Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Apator Rector rozwija narzędzia cyfrowe dla energetyków

Udostępnij

Apator Rector wdraża kolejną aplikację dla Energa Operator, która usprawnia pracę ekip technicznych pracujących w terenie.

Spółki energetyczne wykorzystują coraz większą paletę narzędzi cyfrowych do zarządzania majątkiem oraz operacjami dokonywanymi na sieci elektroenergetycznej. We wdrażaniu nowoczesnych aplikacji dla energetyki specjalizuje się spółka Apator Rector, która wykorzystuje znajomość procesów biznesowych oraz wieloletnie doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań informatycznych dla sektora utilities.

Po udanej implementacji aplikacji ZET Mobile, która sprawdziła się zwłaszcza w dobie pandemii, usprawniając realizację zleceń obsługi technicznej w Energa Operator, Apator Rector wdraża kolejne narzędzie informatyczne w EOP. Mowa o aplikacji GIS Mobilny, z której służby techniczne korzystają poprzez urządzenia mobilne z systemem Android. To praktyczne narzędzie, dzięki któremu pracownicy służb serwisowych mają dostęp do aktualnych planów sieci energetycznej, a także opisów poszczególnych elementów infrastruktury. Dzięki temu w szybki i łatwy sposób są w stanie zlokalizować poszukiwany obiekt i dotrzeć do niego oszczędzając cenny czas.

Aplikacja umożliwia dostęp do danych zarówno w trybie online lub offline (po wcześniejszym przeniesieniu fragmentu sieci na pamięć urządzenia). Ma praktyczne zastosowanie podczas codziennej pracy ekipy, która musi dokonać oględzin sieci czy wymiany licznika. Sprawdza się w sytuacji, gdy poszukiwany obiekt znajduje się na terenach zadrzewionych lub zalesionych. Nieoceniona jest zwłaszcza podczas interwencji wywołanej awarią sieci np. na skutek warunków atmosferycznych. Dzięki precyzyjnej nawigacji ekipa serwisowa jest w stanie sprawnie wyszukać uszkodzony element infrastruktury i szybciej dotrzeć do miejsca awarii, co ma ogromne znaczenie, gdy odbiorca z niecierpliwością czeka na pomoc energetyków i przywrócenie zasilania. Dostęp do podglądu schematów urządzeń zainstalowanych na sieci pozwala na precyzyjne zaplanowanie pracy oraz dobór niezbędnych elementów potrzebnych do usunięcia awarii.

Co ciekawe, aplikacja może być zasilana bieżącymi informacjami przez samych użytkowników. Warstwa szkicownika pozwala bowiem na nanoszenie projektów z uwagami, które w czasie rzeczywistym są dostępne dla pozostałych użytkowników systemu. Można również wykorzystać aparat urządzenia w celu wykonania, a następnie załączenia zdjęć do dokumentacji obiektu. Załączniki przesyłane są do wspólnego dla całego systemu repozytorium dokumentów.

Zapewnienie dostępu do aktualnych danych systemu z każdego miejsca to cenne udogodnienie podczas pracy w terenie. Dzięki aplikacji GIS Mobilny energetycy mają precyzyjną informację, oszczędzają cenny czas, zużywają mniej paliwa na dojazd do poszukiwanego obiektu, a w momencie awarii – są w stanie szybko zareagować, co z pewnością docenią klienci Energa Operator.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus