Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Czy wniosek o urlop musi być składany w formie papierowej?

Udostępnij

Sezon urlopowy dopiero przed nami, ale już teraz warto zastanowić się nad wakacjami i zaplanować urlop wypoczynkowy. Regeneracja sił i oderwanie od codziennych obowiązków są niezwykle ważne,dlatego każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Zanim jednak udamy się na zasłużony relaks musimy pamiętać o złożeniu wniosku urlopowego u swojego przełożonego. Sprawdź, czy wniosek o urlop musi być zawsze składany w formie papierowej?

 

Komu przysługuje urlop wypoczynkowy?

Urlop wypoczynkowy jest to czas, kiedy pracownik nie wykonuje swoich obowiązków w pracy, ale dostaje od pracodawcy wynagrodzenie. Najważniejsze prawo przysługujące pracownikowi, czyli prawo do urlopu wypoczynkowego jest zagwarantowane w kodeksie pracy oraz w Konstytucji RP. Należy pamiętać, że tylko pracownikom przysługuje prawo do urlopu. Może to być dowolny rodzaj umowy o pracę potwierdzający zatrudnienie, czyli np. umowa na okres próbny, umowa na zastępstwo, na czas określony, nieokreślony, itd. Jeśli jesteś natomiast osobą zatrudnioną na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło, nie możesz żądać od swojego pracodawcy udzielenia urlopu i zapłaty za te dni. 

Wniosek o urlop - w jakiej formie go złożyć?

Urlop jest udzielany pracownikowi na jego wniosek. Można wybrać wszystkie przysługujące dni wolne w jednej części, ewentualnie podzielić na mniejsze - w takim przypadku konieczne jest wybranie co najmniej jednej części wypoczynku, która będzie trwać co najmniej 14 dni kalendarzowych. Jeśli będziemy składać w ciągu roku kilka papierowych wniosków o urlop warto skorzystać ze strony inewi.pl, gdzie znajdziemy wzór wniosku urlopowego wraz z jego omówieniem. Forma składania wniosku o urlop jest ustalana w przepisach wewnątrzzakładowych, które obowiązują mają praktyczne zastosowanie w danej firmie. Coraz częściej przedsiębiorstwa decydują się na wprowadzenie elektronicznych systemów, które wspomagają proces zarządzania urlopami. Warto podkreślić, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie ma prawnych przeszkód, aby pracodawca mógł wprowadzić elektroniczny system urlopowy. Zarówno Kodeks pracy, jak i rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. nie określają szczegółowo formy składania wniosków urlopowych. Zatem zastosowanie mają indywidualne ustalenia w danej firmie. Informacje o nowoczesnych elektronicznych wnioskach urlopowych oraz o ich zaletach znajdziemy w artykule: "Czy wniosek urlopowy może być złożony w formie elektronicznej?".

Czym jest e-urlop?

E-urlop to w skrócie elektroniczny wniosek o urlop, który składa się przełożonemu w celu uzyskania jednego bądź więcej dni urlopu. Elektroniczne systemy służą głównie usprawnieniu całego procesu zarządzania urlopami w firmie, m.in. ułatwiają ułożenie planu urlopów, zastępstw i organizacji działu podczas nieobecności pracownika. System e-urlopów pozwala na wysyłanie wniosków o urlop, zaakceptowanie lub odrzucenie wniosków przez przełożonych, a także umożliwia w razie potrzeby szczegółową analizę wniosków. Jeśli pracownik wykorzysta swój dzień urlopu po uprzedniej zgodzie, w systemie zostaje odnotowany każdy etap, a dodatkowo urlop pracownika odnotowany zostaje w ewidencji czasu pracy, którą indywidualnie prowadzi się dla każdej zatrudnionej osoby