Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Genomtec zadebiutuje na NewConnect 17 marca

Udostępnij

Wrocław, Polska – 10 marca 2021 r. – Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie właśnie wyznaczyła 17 marca br. jako pierwszy dzień notowań akcji Genomtec SA na parkiecie NewConnect. Spółka zajmuje się technologią medyczną, specjalizując się w izotermalnej amplifikacji kwasów nukleinowych, znajdującej zastosowanie zarówno w diagnostyce klinicznej w miejscu opieki nad pacjentem - POCT, jak i szybkich testach genetycznych. Flagowym rozwiązaniem Spółki jest innowacyjny, mobilny system diagnostyczny Genomtec ID – wielokrotnie nagradzany w międzynarodowych konkursach technologicznych.

Przed nami wyczekiwany debiut. Bardzo sprawnie przeprowadziliśmy weryfikację naszej Spółki przed Giełdą Papierów Wartościowych. Cieszymy się, że wybrany przez nas model rozwoju z wykorzystaniem giełdy może wejść w kolejny etap, a Genomtec będzie spółką notowaną na rynku publicznym. Celem Genomtec jest zrewolucjonizowanie diagnostyki genetycznej na świecie. Nasz międzynarodowy zespół dysponuje niezbędną wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami, aby tego dokonać. - powiedział Miron Tokarski, założyciel i prezes Genomtec.

W ubiegłym roku Genomtec zakończył pierwszą ofertę publiczną akcji serii J. Oferta spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów, którzy docenili strategię Spółki w tym plan rozwoju flagowego rozwiązania – mobilnej platformy diagnostycznej Genomtec ID.

Inwestorzy zadeklarowali zainteresowanie akcjami na kwotę powyżej 50 mln zł, czyli kilkukrotnie przewyższającą wartość emisji. Spółka z powodzeniem uplasowała wszystkie oferowane akcje po maksymalnej cenie 11 zł za jedną akcję i pozyskała z emisji ponad 8 mln zł na realizację strategii rozwoju.

Innowacyjność projektów Genomtec znajduje również potwierdzenie w konkursach grantowych.  Spółka pozyskała dotychczas ponad 17 mln zł wsparcia w formie dotacji i grantów od szeregu instytucji w tym NCBiR i PARP.

Flagowym rozwiązaniem, nad którym pracuje obecnie Genomtec jest mobilny system diagnostyczny Genomtec ID, działający w oparciu o układ mikroprzepływowy oraz autorską, opatentowaną technologię SNAAT® - bazującą na technice izotermalnej amplifikacji kwasów nukleinowych, czyli namnażania materiału genetycznego z wykorzystaniem bezkontaktowego systemu ogrzewania za pomocą fotonów.

Przełomowe urządzenie diagnostyczne, pozwoli na precyzyjną i błyskawiczną diagnostykę genetyczną, która nie będzie musiała być przeprowadzona w laboratorium przez wykwalifikowany personel. System będzie w stanie przeprowadzić test między innymi w kierunku określenia przyczyny infekcji dróg oddechowych, czy chorób przenoszonych droga płciową, nawet w 15 minut. Genomtec ID będzie przeznaczony do diagnostyki w miejscu kontaktu z pacjentem np. gabinetach lekarskich, oddziale ratunkowym, a nawet aptece.

Według analityków rynkowych, wartość światowego rynku diagnostyki molekularnej blisko pacjenta (ang. POCT) rozwija się niezwykle dynamicznie, ze średnio rocznym wzrostem na poziomie ponad 14 proc. rdr. W 2024 r. globalny rynek ma być wart 4 mld USD. Pandemia COVID-19 spowodowała znaczące przyśpieszenie wzrostu rynku.

Genomtec ze swoim flagowym rozwiązaniem zdobył wiele nagród, w tym ostatnio drugie miejsce w finale czwartej edycji międzynarodowego konkursu „International Innovative & Entrepreneurial Competition Shenzhen, China”. W trzech etapach konkursu, Genomtec pokonał ponad 1 000 innych projektów z całego świata.

Sukcesy i zainteresowanie, z jakimi Genomtec ID spotyka się na międzynarodowych konkursach, pokazują nam jak mocno rynek wyczekuje rozwiązania tego typu. Obecnie nie ma na rynku systemu w technologii, która gwarantuje szybkość, pewność i przystępność cenową przeprowadzenia badania genetycznego.  Z każdym miesiącem przybliżamy się do zakończenia prac nad projektem Genomtec ID i jego komercjalizacji.  - podsumował Jarosław Oleszczuk, członek Zarządu Genomtec.

Genomtec jest również producentem ultraszybkich testów w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w technice RT-LAMP. Spółka zbadała efektywność diagnostyczną swojego najbardziej zaawansowanego produktu – testu dwugenowego (Genomtec® SARS-CoV-2 EvaGreen® RT-LAMP CE-IVD Duo Kit, dalej: RT-LAMP Duo Kit). Badania wykazały, że test jest w stanie wykryć wszystkie trzy nowe szczepy SARS-CoV-2 (brytyjski, południowoafrykański oraz brazylijski) z tym samym wysokim poziomem precyzji jak w przypadku pierwotnego szczepu wirusa. Obecnie Spółka zakończyła etap badań wewnętrznych nad testem do diagnostyki infekcji SARS-CoV-2 bezpośrednio z próbki śliny. Uzyskane wyniki wskazują, że jest to test o jednym z najniższych limitów detekcji na świecie, wynoszącym jedynie dwie kopie wirusa w mieszaninie reakcyjnej.

Pandemia spowodowała wzmożone zapotrzebowanie na skuteczne i szybkie testy diagnostyczne jak również zwiększenie świadomości konieczności diagnostyki bliżej pacjenta – POCT (Point of Care Testing).

Wartość światowego rynku diagnostyki molekularnej wynosi ponad 14 mld USD. Efekt COVID-19 spowodował gwałtowny wzrost tego rynku. Szacuje się, że w 2024 r. wartość rynku może wynieść nawet 18 mld USD.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Pozostałe wiadomości

ALTA z nową strategią: energetyka cieplna, usługi i konsulting oraz działalność deweloperska

Notowana na Głównym Rynku GPW ALTA S.A. przyjęła nową strategię rozwoju na lata 2026-2030, której celem jest przejście do bardziej zdywersyfikowanego i skalowalnego modelu biznesowego....

2026-06-25, 17:14

Unimot kupuje projekt farmy wiatrowej Gostynin. "Ważny krok w budowie naszej platformy IPP"

Grupa Unimot, poprzez spółkę Unimot Renewables, nabyła 100 proc. udziałów w spółce celowej realizującej projekt farmy wiatrowej Gostynin o planowanej mocy zainstalowanej 34,2 MW,...

2026-06-25, 15:58

Akcjonariusze PTWP zatwierdzili wypłatę dywidendy za 2025 r.

Zwyczajne walne zgromadzenie PTWP SA, które odbyło się 25 czerwca 2026 r., podjęło uchwałę o przeznaczeniu łącznie 9,5 mln zł na wypłatę dywidendy za 2025 rok. Oznacza to wypłatę 5,89...

2026-06-25, 15:53
Przemysław Drożdż COO, Tomasz Palacz CEO

Liftero zadebiutuje na NewConnect 30 czerwca 2026 r.

Liftero, polski producent technologii napędowych do misji kosmicznych, zadebiutuje na rynku NewConnect 30 czerwca 2026 roku. Dokument Informacyjny dostępny jest na stronie internetowej spółki w...

2026-06-25, 15:51
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus