracują przede wszystkim z naukowcami. Współpracują z ludźmi. Dlatego stawiamy na to, aby zatrudniać jak najmocniejsze, jak najbardziej doświadczone osoby do Selvity, a jeśli już znajdą się wśród naszych naukowców, w naszych zespołach, dbamy o to, aby cały czas poszerzali swoją wiedzę, aby ich wartość rosła. Wartość ich jako indywidualnych osób naukowców i sumarycznie wartość naukowa firmy.

         Drugim czynnikiem, dzięki któremu klienci chcą z nami współpracować, to jest infrastruktura. Infrastruktura sprzętowa, laboratoryjna, najnowszy sprzęt badawczy. Tutaj też nie mogą mieć miejsca żadne kompromisy. Bardzo pomaga nam to, że jesteśmy młodą organizacją, że nawet jak nie mamy jeszcze jakiegoś wyposażenia czy jakiegoś sprzętu, a pojawia się potrzeba wykorzystania go w jakichś badaniach, to naturalnym jest to, że wchodzimy w proces zakupowy, po to aby jak najszybciej, jak najkorzystniej pozyskać te urządzenia.

         Mamy już dwa najważniejsze czynniki w naszej działalności – najlepsi naukowcy na najlepszym sprzęcie. Jeśli są dobrze zorganizowani, działają przy wsparciu najlepszych systemów informatycznych, komunikują się dobrze – to jest ten trzeci czynnik, który ma decydujące znaczenie przy sprzedaży naszych usług do klienta – wzrasta nasza wartość, klienci chcą z nami współpracować.

         Dopiero na czwartym miejscu widzimy cenę. To jest dobra informacja, dlatego że przedarliśmy się niejako przez gąszcz tych dostawców, których rozpoznaje się głównie poprzez cenę. Teraz już wiadomo jest, że jest wielu klientów na rynku, którzy są zdecydowanie tańsi od Selvity. Teraz Selvita idzie do klientów po to, aby im zaoferować najlepszych naukowców, którzy są w stanie robić dla nich najtrudniejsze projekty i wtedy gdzieś dopiero w tle pojawia się jakiś kompromis cenowy, który klient jest w stanie zaakceptować.

         Nie sposób zapomnieć też o piątym czynniku, czyli dobrej lokalizacji. W sercu Europy, w dobrze skomunikowanym Krakowie. To wszystko razem daje nam takie optymalne wygrywające połączenie jakości i ceny, z którą chcemy podbijać dalej rynki międzynarodowe.

         W tym kontekście warto wspomnieć o otoczeniu, w jakim funkcjonujemy. Otoczeniu makroekonomicznym, geopolitycznym. Ostatni okres – dosyć dynamiczny okres, taki burzliwy okres na arenie międzynarodowej – jest dosyć sprzyjający dla naszej działalności. Staramy się z tego korzystać i budować naszą pozycję na rynku, skalę działalności. Z jednej strony głównie w obszarze biologii, usług regulacyjnych bardzo wspomaga nas zamieszanie, jakie w ostatnich kwartałach miało miejsce i nadal ma jeszcze miejsce związane z Brexitem, gdzie w obliczu niepewności regulacyjnej, prawnej wielu klientów zaczęło zastanawiać się nad znalezieniem nowych dostawców usług, już tym razem niekoniecznie z Wielkiej Brytanii. I na tej fali, dając ofertę, w której jakościowo jesteśmy na poziomie firm z Zachodniej Europy, natomiast cenowo cały czas jesteśmy korzystniejsi, udaje nam się cały czas pozyskiwać wielu nowych klientów.

         Natomiast jeśli chodzi o napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, tutaj widzimy, że sporo klientów ze względów strategicznych zaczyna procesy, w ramach których chcą zdywersyfikować dostawców swoich usług. Wręcz swoją uwagę wprost kierują na Europę, a wtedy także zaczynają rozpatrywać możliwość współpracy z Selvitą, nawet jeśli wcześniej nie dopuszczali do myśli tego, że będą korzystali z usług jakichkolwiek firm poza Chinami.

         No i takim trzecim czynnikiem, który też w jakiś sposób wspiera i dobrze rokuje na przyszłość, to są zapowiadane coraz szerzej nowe regulacje w zakresie kontroli leków czy wręcz w ogóle uregulowanie kontroli jakości, jeśli chodzi o suplementy diety dostępne w powszechnym obrocie.

         Jeśli chodzi o działalność w poszczególnych obszarach, w poszczególnych działach, o tym więcej opowie Państwu Miłosz. Proszę.

 

         Miłosz Gruca: Dzień dobry Państwu. Szanowni Państwo, ja swoją część prezentacji chciałem rozpocząć od takiego bardzo ogólnego slajdu, który ma na celu przybliżenie Państwu struktury grupy Selvita. Mówiliśmy dzisiaj dużo na temat splitu, podziału spółki i ja chciałbym Państwa zapewnić, iż te zmiany, które wstrząsnęły oczywiście obydwoma spółkami w pozytywny sposób, nie miały bezpośredniego wpływu na sposób, w jaki realizowaliśmy projekty naszych klientów zewnętrznych. W dalszym ciągu segment usługowy to dwa główne filary w postaci działu chemii oraz działu biologii, odpowiednio stu pięćdziesięcio i blisko stu dwudziestoosobowych zespołów wykwalifikowanych naukowców. Segment bioinfrmatyczny, jak pewnie Państwo doskonale wiedzą, w dalszym ciągu realizowany jest w ramach spółki portfelowej Selvity, firmy Ardigen.

         Pozwolę sobie rozpocząć analizę przychodów i generalnie historię trzech ostatnich kwartałów działalności komercyjnej od działu biologii. Jak Państwo widzą, ostatnie trzy kwartały to był okres bardzo dynamicznego wzrostu przychodów dla grupy usług właśnie tego działu. Za mną znajdują się liczby dotyczące prowadzonego backlogu, też backlogu na dzień 28 października 2019 roku oraz wyników już takich utwardzonych za pierwsze trzy kwartały bieżącego roku.

         Myślę, że warto zwrócić uwagę na fakt, iż przychody tegoroczne przekroczyły już w trzecim kwartale przychody, które raportowaliśmy za cały 2018 rok. Powodów tak dynamicznego wzrostu było kilka. Wydaje mi się, że warto tutaj wspomnieć o dwóch głównych, które miały największy wpływ na przychody działu biologii. To jest na pewno dynamiczny rozwój usług w obszarze analityki i bioanalityki, a także zwiększona ilość projektów z obszaru drug discovery, zwłaszcza projektów zintegrowanych w laboratorium biologii molekularnej i komórkowej, jednego z trzech laboratoriów tworzących dział biologii Selvity.

         Oczywiście przychody są bardzo ważne i stanowią swego rodzaju benchmark nie tylko naszych usług, ale także sprawności sprzedażowej naszej firmy. Bardzo istotnym elementem z punktu widzenia rozwoju firmy są oczywiście inwestycje. I tutaj mówimy o inwestycjach nie tylko sprzętowych, które są oczywiste. Jeśli działamy w technologiach takich właśnie wysokich, jeśli mówimy o usługach obszaru GLP do GMP, czyli usługach, które wykorzystują najwyższej klasy sprzęt analityczny, to oczywiste. Tutaj należy podejmować duże inwestycje, śmiałe kroki inwestycyjne, jeśli chodzi o rozwój tego typu oferty.

         Mówimy też o rozbudowie oferty w postaci nowych platform i usług, które tak na dobrą sprawę są pewnego rodzaju sugestiami ze strony naszych klientów. Na początku bieżącego roku obiecaliśmy na jednym z naszych kwartalnych spotkań z Państwem, iż będziemy pracować nad rozbudową platformy do produkcji białek rekombinowanych w systemach eukariotycznych. Dziś już mogę powiedzieć, iż ta platforma jest w pełni funkcjonalna u nas w laboratorium biochemicznym. W bieżącym kwartale realizujemy już projekty naszych klientów zewnętrznych, którzy też wysyłali swego rodzaju zapotrzebowania, można by powiedzieć mrugnięcia okiem w naszym kierunku, iż tego typu usługi byłyby mile widziane i chętnie by skorzystali z nich właśnie, współpracując z Selvitą.

         Jeśli chodzi o badania regulacyjne, które jak być może Państwo zauważyli, stanowią zdecydowaną większość przychodów działu biologii w raportowanym okresie, są one złożonym portfolio testów. Nie będę wchodził w szczegóły dotyczące poszczególnych elementów naszej oferty analitycznej, ale oczywiście elementami takimi są: rozwój i optymalizacja metod analitycznych, walidacja tych metod, transfery oczywiście, jeśli takie jest zapotrzebowanie ze strony klienta, certyfikacja serii (tu już mówimy o lekach, które są rejestrowane, które są dopuszczone do obrotu na terenie Unii Europejskiej), oraz wsparcie naszych klientów w procesach regulatorowych, w przygotowaniu dokumentacji. To wszystko realizujemy w ramach naszego laboratorium analitycznego i to składa się właśnie na pakiet analityczny, który nazywamy badaniami regulacyjnymi.

         W raportowanym okresie zaobserwowaliśmy znaczne powiększenie bazy klientów w obszarze właśnie badań GLP i GMP.

         Udało nam się przedłużyć trwające projekty z firmami typu Bigpharma, takie, które są realizowane na zasadzie współpracy FTE. I to co bardzo interesujące nie tylko z naszego punktu widzenia, ale myślę, że także z Państwa punktu widzenia, to pojawia się coraz większa liczba projektów dotyczących leków biologicznych i biopodobnych, które realizujemy w ramach naszych platform w firmie Selvita.

         Tu chciałbym w taki gładki sposób przejść do tematu związanego z lekami biologicznymi i biopodobnymi. Zanim przejdę do konkretnych liczb czy do takich bardziej merytorycznych elementów związanych z naszą ofertą, taki krótki wstęp do tematu leków biologicznych i biopodobnych. Nie wiem, czy Państwo orientują się, jaka jest różnica między typowym lekiem, który mogą Państwo znaleźć w swojej apteczce domowej a lekiem biologicznym.

         Leki biologiczne nie są produktami syntezy chemicznej. Są złożonymi cząsteczkami biologicznymi występującymi naturalnie w organizmie człowieka, posiadającymi aktywność biologiczną. Z kolei leki biopodobne to nie są bezpośrednio leki generyczne. Są to produkty lecznicze, które zawierają wersję substancji aktywnej występującej już w zarejestrowanym oryginalnym leku, lecz nie jest to identyczna substancja.

         I tu jest bardzo ważny element tej definicji. Wszyscy producenci leków biopodobnych, którzy rejestrują leki do obrotu na rynku europejskim, muszą wykazać biopodobieństwo ich z lekami oryginalnymi. Jeżeli nie robią tego in house, czyli wykorzystując swoje własne zasoby, szukają firm, które posiadają gotowe platformy do wykonywania tego typu analiz.

         Selvita od 2010 roku rozwija swoją platformę związaną z analizami leków biologicznych i biopodobnych. W chwili obecnej zrealizowaliśmy już wiele projektów w tym obszarze. Mamy doświadczenie pracy z lekami biologicznymi z różnych grup, takimi jak przeciwciała monoklonalne, insuliny i analogi insulin, hormony [NS – 00:22:45] czynniki wzrostu. W chwili obecnej realizujemy projekty w zakresie rutynowych analiz, badań stabilnościowych, certyfikacyjnych serii oraz badań stabilności, a także po raz pierwszy będziemy teraz dokonywać badań umożliwiających wprowadzenie produktu biologicznego na rynek europejski dla naszego klienta zewnętrznego.

         Jeśli chodzi o segment usługowy i dział chemii, dział chemii jest największym działem komercyjnym w Selvicie. To jest około stu pięćdziesięciu wykwalifikowanych naukowców. 50 procent tych osób to są osoby z tytułem doktora. Bogdan już wspomniał o tym, iż stawiamy na najlepszych naukowców, najlepszych absolwentów, osoby, po które sięgamy szeroko, nie tylko w Polsce, ale także i za granicą. Wymaga tego od nas oczywiście nasza baza klientów i wymagania klientów, którzy bardzo często mają wysokie oczekiwania, jeśli chodzi o poziom naukowy osób, z którymi rozpoczynają współpracę.

         Jak Państwo być może pamiętają, dział chemii kontraktowej to w dużej mierze projekty realizowane w obszarze drug discovery na zasadzie FTE i tutaj takie projekty bardzo często rozpoczynają się dyskusjami z klientem na temat tego, jakie CV czy jakie osoby bezpośrednio trafią do współpracy, która będzie realizowana na przestrzeni następnych sześciu, dwunastu, dwudziestu czterech miesięcy.

         Dlatego bardzo ważnym elementem dla nas jest rekrutacja. W chwili obecnej w stu pięćdziesięcioosobowym zespole mamy około 20 procent obcokrajowców, co też pokazuje Państwu, w jakim kierunku idziemy. Szukamy najlepszych osób, a brand Selvity, który jest coraz bardziej rozpoznawalny na rynku europejskim i amerykańskim, też nam w tym pomaga.

         Oczywiście specjalizacje jeśli chodzi o dział chemii, są troszeczkę inne niż w przypadku działu biologii. Tutaj jest duży fokus na projekty z obszaru drug discovery, wsparcie chemii medycznej, projektowanie z użyciem narzędzi obliczeniowych, oczyszczanie związków o potencjale leczniczym. Tak że tu jest zdecydowana większość projektów z tego obszaru, oczywiście także projektów zintegrowanych, które są realizowane razem z działem biologii.

         Skąd taka strategia i w jakim kierunku dalej będziemy rozwijać nasze kompetencje po stronie chemii? Jak widzimy, globalny rynek usług drug discovery ma świetne prognozy, jeśli chodzi o roczne wzrosty, więc tutaj zdecydowanie będziemy starać się jeszcze rozwijać kompetencje naszych chemików w obszarze właśnie drug discovery, chemii medycznej. Liczymy na to, iż współpraca pomiędzy zespołami chemii i biologii to też taki bardzo dobry miks, który pozwoli nam na zwiększenie wolumenu projektów zintegrowanych, czyli takich projektów, które dla nas są najbardziej cenne, bo wykorzystują kompetencje wszystkich osób czy przekrojowe kompetencje zarówno działu biologii jak i chemii. Mówimy tutaj o chemikach obliczeniowych, chemikach medycznych, osobach, które wykonują testy ADME, biologach, biochemikach, krystalografach – tak że tego typu projekty potrafią rzeczywiście pokazać prawdziwą wartość firmy i talentów, które są w niej zgromadzone.

         Jak Państwo widzą, ilość tych projektów systematycznie wzrasta. Zdajemy sobie sprawę, że żeby konkurować z największymi firmami z tego obszaru, musimy jeszcze dużo popracować także z naszą ofertą, dlatego że w konkursach bezpośrednich, do których stajemy i porównaniach z firmami zewnętrznymi, dla klientów najważniejsze jest oczywiście to, żeby oferta, która by była realizowana w danej firmie, była taką ofertą bardzo pełną. To jest ich podejście one stop shop, czyli zlecamy wszystko do jednego vendora, nie chcemy outsourcingu w naszych projektach. My jeszcze nie jesteśmy w stanie obsłużyć całego etapu badań przedklinicznych, jeśli chodzi o projekty związane z rozwojem leków, ale będziemy aktywnie inwestować też w rozwój naszego zaplecza i sprzętowego, i kompetencji, żeby ta oferta była jak najbardziej atrakcyjna dla klientów z rynków europejskich i Stanów Zjednoczonych.

         Kilka słów na temat segmentu bioinformatycznego, czyli naszej spółki portfelowej Ardigen, w której Selvita ma 50 procent udziału. Jeśli chodzi o ostatnie trzy kwartały, to był to stabilny rozwój usług badań in silico. W chwili obecnej posiadamy już portfel trzydziestu klientów. Ponad sto dwadzieścia projektów zrealizowanych dla klientów w Europie, w Stanach Zjednoczonych.

         Stany Zjednoczone to jest taki obszar, w którym byśmy chcieli najbardziej być, jeżeli chodzi o naszą ofertę bioinformatyczną, dlatego że tam są najbardziej zaawansowane projekty, firmy, które poruszają się w tych tematach bioinformatycznych, w tematach związanych ze sztuczną inteligencją, wykorzystaniem ich w pracy w obszarze drug discovery.

         Co dla nas jest bardzo cenne to to, że spośród tych trzydziestu klientów czterech to firmy Bigpharma, czyli takie, które należą do największych firm farmaceutycznych, biotechnologicznych na świecie. Sam fakt, że te firmy chcą z nami współpracować, w jakiś sposób też waliduje nasze kompetencje. Wierzymy w to, że mamy je naprawdę bardzo szerokie i światowej klasy. Jak Państwo widzą, obszary, które pokrywamy związane są z biologią raka, immunologią, bioinformatyką, sztuczną inteligencją, rozwojem oprogramowania. To jest naprawdę bardzo interesujący miks, który pozwala na rozwój platform, które mogą być przełomowe w wykorzystaniu, jeśli chodzi o immunoterapię (o tym już Państwa informowaliśmy).

         W chwili obecnej Ardigen pracuje na trzech platformach. Platforma analizy mikrobiomu (czyli terapie na bazie interakcji człowiek-mikrobiom, czyli nasz wewnętrzny mikrobiom), platforma spersonalizowanych szczepionek (w ubiegłym kwartale raportowaliśmy na temat projektu Tesla, czyli projektu, w którym Ardigen projektował szczepionki dla pacjentów onkologicznych; indykacjami były rak jelita grubego, rak płuc) oraz platforma odkrywania biomarkerów (czyli diagnostyka stowarzyszona i precyzyjny dobór terapii).

         Jeśli chodzi o raportowany kwartał, to myślę, że warto wspomnieć współpracę, która została rozpoczęta z jedną z dziesięciu największych firm farmaceutycznych przez Ardigen. To jest współpraca, która ma na celu opracowanie algorytmów sztucznej inteligencji do oceny obrazów histopatologicznych. Ten projekt zaczął się oczywiście od małego projektu trialowego, w którym wzięło udział pięć firm z obszaru data science oraz lekarze patolodzy, którzy oceniali próby, skrawki histologiczne pod kątem wykrywania miejsc zmian zapalnych. Algorytmy, które zostały wykorzystane przez Ardigen dostarczyły najlepszych wyników, które przekraczały wyniki osiągalne bezpośrednio przez lekarzy, dlatego ta współpraca została rozpoczęta. Mam nadzieję, że będzie ona rozwijać się w ciągu najbliższych kwartałów bardzo dynamicznie.

 

         Bogusław Sieczkowski: Jak będą wyglądały następne okresy naszej działalności? Jakie są plany rozwoju, jeśli chodzi o spółkę? Nasza strategia dalszego rozwoju będzie się składała teraz z dwóch elementów. Z jednej strony kontynuacja rozwoju organicznego plus wejście w zupełnie nowy dla nas obszar, czyli rozwój również przez akwizycje.

         Jeśli chodzi o rozwój organiczny, będziemy dokładać starań, aby utrzymać co najmniej w kolejnym roku te zakładane cały czas 30 procent wzrostu. Jak widać bazę z tego roku bardzo podnosimy powyżej tego, co deklarowaliśmy wcześniej, bo oczywiście jeśli zamiast 30 procent osiągniemy 40 procent, na co się zanosi, patrząc na backlog, który już w tym momencie mniej więcej na tyle wskazuje, to będziemy mieli oczywiście podniesioną poprzeczkę na kolejny rok. Natomiast cały czas nas to cieszy, bo to znaczy, że budujemy coraz bardziej znaczącego gracza, jeśli chodzi o rynek firm CRO.

         Komentując dalej ten rozwój organiczny, oczywiście aby się rozwijać organicznie, musimy mieć dostęp do ludzi, musimy zatrudniać cały czas ludzi, którzy będą u nas pracowali. Tutaj bardzo pomaga nam reputacja Selvity. Cała branża live science, w szczególności branża farmaceutyczna, outsourcing badań naukowych – tutaj bardzo liczą się takie rzeczy. Przez lata pracowaliśmy ciężko, żeby być w ogóle zauważani na rynku międzynarodowym. To powoli ma teraz miejsce.

         Rzeczywiście jeśli chodzi o dostęp do naukowców, zaczyna nam to w jakiś sposób owocować teraz, dlatego że patrząc na ubiegły rok, zanotowaliśmy około 3,5 tysiąca aplikacji na stanowiska naukowe do Selvity. Z tego 40 procent to są obcokrajowcy, którzy co najmniej rozważali Selvitę jako potencjalne miejsce pracy. To jest dla nas dowód tego, że reputacja Selvity, nie tylko na rynku krajowym, ale na międzynarodowym, jest już naprawdę widoczna.

         Wierzymy w to, że będzie nam też owocowała prowadzona przez nas taka organiczna praca z uczelniami: współpraca, nakłanianie kiedyś, parę lat temu już wielu polskich uniwersytetów do tego, żeby nieco zmieniły programy, zakres, profile, specjalizacje, w jakich kształcą przyszłych naukowców. Najbardziej widzimy to po specjalizacji, która się nazywa chemia medyczna. Mamy już znaczącą ilość studentów i to takich dosyć zaawansowanych. W przyszłym roku powinni się na rynku pojawić, tak kolokwialnie mówiąc, pierwsi absolwenci. Wierzymy, że sporo z nich zaaplikuje o pracę do Selvity.

         W dodatku tak jak monitorujemy, to w takiej nowej polskiej naukowej rzeczywistości wśród wiodących polskich uczelni badawczych – bo teraz pojawiła nam się taka grupa uczelni, które otrzymały oficjalnie taki status – rzeczywiście wśród nich są te najbardziej też dla nas znaczące, które kończą co roku najbardziej wartościowi specjaliści naukowcy. Więc szacujemy, że około 30 procent absolwentów tych uczelni aplikuje o pracę do Selvity.

         No i pokładamy duże nadzieje w tym trendzie, który obserwujemy coraz bardziej dynamicznie, że jeśli chodzi o tych, którzy wracają do kraju albo o obcokrajowców, którzy rozważają Polskę jako miejsce pracy, że te liczby będą cały czas rosły wraz ze wzrostem atrakcyjności polskiego rynku pracy. Czyli że to nie tylko dla nas znaczy wyższy koszt pracy czy rosnący stopniowo koszt pracy, ale także dostępność coraz bardziej wartościowych pracowników na polskim rynku, w tym dla Selvity.

         Drugim takim krytycznym czynnikiem, jeśli chodzi o rozwój organiczny, to jest powierzchnia laboratoryjna. W tym momencie, tak jak to już śledzimy z Państwem na bieżąco, powoli zbliżamy się do momentu, w którym Ryvu, to co było wcześniej segmentem innowacyjnym w Selvicie, będzie miało możliwość przeprowadzenia się do swojego nowego budynku, centrum badawczo-rozwojowego. Ta przeprowadzka planowana jest na drugi kwartał przyszłego roku, więc w tym momencie zwolni nam się dodatkowe około tysiąca metrów kwadratowych, które powinno zabezpieczyć możliwość naszego dalszego rozwoju, jeśli chodzi o przestrzeń laboratoryjną w Krakowie na kolejne około półtorej do dwóch lat.

         Natomiast oczywiście w takich średnio i długoterminowych strategiach, jakie sobie przygotowujemy, mamy w pamięci cały czas to, że kolejny krok gdzieś w roku 2022 i później, jaki powinniśmy wykonać, to jest rozszerzenie naszej działalności na jeszcze jakieś dodatkowe budynki. I tutaj będziemy powoli przygotowywać plan, w ramach którego albo wspólnie z jakąś instytucją trzecią… Na szczęście ten rynek najmu rozszerza się już nie tylko o powierzchnie stricte biurowe, takie typowe, są powoli dostępne w największych polskich miastach do wynajmu długoterminowego, ale pojawiły się pierwsze oferty współpracy w zakresie możliwości wybudowania takiego specjalistycznego budynku, w ramach którego na umowę długoterminową moglibyśmy znaczącą ilość metrów kwadratowych sobie zabezpieczyć.

         Jeśli chodzi o nowy obszar naszego rozwoju, nowy motor wzrostu, czyli rozwój przez akwizycje. Rozpoczęliśmy prace nad tą częścią rynku, która nas najbardziej interesuje, czyli Europę Środkową i Europę taką Środkową i Południową, sięgając też oczywiście do Europy Wschodniej, czyli jest to taki obszar, który nas najbardziej interesuje ze względu na stosunkowo duże podobieństwo do struktury kosztów, jaką obecnie Selvita posiada.

         Oczywiście cały czas też przyglądamy się spółkom z Europy Zachodniej, natomiast nie czujemy się na tyle na siłach, żeby wykonywać jakieś większe akwizycje stąd. Wyobrażamy sobie, że najbardziej znaczące wartościowo i takie skokowe akwizycje, jakie mogłyby się wydarzyć w nadchodzących okresach, to raczej będą miały miejsce w tej części Europy. Natomiast takie akwizycje, które pomogą nam niejako dostać się na te rynki Europy Zachodniej, gdzie poprzez taką mocną współpracę z jakimś podmiotem, który ma tam własną markę, którego część działalności moglibyśmy przenieść i wykonywać u nas bezpośrednio, pozwoli nam to dostać się i pod lokalną marką sprzedawać swoje usługi bezpośrednio w Europie Zachodniej.

         Czyli tutaj bardziej usługi rozwijające nasze portfolio, natomiast w naszej części Europy obydwa: to co rozwija nasze portfolio, a także to, co buduje naszą skalę. Trzeba pamiętać, że cały czas jesteśmy bardzo małym graczem, jeśli chodzi o taki światowy rynek firm CRO, dlatego będziemy dokładać starań jeszcze przez wiele kolejnych lat, aby rosnąć. Rosnąć tym razem już nie tylko organicznie, ale także poprzez akwizycje.

         Jeśli mówimy o akwizycjach, to oczywiście pojawia się pytanie, w jaki sposób je finansować. Tutaj widzimy trzy modele, z których w zależności od targetu, z którym będziemy pracować, będziemy mogli skorzystać.

         Jednym z takich kluczowych dla nas w ogóle jeśli chodzi o dalszy rozwój, bo to ma znaczenie także dla rozwoju tego organicznego, to jest finansowanie się długiem. To był jeden z triggerów, który przemawiał za tym, aby działalność usługowa mogła prowadzić dalszy swój rozwój jako osobna spółka, jako osobny byt prawny, dlatego że generując cały czas dodatnią Ebitdę, która nam rośnie wraz ze zrostem spółki, będziemy w stanie skorzystać z takiego typowego lewarowania się poprzez zadłużenie się do trzykrotności Ebitdy, co wydaje się być standardem w naszej branży.

         Stopniowo ta możliwość zadłużania się będzie nam rosła. Na razie jesteśmy w bardzo specyficznej sytuacji. Tak jak Państwo sami widzą, nasze sprawozdanie finansowe za ten okres przejściowy nie wygląda jakoś w imponujący sposób, natomiast każdy zamknięty kwartał, zamknięty rok będzie powodował, że nasz bilans będzie już tak jeden do jeden odzwierciedlał naszą działalność stricte usługową i będzie zawierał pełne liczby skonsolidowane. Wtedy będziemy mogli też z instytucjami finansowymi na stosunkowo innej stopie rozmawiać, jeśli chodzi o zadłużanie się na podstawie Ebitdy generowanej przez spółkę.

         Chcielibyśmy wejść też na taki typowy dla akwizycji model finansowania, czyli poprzez wykup lewarowany. Jesteśmy już w kontakcie z kilkoma instytucjami finansowymi. Mamy nawet pierwsze niezobowiązujące oferty, na jakich warunkach mogłyby te instytucje dla nas finansować taki wykup poprzez tworzenie specjalnego wehikułu, który jest tym podmiotem, który najpierw przejmuje tą firmę trzecią i stopniowo wraz ze spłatą kredytu przechodzi na własność spółki, która dokonuje tej akwizycji.

         Tutaj oczywiście musimy mieć target, który będzie spełniał takie warunki związane z ekonomiką tego procesu, dlatego że to się nie opłaca dla takich bardzo małych akwizycji. Tu już mówimy o takich akwizycjach, które w znaczący sposób zmieniają skalę naszej działalności. No i oczywiście ponieważ bierzemy takie rzeczy pod uwagę i chcielibyśmy jak najszybciej wejść w ten tryb akwizycyjny, tak że łączymy się z takimi podmiotami, stąd już teraz prowadzimy rozmowy z instytucjami finansującymi.

         I trzecia forma, typowa dla takiej sytuacji, czyli emisja akcji to jest również rozważany przez nas instrument, jaki potencjalnie możemy wykorzystać w przyszłości, jeśli chodzi o finansowanie swojego rozwoju. Mamy obecnie sytuację taką, że część usługowa Selvity, która nie była do tej pory rozpoznawana przez świat zewnętrzny jako osobna działalność, więc nigdy nie byliśmy rozpoznawani jako tak silna organizacja, jaką już teraz jesteśmy. Stąd widzimy, że każdy ten obszar jest dla nas potencjalnie do wykorzystania. Tak jak już wspomniałem, z jednej strony instytucje finansujące, które wręcz ubiegają się o spotkania z nami, jeśli chodzi o możliwość finansowania dla nas akwizycji, a z drugiej strony mamy też całą rzeszę inwestorów zewnętrznych, którzy cały czas przysyłają do nas zapytania, czy przypadkiem nie chcielibyśmy skorzystać z kolei z formy finansowania poprzez emisję kolejnych instrumentów finansowych dłużnych czy nowych akcji.

         Jeśli mówimy o akwizycjach, tutaj warto wspomnieć o tym, że split dokonany został w taki sposób, że w strukturach Selvity pozostał cały, nierozdzielony back office, czyli mamy stosunkowo duże służby finansowe i administracyjne, które obsługują całość działalności. Czyli w formie outsourcingu, procesów biznesowych obsługują także Ryvu, obsługuje Ardigen i oczywiście spółki z grupy Selvita: spółkę Selvita Incorporated, Selvita Limited i spółki, które obecnie działają w kraju. Więc ten back office powinien nam pomóc w sytuacji, gdy pojawią się podmioty trzecie, które będą zupełnie zewnętrznymi podmiotami i będzie potrzeba zintegrowania ich ze strukturami Selvity po to, żeby jak najszybciej osiągnąć efektywność operacyjną w nowym setupie po akwizycji takich podmiotów zewnętrznych.

         Ta forma rozwoju poprzez akwizycje jest bardzo typową formą, jeśli chodzi o nasz sektor; wspominałem już o tym wcześniej. Obserwujemy rynek, patrzymy, jak nasi starsi, bardziej rozwinięci konkurenci wręcz masowo od lat poprzez akwizycje rozwijają swoją działalność. Staramy się przyglądać temu bardzo dokładnie, tak aby odwzorować to co najlepsze, jeśli chodzi o ich doświadczenia akwizycyjne i powtórzyć to w wydaniu Selvity w taki sposób, aby jak najkorzystniej zadziałało dla nas. Nie jest to także nic nowego, jeśli chodzi o firmy notowane na warszawskiej giełdzie. Mamy przykłady spółek, które też rozwijają się przez akwizycje. Chcemy, aby Selvita również wkroczyła na tą ścieżkę.

         Jeśli chodzi o wyniki finansowe w trzecim kwartale, tą sekcję postaram się omówić bardzo skrótowo. Państwo macie komplet tych informacji. Więc niejako wracając do tego, co już zostało zaanonsowane przeze mnie wcześniej, podsumowujemy trzy kwartały, w trakcie których bardzo mocno wzrosły nasze organiczne przychody, jeśli chodzi o przychody z rynku. Całość przychodów grupy wzrosła na poziomie 32 procent, natomiast tutaj musimy uwzględnić to, że stopniowo uniezależnialiśmy działalność, jeśli chodzi o współpracę z Ryvu. Przygotowujemy się do tego, żeby te spółki już teraz działały zupełnie niezależnie, więc widać, że te 32 procent wzrostu uwzględnia już w sobie spadek, jeśli chodzi o współpracę na styku między tym, co do tej pory traktowaliśmy jako współpracę pomiędzy segmentami, natomiast w przyszłych okresach jeśli pojawią się ewentualnie takie przychody, to będą już traktowane jako przychody rzeczywiście z rynku.

         Jeśli chodzi o najważniejsze pozycje bilansowe, jak naszą sytuację finansową, w jakiej wkroczyliśmy w tą nową niezależną rzeczywistość, na podkreślenie zasługuje fakt, że na ten moment stan gotówki w spółce to jest około 14 milionów złotych. Nie posiadamy żadnych kredytów i pożyczek. Jedyne nasze zobowiązania finansowe to są tak naprawdę zobowiązania z tytułu leasingu, które mamy za sprzęt nabywany do Selvity. Tak jak Państwa zawsze informujemy, typową formą zakupu takiego najdroższego sprzętu, największych inwestycji, to jest leasing. Z reguły jest to pięcioletni leasing, czyli na początek płacimy ratę w wysokości 5 lub 10 procent i potem stopniowo wnosimy płatności co miesiąc, a na koniec to urządzenie przechodzi na naszą własność. Te zobowiązania na ten moment wynoszą nieco ponad 9 milionów złotych.

         Natomiast ujęte w zobowiązaniach finansowych pozostałe ponad 15 milionów złotych to są długoterminowe umowy najmu, czyli to co MSSF 16 nakazuje nam rozpoznawać niejako na równi z leasingami urządzeń. Niemniej jednak musimy pamiętać, że nie mamy amortyzacji budynków, nie mamy amortyzacji dużej infrastruktury, nawet biurowej, ponieważ to są wszystko powierzchnie, które są przez nas wynajmowane. A ponieważ chcemy czuć się bezpiecznie, są to umowy naprawdę długoterminowe, pięcioletnie. Stąd też te zobowiązania pomnożone przez ilość lat wyglądają na dosyć duże.

         Natomiast najważniejszą informacją jest to, że na ten moment spółka nie jest zadłużona. To nie jest jeszcze ten moment, gdzie zaczynamy lewarować swoją Ebitdę po to, żeby finansować dalszy rozwój.

         Jeśli chodzi o wyniki segmentu usługowego za trzy kwartały, tutaj mamy 36-procentowy wzrost przychodów zewnętrznych. Mamy Ebitdę na poziomie ponad 12 milionów złotych. Widać, że dosyć mocno w tym czasie też rosły koszty administracji sprzedaży. Tutaj niesiemy za sobą cały bagaż kosztów splitu, kosztów podziału, kosztów przygotowania się do działalności w nowym układzie, w nowym setupie organizacyjnym. Siłą rzeczy te koszty znacząco podniosły nam koszty administracyjne. I widać to, o czym Państwa już informowaliśmy w poprzednich kwartałach – skokowy wzrost amortyzacji w tym okresie, czyli wzrost o 50 procent, znacząco zadziałał też na nasz EBID, który mimo wszystko obronił się na poziomie prawie 12 procent, mimo tych dwóch czynników: skokowego wzrostu amortyzacji plus stosunkowo dużych kosztów administracyjnych związanych z reorganizacją, z przeniesieniem się w nową rzeczywistość organizacyjną.

         Jeśli chodzi o sam trzeci kwartał w segmencie usługowym, tutaj sami z podziwem patrzymy na to, czego udało nam się dokonać, bo to jest 45-procentowy wzrost przychodów w stosunku do ubiegłego kwartału. Widać, że dzięki temu, że zainwestowaliśmy dużo w infrastrukturę, w tym momencie ten wzrost amortyzacji już się nam w tle zaczął troszeczkę wypłaszczać.

         Oczywiście najmocniej widać też w tym kwartale koszty podziału spółek, dlatego że one wywindowały nam wzrost kosztów administracji sprzedaży na poziom 44 procent. Ani Państwo, ani my do tego nie jesteśmy przyzwyczajeni. Normalnie mamy cały czas taką sytuację, że nasze przychody zewnętrzne zdecydowanie bardziej dynamicznie rosną niż wzrost kosztów back office’u. Natomiast wierzymy, że teraz wchodzimy w okres stabilizacji, w trakcie której cały czas nam będą dynamicznie rosły przychody, natomiast zwolni nieco dynamika, jeśli chodzi o wzrost naszej bazy kosztowej.

         I segment bioinformatyczny. Tutaj Miłosz już wspomniał o tym, co dzieje się nowego w Ardigenie. Cały czas w tle usługi Ardigenu rosną na takim zakładanym dla całej grupy poziomie, bo to jest ponad 30 procent. Ardigen mocno pracuje nad swoimi własnymi platformami, stąd wzrost praktycznie o 50 procent, jeśli chodzi o przychody z tytułu grantów. Więc te pierwsze trzy kwartały Ardigen zamyka na Ebidzie 800 tysięcy, który jest też dosyć znaczący, jeśli cały czas będziemy pamiętać o tym, że to jest ten okres, w którym Ardigen mocno inwestuje w swoje platformy, w to, co będzie podstawą do jego dalszego rozwoju.

         Jakie są perspektywy? W dniu dzisiejszym w sprawozdaniu tak jak co kwartał przedstawiliśmy precyzyjne wyliczenia, jeśli chodzi o stan zakontraktowania na ten rok. Widać, że segment usługowy w tym momencie w portfelu ma 40 procent więcej przychodów na ten rok niż w ubiegłym roku o tej porze. Widać, że głównym driverem wzrostu jest dział biologii. Całość backlogu jest o 38 procent większa w stosunku do tego, co mieliśmy w zeszłym roku o tej porze. I teraz patrząc na wzrosty, jakie mieliśmy wcześniej i to, w którym momencie roku jesteśmy, to możecie Państwo sobie w jakiś sposób przewidzieć, co będzie, jakie będą przychody grupy Selvita, jeśli chodzi o koniec roku.

         Natomiast to co jest najciekawsze w tym wszystkim, to znaczy jak realizujemy nasze cele operacyjne. Już teraz widać, że to co zakładaliśmy sobie, czyli 30-procentowy wzrost organiczny na ten rok, na pewno zostanie znacząco przekroczony. Rentowność operacyjną na poziomie powyżej 10 procent wszystko na to wskazuje, że utrzymamy. Tak jak już zapowiedzieliśmy to na wcześniejszych spotkaniach, jesteśmy mocno zaangażowani już w procesy akwizycyjne, natomiast wiemy, że tutaj jakiekolwiek deklaracje w zakresie krótkich terminów, krótkich ścieżek mogą nam tylko zaszkodzić, stąd jasno mówimy i już nie pierwszy raz, że na pewno nie nastawiamy się na to, żeby na przykład na zdecydowanie gorszych warunkach dokonać akwizycji tylko po to, żeby ją dowieźć jeszcze w tym roku. Na razie plany rozwojowe, nasze ambicje rozwojowe z nawiązką realizujemy po stronie przychodów organicznych, natomiast głęboko wierzymy w to, że pierwsza akwizycja zmaterializuje się w przyszłym roku.

         Chcielibyśmy, żeby rosły nam cały czas istotnie przychody z kontraktów zintegrowanych. Są to te kontrakty, które podpisuje się na dłuższe okresy. Angażują od razu większe zasoby, nie tylko w jednym dziale, ale w wielu działach. Oczywiście w tych kontraktach jest szansa na realizację stosunkowo wysokiej marży, a dzięki temu, że są to kontrakty na dłuższy termin, spadają koszty czy pozyskania, czy potem administrowania takim kontraktem.

         Aby to wszystko było możliwe, to oczywiście musimy pamiętać, że gdzieś w tle musimy cały czas nadążać z kolejnymi osobami zatrudnionymi do firmy, że musi rosnąć też powierzchnia laboratoryjna (tutaj cały czas te szacunki nam oscylują w okolicach 20 procent wzrostu rok do roku).

         Natomiast to, co jest naszym strategicznym celem, to co widzimy w szerszej perspektywie niż najbliższe kilkanaście miesięcy, to jest budowa znaczącego międzynarodowego CRO. Znaczącej międzynarodowej firmy specjalizującej się w outsourcingu badań naukowowo-rozwojowych. Czyli aby to wszystko się materializowało, musimy cały czas zwiększać skalę, poszerzać portfolio naszych usług, bo wtedy tylko będziemy w stanie dostawać od naszych klientów coraz trudniejsze, coraz większe, coraz dłuższe kontrakty, na których można realizować, tak jak wspomniałem wcześniej, korzystniejsze warunki finansowe dla siebie. I oczywiście tutaj działa takie pozytywne sprzężenie: to do takich organizacji chcą przychodzić do pracy najlepsi ludzie, to do takich miejsc aplikują talenty z całego świata.

         No i chcielibyśmy, aby w takim średnim, pięcio-dziesięcioletnim terminie na tyle rozwinąć naszą działalność, żeby rzeczywiście być rozpoznawanym na rynku jako jeden z dziesięciu największych graczy, jeśli chodzi o przedkliniczne CRO. To są nasze plany, które będziemy starali się zrealizować w kolejnych latach. Pod to przygotowujemy nasze strategie, strategie rozwoju poszczególnych działów czy rozwoju poprzez akwizycje, czyli przyłączanie kolejnych podmiotów do grupy Selvita, po to żeby w poszerzającym się z roku na rok składzie, setupie uderzać jeszcze śmielej na rynki międzynarodowe.

 

Zapis przebiegu sesji pytań i odpowiedzi prezentujemy w oddzielnym dokumencie, dostępnym dla abonentów BR Premium.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus