Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pracowity grudzień maklerów. Ponad 250 rekomendacji na 2020 r.

Udostępnij

Mimo świątecznej przerwy i dodatkowych dni bez sesji na warszawskiej giełdzie, grudzień był dla analityków biur maklerskich całkiem pracowity. Publikacja strategii, zestawień i planów inwestycyjnych na 2020 r. dała nam ponad 250 rekomendacji i zaleceń. Tradycyjnie, wybraliśmy spośród nich te potencjalnie najbardziej zyskowne i subiektywnie najciekawsze.

Wschodząca gwiazda

Jak w kalejdoskopie wracamy do giełdowego programu wsparcia pokrycia analitycznego. Tym razem aktualizację rekomendacji AGO (AGORA), a wraz z nią wyższą cenę docelową, opublikował zespół Millennium DM. Analitycy oceniają, że akcje wydawcy Gazety Wyborczej są stanowczo niedowartościowane. Sami wycenili je na 22 zł, czyli niemal dwukrotnie więcej niż są aktualnie warte.

Rewizja zalecenia jest związana m.in. z przyspieszeniem wykonania opcji przejęcia pozostałych akcji Eurozet (na 2021 z 2022), a także szybszego niż zakładano wzrostu przychodów segmentu kinowego i gastronomiczno-barowego. W opinii ekspertów spółka ma obecnie cztery silne segmenty biznesu (kino, reklama zewnętrzna, Internet i radio), co pozwala generować duży strumień gotówki.

Na uwagę zasługują też prognozy. Analitycy szacują, że zysk netto w 2019 r. wzrósł o ponad 180%, a w kolejnych dwóch latach będzie to odpowiednio 94% i 56% r/r. Jednocześnie dodają, że wyniki obciążają odpisy i koszty restrukturyzacji, a rozwój lokali gastronomicznych obniża bieżącą rentowność.

Potencjalni liderzy wzrostu

Kontrariańsko, zespół DM mBanku stawia natomiast na akcje CCC. Producent obuwia nie tylko ma za sobą najgorszy rok w swojej historii (-42,9%), ale także rozpoczął 2020 r. od spadków (-7,9%). Mimo to analitycy wycenili akcje spółki na 157 zł i zalecają ich zakup. Wskazują też na kilka katalizatorów, które mogą sprzyjać notowaniom CCC:

„Naszym zdaniem EBITDA spółki w 4Q’19 (bez MSSF 16) ulegnie poprawie r/r, na co wpływać powinny (1) utrzymanie płaskiej marży brutto na sprzedaży r/r pomimo wzrostu udziału marek sportowych i e-commerce w sprzedaży, (2) utrzymania dyscypliny kosztów G&A, (3) niższych kosztów KVAG, (4) pozytywnego efektu konsolidacji Gino Rossi, oraz (5) efektu niskiej bazy w segmencie ecommerce” – czytamy w rekomendacji

Warto jednak zaznaczyć, że rekomendacja ukazała się w pierwszej połowie grudnia, a wstępne dane za ostatni kwartał roku są już znane. I niestety zgodnie z szacunkami EBITDA spółki nie uległa poprawie jak zakładali analitycy. CCC podało, EBITDA grupy spadła w IV kwartale o -3% r/r.

Także specjaliści z DM BOŚ rekomendują zakup akcji spółki, dla której 2019 r. nie należał do najlepszych. Notowania TOA (TOYA) spadły w ubiegłym roku o niemal -26%, jednak od października nastroje uległy widocznej poprawie i spółka stopniowo odrabia straty.

W ocenie analityków Toya zaprezentuje sporą dynamikę wzrostu sprzedaży za IV kwartał, na co wskazuje utrzymująca się doskonała koniunktura na kluczowych rynkach, ekspansja geograficzna oraz rozwój nowych produktów.

Zgodnie z rekomendacją potencjał do wzrostu to aktualnie ponad 50%. I to już po obniżeniu ceny docelowej z 8,7 na 8,4 zł w związku z wyższym niż oczekiwano zapotrzebowaniem na kapitał pracujący.

Wśród potencjalnych liderów wzrostu należy wspomnieć także o FRO (FERRO), którego zakup zalecają analitycy Pekao IB. Wycena 24,9 zł jest bowiem o 53% wyższa niż aktualne notowania spółki. A te, w przeciwieństwie do dwóch poprzednich rekomendacji, radzą sobie w ostatnim czasie całkiem nieźle.

Wartość akcji tego producenta armatury wzrosła w 2019 r. o ponad 17%, a w bieżącym roku dołożyła do tego kolejne +8%. Najwyraźniej w opinii specjalistów to jeszcze nie koniec wzrostów. Nie znamy niestety uzasadnienia takiej wyceny, na stronie biura maklerskiego została opublikowana jedynie cena docelowa.

Znak zapytania

Najcenniejsza polska spółka 2019 r. (43,1 mld zł kapitalizacji na koniec roku) nie jest najłatwiejszą w ocenie. Przynajmniej nie patrząc na grudniowe rekomendacje PKO (PKOBP) opublikowane przez maklerów. Były to bowiem odpowiednio: kupuj, akumuluj, trzymaj, neutralnie i sprzedaj, a zatem cały przekrój rekomendacyjnego wachlarza.

Również na podstawie cen docelowych trudno dojść do jednoznacznych wniosków. Wahały się bowiem od 30,5 zł do 45,2 zł, dając tym samy od -12% do 30% potencjalnych zysku/straty.

Biorąc jednak pod uwagę, że najlepiej być przygotowanym na najgorsze warto spojrzeć na zagrożenia wymienione w najniższej rekomendacji autorstwa zespołu Haitong Bank.

Analitycy wymienili tutaj możliwość zmiany prezesa, możliwą konieczność wzięcia udziału w procesie restrukturyzacji zagrożonych banków, a także ewentualne przejęcie mBanku "bez względu na cenę". Niższa wycena to także efekt oczekiwanej straty z tytułu portfela kredytów frankowych.

 

Powyższy tekst stanowi skrót wymienionych niżej rekomendacji. Pełne wersje raportów lub ich skrócone wersje zawierające informacje wymagane przez Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/95S z dnia 9 marca 2016 r, są dostępne pod wskazanymi adresami:

Spółka Data rekomendacji Godzina upublicznienia Instytucja Link
AGO (AGORA) 20.12.2019 15:30 DM Millennium

https://www.millenniumdm.eu/​

CCC 05.12.2019 08:35 DM mBank http://www.mdm.pl/
TOA (TOYA) 04.12.2019

08:30

BOŚ DM http://www.infostrefa.com/
FRO (FERRO) 03.12.2019 - Pekao IB https://www.pekaoib.pl/

PKO (PKOBP)

06.12.2019 08:00 Haitong Bank http://www.infostrefa.com/
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus