Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Selvita z rekordowymi wynikami w 2019 r.

Bogusław Sieczkowski
Bogusław Sieczkowski
Udostępnij
  • Wartość przychodów komercyjnych Selvity w segmencie usługowym wyniosła 26 mln zł
    w IV kwartale 2019 r. To wynik o 61 proc. lepszy niż w IV kwartale 2018 r.
  • Przychody komercyjne w segmencie usługowym wyniosły w całym roku 2019 r. 84,4 mln zł, czyli o 43 proc. więcej niż przed rokiem.
  • Backlog na rok 2020 wynosi obecnie blisko 79 mln zł i jest o 43 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Selvita S.A. (SLV (SELVITA)) – jedna z największych usługowych firm biotechnologicznych w Europie zanotowała dynamiczny wzrost wyników w IV kwartale i w całym roku 2019 r. W ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku Selvita wypracowała 26 mln zł przychodów komercyjnych w segmencie usługowym tj. o 61 proc. więcej r/r. Backlog na rok 2020 wynosi obecnie blisko 79 mln zł
i jest o 43 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Przychody spółki w całym roku wzrosły o 37 proc., osiągając rekordową wartość 105,2 mln zł. Przychody komercyjne w segmencie usługowym wyniosły w 2019 r. 84,4 mln zł, czyli o 43 proc. więcej niż przed rokiem. Z kolei w segmencie bioinformatycznym (spółka Ardigen, w której Selvita S.A. posiada 52 proc. głosów na WZA) przychody komercyjne zwiększyły się o 23 proc. i wyniosły 10,5 mln zł.

Grupa Selvita wygenerowała w 2019 r. 14 mln zł zysku operacyjnego, osiągając ponad 13% rentowność operacyjną. Zysk EBITDA Spółki w całym 2019 r. wyniósł 24,8 mln zł co daje rentowność 24% EBITDA.
Selvita tym samym z nawiązką zrealizowała wszystkie zakładane cele finansowe, które sobie założyła w zeszłym roku.

- Selvita systematycznie umacnia swoją pozycję na globalnym rynku przedklinicznych CRO (ang. Contract Reseach Organization). Nasza oferta dociera do blisko 600 klientów działających na 5 kontynentach. Rośnie zainteresowanie usługami Selvity w USA i Wielkiej Brytanii, czyli w krajach o strategicznym znaczeniu dla naszej branży. Pomocnym w budowaniu naszej pozycji jest fakt, że na przestrzeni ostatnich lat Polska stała się miejscem coraz częściej i chętniej wybieranym przez globalne firmy biotechnologiczne i farmaceutyczne, szukające partnerów mogących zaoferować wysokospecjalistyczne usługi. Te czynniki w połączeniu z wysokimi kompetencjami zespołu naukowego oraz wykorzystaniem najnowszych technologii badawczych wpływają na dynamiczny wzrost nowych zleceń i skokową poprawę wyników finansowych. Zrealizowane kontrakty, relacje zbudowane w ubiegłym roku dają nam solidne fundamenty do dalszego wzrostu w roku 2020, czego miernikiem jest pokaźny backlog  – wyjaśnia Bogusław Sieczkowski, współzałożyciel, istotny akcjonariusz oraz Prezes Selvity.

W segmencie usługowym w dwóch głównych obszarach – odkrywania leków oraz usług regulacyjnych całkowity backlog komercyjny wynosi obecnie 65,9 mln zł i jest o 58 proc. wyższy od portfela zamówień
z marca ub.r.

Rekordowo duży portfel zleceń pozyskanych od początku roku pozwala nam w tych dniach skupić się
na działaniach zabezpieczających i realizacji projektów spokojnie przygotowując się na dalszy rozwój sytuacji związanej z koronawirusem. Obecny stan epidemii nie zagraża ciągłości naszej pracy. Sytuacja,
z którą mierzy się teraz cały świat dobitnie pokazuje jak strategicznie ważne są prace nad nowymi lekami
i terapiami. Rosnące zapotrzebowanie na badania przedkliniczne nowych leków oraz gwałtowny wzrost znaczenia sektorów farmaceutycznych i biofarmaceutycznych będzie dodatkowym długoterminowym czynnikiem wpływającym na zwiększające się zapotrzebowanie na nasze usługi -
tłumaczy Bogusław Sieczkowski.

Selvita po podziale

Ubiegły rok był dla Selvity bardzo intensywny. W październiku formalnie zakończył się zainicjowany
w marcu 2019 r. proces podziału na dwie niezależne spółki. W odpowiedzi na oczekiwania inwestorów część usługowa została oddzielona od części innowacyjnej. Selvita „usługowa” - spółka, do której wydzielone zostały segmenty usługowy i bioinformatyczny, 16 października 2019 r. zadebiutowała
na głównym rynku GPW.

Prezesem Selvity jest Bogusław Sieczkowski, jeden ze współzałożycieli Selvity w 2007 r., dotychczasowy Wiceprezes Zarządu oraz Dyrektor Zarządzający. Poza nim, w zarządzie zasiadają jeszcze trzy osoby
z dotychczasowego ścisłego kierownictwa spółki: dr Miłosz Gruca, Dyrektor Działu Biologii i Wiceprezes Zarządu, dr Mirosława Zydroń, dyrektor Działu Chemii oraz Edyta Jaworska odpowiedzialna za rozwój zintegrowanych projektów badawczo-rozwojowych. Ponadto do Zarządu Spółki powołani zostali również nowi członkowie, którzy będą bezpośrednio odpowiedzialni za akwizycje oraz integrację spółek w ramach grupy: Dawid Radziszewski, dyrektor Działu Prawnego, oraz Dariusz Kurdas, pełniący funkcję dyrektora finansowego.

Rok 2020 zapowiada się równie intensywnie. Celem Selvity jest dalszy wzrost organiczny w tempie ok. 30% rocznie, dlatego też spółka konsekwentnie wzmacnia swój zespół zatrudniając światowej klasy specjalistów, rozbudowuje portfolio świadczonych usług, a także intensywnie inwestuje w technologię
i nowoczesny sprzęt.

Grupa planuje jednocześnie rosnąć poprzez akwizycje. Pierwszej transakcji spodziewa się już w 2020 r. Spółka zainteresowana jest krajowymi i zagranicznymi firmami pozwalającymi na realizacje założonych celów biznesowych: zwiększania skali działalności oraz uzupełniania portfolio oferowanych usług. Jako wiodąca firma na rynku, spółka będzie w znakomitej pozycji do budowania trwałej wartości, dzięki strategii selektywnych i systematycznych przejęć.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pozostałe wiadomości

ALTA z nową strategią: energetyka cieplna, usługi i konsulting oraz działalność deweloperska

Notowana na Głównym Rynku GPW ALTA S.A. przyjęła nową strategię rozwoju na lata 2026-2030, której celem jest przejście do bardziej zdywersyfikowanego i skalowalnego modelu biznesowego....

2026-06-25, 17:14

Unimot kupuje projekt farmy wiatrowej Gostynin. "Ważny krok w budowie naszej platformy IPP"

Grupa Unimot, poprzez spółkę Unimot Renewables, nabyła 100 proc. udziałów w spółce celowej realizującej projekt farmy wiatrowej Gostynin o planowanej mocy zainstalowanej 34,2 MW,...

2026-06-25, 15:58

Akcjonariusze PTWP zatwierdzili wypłatę dywidendy za 2025 r.

Zwyczajne walne zgromadzenie PTWP SA, które odbyło się 25 czerwca 2026 r., podjęło uchwałę o przeznaczeniu łącznie 9,5 mln zł na wypłatę dywidendy za 2025 rok. Oznacza to wypłatę 5,89...

2026-06-25, 15:53
Przemysław Drożdż COO, Tomasz Palacz CEO

Liftero zadebiutuje na NewConnect 30 czerwca 2026 r.

Liftero, polski producent technologii napędowych do misji kosmicznych, zadebiutuje na rynku NewConnect 30 czerwca 2026 roku. Dokument Informacyjny dostępny jest na stronie internetowej spółki w...

2026-06-25, 15:51
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus