Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+

Na przednówku. Typy analityków na koniec kwartału

Udostępnij

Najkrótszy miesiąc w roku, to mniej rekomendacji. Winny jest jednak nie tyle kalendarz, co czekające za rogiem sprawozdania za IV kwartał i ubiegły rok. I w tym przejściowym okresie w połowie kwartału analitykom udało się przygotować, a nam subiektywnie z nich wybrać, kilka potencjalnie zyskownych propozycji inwestycyjnych.

Wschodząca gwiazda

Akcje ALE (ALLEGRO) pod udanym debiucie w listopadzie ubiegłego roku, stopniowo osuwają się pod własnym ciężarem. Papiery, które w swoich pierwszych dniach na warszawskiej giełdzie handlowano nawet za 98 zł, straciły w bieżącym roku już niemal -25% swojej wartości. Podobnie wygląda kwestia wydawanych dla spółki rekomendacji. Wśród neutralnych i negatywnych zaleceń coś jednak drgnęło.

Do UBS, który w drugiej połowie stycznia wycenił akcje Allegro na 90 zł dołączył niedawno Goldman Sachs. Analitycy wycenili platformę handlową na 91 zł i zalecają zakup akcji spółki. To najwyższa (z nam znanych) wydana w ostatnim czasie cena docelowa dla akcji Allegro, o ponad 40% wyższa od bieżących notowań. Publicznie nie udostępniono niestety pełnej wersji raportu, nie znamy więc uzasadnienia tak optymistycznego podejścia. Pytaniem pozostaje czy podobna zmiana sentymentu udzieli się również inwestorom.

 

Potencjalni liderzy wzrostu

Mniej popularny typ inwestycyjny proponują natomiast tradycyjnie analitycy East Value Research. Tym razem padło na CMP (COMP), dla którego przygotowali inicjującą rekomendację. Od razu z ceną docelową o ponad połowę przekraczającą aktualne notowania.

Analitycy oceniają, że za inwestycją w spółkę przemawia zaprezentowany w połowie 2019 r. projekt M/Platform, który ma stanowić motor napędowy dla wyników w długim terminie. Oczekują, że do 2023 r. platforma będzie odpowiadać za 90 mln zł przychodów przy 25% marży zysku operacyjnego. Ich zdaniem aktualna wycena nie uwzględnia tego potencjału, koncentrując się jedynie na historycznych segmentach działalności.

Prognozują także, że po latach przerwy, spółka powróci do wypłaty dywidendy (ostatni raz akcjonariusze otrzymali część zysku w 2015 r.). Analitycy szacują, że dzięki mocnej pozycji gotówkowej w 2021 r. Comp będzie mógł wypłacić 2,2 zł na akcje i stopniowo zwiększać tę kwotę w kolejnych latach.  

 

Ciekawą propozycję przygotowali także specjaliści z Erste Securities stawiający na IMS. Rekomendacja została przygotowana w ramach Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego, jednak ponad 35% potencjał wzrostu nie pozwala nie zapoznać się z argumentami analityków.

W 2021 oczekujemy stabilizacji sytuacji pandemicznej (…), co powinno skutkować powrotem klientów do centrów handlowych oraz pomóc IMS odbudować utracone przychody (szczególnie w segmencie usług reklamowych oraz digital signage). Pomimo tego, że nie spodziewamy się kolejnego lockdown’u, nasze założenia modelowe są bardzo konserwatywne – od 14 do 29% poniżej środkowych wartości EBITDA zapisanych w nowym programie motywacyjnym na lata 2021-23” – czytamy w rekomendacji

Konserwatywne założenia przekładają się jednak na prognozę 49,2 mln zł przychodów i 14 mln zł EBITDA w 2021 r. oraz wycenę spółki na przed-pandemicznym poziomie 3,54 zł.

 

Tytuł gwiazdy otrzymały akcje Allegro, czyli ubiegłorocznego debiutanta, zakończmy więc tegorocznym debiutantem w postaci ANR (ANSWEAR). Tym bardziej, że akcje Answear.com w drugim miesiącu notować dorobiły się dwóch niemal identycznych rekomendacji oznaczonych „kupuj”. Autorem nieznacznie wyższej jest zespół DM Trigon, wyceniający akcje spółki na 45 zł.

W ocenie specjalistów za inwestycją przemawia m.in. wzrost sprzedaży przez platformy e-fashion w związku z zamknięciem sklepów w grudniu oraz niedostosowaniem oferty w sklepach do potrzeb klientów przez część rynku. 

"W średnim terminie oczekujemy dalszej konsolidacji w kanale B&M, kontynuację ewolucji funkcji rozrywkowej w galeriach handlowych w celu poprawy trafficu oraz wzrost penetracji online handlu tekstyliami, na czym głównie korzystać będą wyspecjalizowane platformy" – czytamy w rekomendacji

 

Znak zapytania

JSW, jak na spółkę z bardzo tradycyjnego sektora, potrafi być bardzo dynamiczna. Przynajmniej na giełdzie. Spektakularne wzrosty i mocne spadki przekładają się nie tylko na duże zainteresowanie JSW (aktualnie 6 lokata w naszym rankingu popularności), ale także polaryzujące opinie o samej spółce. Tak wśród inwestorów jak i analityków. Trudno o bardziej dosadny przykład niż wydane w lutym rekomendacje. Z jednej strony „kupuj” do DM mBanku, natomiast z drugiej „sprzedaj” autorstwa Citi.

Wycena spółki w dużym stopniu jest bowiem uzależniona od oczekiwań odnośnie wysokości cen stali i koksu. Sytuacja makroekonomiczna sprzyja spółce, nie wszyscy są jednak zgodni czy utrzyma się ona w dłuższym okresie. Analitycy DM mBanku są w tej kwestii po stronie optymistów.

"Naszym zdaniem w tak korzystnym otoczeniu makroekonomicznym JSW może w 2021 roku wypracować ponad 2 mld zł EBITDA, a oczekiwany dalszy spadek zapasów prowadzić będzie do wygenerowania pozytywnego wolnego przepływu gotówki na poziomie 650 mln zł (mimo 1,9 mld zł oczekiwanego CAPEX)” – podsumowano

 

Powyższy tekst stanowi skrót wymienionych niżej rekomendacji. Pełne wersje raportów lub ich skrócone wersje zawierające informacje wymagane przez Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) 2016/95S z dnia 9 marca 2016 r, są dostępne pod wskazanymi adresami:

Spółka Data rekomendacji Godzina upublicznienia Instytucja Link
ALE (ALLEGRO) 16.02.2021 - Goldman Sachs

https://www.infostrefa.com/

CMP (COMP) 15.02.2021 06:30 East Value Research https://www.infostrefa.com/
IMS 11.02.2021 - Erste Securities DI https://www.esp.pl/
ANR (ANSWEAR) 10.02.2021 08:35 DM Trigon https://www.infostrefa.com/

JSW

03.02.2021 08:24 DM mBank https://www.mdm.pl/
Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+