Wschodząca gwiazda

Tytuł gwiazdy przypadł tym razem LTS (LOTOS). Należy dodać, tytuł w pełni zasłużony, bo poparty nie jedną, ale dwiema (a na upartego nawet trzema) pozytywnymi rekomendacjami. Skupmy się jednak na tej najbardziej pozytywnej, czyli opublikowanej przez DM BOŚ.

"Walory spółki wydają się dobrą inwestycją krótkoterminową zważywszy na utrzymujący się trend w strategii rotacji sektorów (naszym zdaniem, tzw. akcje typu +value+ mogą w dalszym ciągu zachowywać się lepiej niż tzw. akcje typu +growth+ w najbliższym czasie)" – czytam w rekomendacji

Analitycy podnieśli tez swoje prognozy wyników spółki (2,28 mld zł EBITDA w 2021 r.) w oczekiwaniu na wyższe premie lądowe oraz wzrost cen gazu. W dalszym ciągu utrzymują także oczekiwanie, że PKN (PKNORLEN) przejmie 100% akcji spółki.

Efekt? Cena docelowa na poziomie 71 zł, co biorąc pod uwagę aktualny poziom notowań daje ponad 75% potencjał do wzrostu.

 

Potencjalni liderzy wzrostu

Pozostajemy wśród komponentów WIG20 jak i wśród rekomendacji wydanych przez DM BOŚ. Na oczekiwanym przez specjalistów wzroście cen gazu zyskać ma bowiem jeszcze jedna spółka, a mianowicie PGN (PGNIG). Potencjał wzrostu jest w tym przypadku nico mniejszy, bo wynosi ok. 30%. Co się nawet dobrze składa, bo przecież „wchodząca gwiazda” może być tylko jedna.

W tym przypadku nie mówimy jednak jedynie o krótkoterminowej inwestycji, a eksperci podnieśli prognozy na lata 2022-23 i wzwyż. Wyniki spółki mają rosnąć głównie dzięki działalności wydobywczej i przy zbliżonych długoterminowych prognozach dla segmentu handlowego.

 

Z WIG20 schodzimy piętro niżej, do mWIG40, w którego skład wchodzi WPL (WIRTUALNA) wytypowana przez zespół Haitong Bank. Cena docelowa dla akcji spółki wzrosła z 82,8 zł do 111,5 zł, a rekomendacja z „naturalnie” do „kupuj”. Dlaczego?

Głównie za sprawą lepszych niż oczekiwano wyników segmentu reklamy internetowej, którego przychody w IV kwartale 2020 r. miały wzrosnąć o 16%, a EBITDA o 27% r/r. Segment ma wspierać wyniki spółki również w kolejnych latach z marżą na poziomie 48-50% wobec 44-45% w okresie 2018-2019 r.

Na koniec opuszczamy główne indeksy GPW i najpopularniejsze spółki, żeby przyjrzeć się MBR (MOBRUK), czyli absolutnej świeżynce. DM mBank opublikował bowiem pierwszą w naszej bazie (i prawdopodobnie w ogóle) rekomendację dla tej spółki, wyceniając ją o ponad ¼ powyżej bieżącej ceny rynkowej.

"Prośrodowiskowa polityka UE zmierzająca do maksymalizacji ponownego wykorzystania odpadów oraz rosnąca świadomość społeczna odnośnie dbania o środowisko sprzyjają branży przetwórstwa odpadów” – czytamy w rekomendacji

Spółce ma sprzyjać także m.in. niskie zadłużenie (brak długu), małe zapotrzebowanie na kapitał obrotowy przy wzroście skali działalności oraz wysokie bariery wejścia wynikające z wymagań technicznych i prawnych. Ale nie będziemy się powtarzać, więcej o samej spółce w przeczytasz w ostatnim tekście z cyklu „Wiesz w co inwestujesz”.

 

Znak zapytania

Jeszcze do niedawna rekomendacje oznaczone jako „kupuj” były w przypadku CDR (CDPROJEKT) niemal standardem. Aktualnie opinie analityków znacząco się jednak poróżniły, a wśród zaleceń znajdziemy równie dużo tych sugerujących sprzedaż akcji, jak i ich zakup. Do tych pierwszy należy m.in. aktualizacja rekomendacji Berenberg z „trzymaj” do „sprzedaj”.

Bardziej pozytywna jest z kolei ta autorstwa BDM. Co ciekawe zalecenie poszło w górę z „redukuj” do „kupuj”, ale już cenę docelową obniżono z 332 zł do 315 zł. Jak się więc łatwo domyślić, taka zmiana ma związek z trwającą przeceną na akacjach spółki. Analitycy oceniają, że obecny kurs dyskontuje już większość negatywnych informacji i ryzyk, a niedoszacowuje sukcesu finansowego Cyberpunk 2077.

Rekomendacja siłą rzeczy (bo w styczniu) została jednak opublikowana przed cyberatakiem na sieć CD Projektu. Jak skomentował prezes Kiciński, spółka nie jest w stanie obecnie ocenić długoterminowych skutków ataku, ale w krótkim terminie wpłynie on na tempo prac nad grami. Zdarzenie można więc zaliczyć do ryzyk nie uwzględnionych dotąd w kursie.

 

Powyższy tekst stanowi skrót wymienionych niżej rekomendacji. Pełne wersje raportów lub ich skrócone wersje zawierające informacje wymagane przez Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/95S z dnia 9 marca 2016 r, są dostępne pod wskazanymi adresami:

Spółka Data rekomendacji Godzina upublicznienia Instytucja Link
LTS (LOTOS) 19.01.2021 07:20 BOŚ DM

https://www.infostrefa.com/

PGN (PGNIG) 19.01.2021 07:25 BOŚ DM https://www.infostrefa.com/
WPL (WIRTUALNA) 21.01.2021

08:00

Haitong Bank https://www.infostrefa.com/
MBR (MOBRUK) 11.01.2021 08:20 DM mBank https://www.mdm.pl/

CDR (CDPROJEKT)

11.01.2021 08:00 BDM https://www.bdm.pl/