Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

W II kwartale 2020 r. Lokum Deweloper podpisał 41 umów deweloperskich i przedwstępnych

Udostępnij

LKD (LOKUM), oferujący mieszkania o podwyższonym standardzie we Wrocławiu i w Krakowie, odnotował 49% spadek sprzedaży r/r. W pierwszym półroczu 2020 r. umowami deweloperskimi i przedwstępnymi objętych zostało 88 mieszkań, wobec 171 rok wcześniej. W tym czasie Grupa przekazała klientom łącznie 267 lokali.

W samym II kwartale 2020 r. Grupa Lokum Deweloper podpisała 41 umów deweloperskich i przedwstępnych, w porównaniu do 82 umów w analogicznym okresie ubiegłego roku (spadek o 50% r/r). W wyniku tego kwartału rozpoznanych zostało 14 lokali. Do końca czerwca Spółki z Grupy zawarły 77 umów rezerwacyjnych, tj. o 42% mniej niż rok wcześniej, kiedy liczba ta wyniosła 133.

- W II kwartale 2020 r. odnotowujemy spadek sprzedaży r/r. Decydującym czynnikiem, który miał na to wpływ, była pandemia koronawirusa i ograniczenia związane z trwającym kilka tygodni lockdownem. Niepewna sytuacja i obawy klientów o stabilność finansową sprawiły, że wielu z nich odłożyło w czasie plany zakupowe. Dodatkowym powodem stało się zaostrzenie polityki kredytowej przez banki. Zwiększenie wymogów dotyczących wkładu własnego oznacza, że część nabywców może mieć problem z uzyskaniem środków na zakup nieruchomości. Okoliczności te poskutkowały ograniczeniem popytu w głównej mierze na produkty o podwyższonym standardzie, które oferujemy – mówi Bartosz Kuźniar, Prezes Zarządu Lokum Deweloper.

W maju 2020 r. Grupa uruchomiła sprzedaż mieszkań z nowego osiedla – Lokum Porto. Inwestycja powstanie w doskonałej lokalizacji na Starym Mieście, blisko centrum Wrocławia.

Na koniec I półrocza w ofercie Grupy znajdowało się 1030 mieszkań w inwestycjach wrocławskich i krakowskich, a 998 lokali było w trakcie realizacji. Dla analogicznego okresu w 2019 r. dane te wynosiły odpowiednio: 435 i 701.

- Od momentu stopniowego odmrażania gospodarki i zmniejszania obostrzeń wprowadzonych w całym kraju widzimy ponowne zainteresowanie zakupem nieruchomości. Zniesienie ograniczeń w życiu społecznym, otwarcie biur sprzedaży oraz obniżka stóp procentowych poskutkowały wzrostem aktywności klientów poszukujących mieszkań  w celach inwestycyjnych. Po okresie chwilowej niepewności wracają również klienci realizujący własne potrzeby mieszkaniowe. W Polsce nadal brakuje dużej liczby mieszkań, a zakup nieruchomości jest uważany za jedną z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału. Dlatego liczymy, że już w drugiej połowie roku uda nam się znacznie zwiększyć sprzedaż i osiągnąć satysfakcjonujące wyniki  – dodaje Prezes Kuźniar.

Do końca czerwca Grupa zrealizowała potencjał rozpoznań na 2020 rok w 73% (383 lokale zostały rozpoznane oraz objęte umowami deweloperskimi, przedwstępnymi i rezerwacyjnymi). Ten sam wskaźnik dla roku 2021 wynosi 9% (64 lokale z 748).

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus