Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

W 2020 r. Medicalgorithmics zanotował 12,9 mln zł straty netto

Udostępnij
  • w wynikach finansowych roku 2020 widoczny negatywny wpływ pandemii SARS-CoV-2 i odpisu związanego z decyzją o niekontynuowaniu prac nad jednym z projektów
  • postępująca odbudowa wolumenu badań i ich korzystniejsza struktura:
    • wzrost liczby złożonych wniosków o 4,5% w 4Q 2020 w ujęciu r/r i porównywalna liczba wniosków vs 3Q 2020
    • wzrost przychodów w 4Q 2020 o blisko 10% vs 3Q 2020
  • skuteczne przeprowadzenie zmiany modelu biznesowego na „in-network” w USA
    i nabycie pozostałych udziałów w Medi-Lynx
  • satysfakcjonujący poziom sprzedaży poza USA pomimo pandemii
  • kontynuacja prac rozwojowych w zakresie udoskonalania obecnych i opracowania nowych urządzeń – komercjalizacja urządzenia typu Patch planowana w 2Q 2021
  • oczekiwany dalszy wzrost wolumenu badań w br. w związku ze zmianą modelu biznesowego, tempem szczepień w USA i uzupełnieniem oferty Grupy
  • końcowa faza prac nad projektem badań klinicznych dot. monitorowania pacjentów pooperacyjnych z ponad 25 największymi ośrodkami kardiologicznymi w USA

MDG (MEDICALG) spółka działająca w branży zaawansowanych technologii telemedycznych, opublikowała Raport Roczny za rok 2020. Skonsolidowane przychody Grupy w 4Q 2020 wyniosły 27,5 mln PLN i były wyższe o blisko 10% w ujęciu kwartał do kwartału. Pozytywny wpływ na poziom przychodów w ostatnim kwartale 2020 roku miała przede wszystkim bardziej korzystna struktura świadczonych usług. Na przestrzeni 2020 roku obserwowana była także odbudowa wolumenu świadczonych usług po 2Q 2020, w którym to Grupa mocno odczuła skutki wybuchu pandemii koronawirusa w USA. W porównaniu rok do roku, w 4Q 2020 liczba wyświadczonych usług medycznych zwiększyła się o 4,5%, natomiast w stosunku do 3Q 2020 utrzymała się na stabilnym poziomie, mimo że końcówka roku jest pod tym względem sezonowo słabsza z uwagi na okres świąteczny.

Grupa zakończyła 4Q 2020 stratą netto dla Akcjonariuszy Jednostki Dominującej w wysokości 5 mln PLN wobec straty 3,4 mln PLN w 3Q 2020, a EBITDA -8,3 mln PLN wobec -6,7 mln PLN w poprzednim kwartale. Negatywny wpływ na osiągnięte w tym okresie wyniki miał odpis w wysokości 3,1 mln PLN związany z decyzją o niekontynuowaniu prac nad projektem 12-kanałowego PocketECG i skoncentrowaniu się na tych projektach, które mają w krótkim i średnim horyzoncie czasowym największą szansę na szybką komercjalizację. W całym 2020 roku Grupa zanotowała 111,7 mln PLN przychodów i 12,9 mln PLN straty netto dla Akcjonariuszy Jednostki Dominującej. Poza wspomnianymi wyżej czynnikami (pandemia SARS-CoV-2, mniej korzystna struktura badań r/r, której poprawę zaczęto notować w 4Q, odpis) pozytywny wpływ na osiągnięte wyniki Grupy w omawianym okresie miało otrzymane wsparcie skierowanego do spółek sektora ochrony zdrowia w USA w wysokości ponad 4 mln PLN a negatywny - zmiana modelu biznesowego Medi-Lynx, spółki zależnej działającej na terenie USA. Efektem tego procesu, jak było zapowiadane wcześniej, są niższe średnie stawki uzyskiwane za badanie. Jednocześnie Spółka oczekuje docelowo zwiększonego wolumenu świadczonych usług, który ma skompensować spadek stawek. Grupa zakończyła 4Q 2020 z saldem środków pieniężnych wynoszącym 16,2 mln PLN.

Pomimo stanu pandemii i ograniczenia aktywności biznesowych w wielu krajach, Grupa osiągnęła zakładane wyniki sprzedaży systemu PocketECG na rynkach poza USA. W ub.r. liczba pacjentów przebadanych tym systemem poza USA wzrosła r/r o ponad 19% i przekroczyła 71 tys. Przychody wygenerowane poza USA wzrosły w omawianym okresie o 38%. Grupa oczekuje, że działania w obszarze rozwoju biznesu poza USA podjęte w 2020 roku przełożą się na oczekiwane jeszcze lepsze wyniki sprzedażowe w roku 2021.

„Miniony rok z powodu pandemii wymusił na nas weryfikację szeregu planów i założeń operacyjnych. Dzięki podjęciu działań dostosowawczych i mających na celu ochronę prowadzonego biznesu
w zmieniającym się dynamicznie otoczeniu ekonomicznym, m.in. w obszarze generowanych kosztów czy wsparcia skierowanego do spółek sektora ochrony zdrowia i przeprowadzanej na początku ub.r. emisji akcji, pomimo pandemii kontynuowaliśmy prace nad nowymi produktami i ukończeniem procesu zmiany modelu biznesowego w Medi-Lynx, co było naszym strategicznym priorytetem.

Po dwóch latach intensywnych prac z końcem ub.r., zgodnie z planem, dotarliśmy do końcowego etapu procesu zmiany modelu biznesowego w USA - Medi-Lynx świadczy usługi „in network”. Ponadto w ciągu ostatnich 2 lat powołaliśmy w Medi-Lynx nowy zarząd z doświadczonym CEO Peterem Pellerito, zoptymalizowaliśmy koszty działalności i zwiększyliśmy efektywność, zrewolucjonizowaliśmy system sprzedaży i wynagrodzeń. Zmiana modelu biznesowego w USA zapewnia nam dostęp do nowych klientów i ma na celu zwiększenie wolumenu sprzedaży na tym rynku, co jest nam niezbędne do powrotu na ścieżkę wzrostu wyników finansowych. Dopełnieniem działań stabilizujących finanse Medi-Lynx i całej Grupy było przejęcie pozostałych udziałów w Medi-Lynx, będących dotychczas poza kontrolą Spółki, co miało miejsce końcem 2020 roku. Liczymy, że decyzja ta ostatecznie pozwoli na pełną operacyjną i finansową integrację Grupy.

Jeśli chodzi o prace R&D - w 2020 roku wprowadziliśmy na rynek czwartą wersję systemu PocketECG,
a także aktualizację systemu, mającą na celu umożliwienie świadczenia usługi typu Extended Holter. Zmiany w oprogramowaniu poszerzyły do 4 listę procedur medycznych, które mogą być wykonane przez system PocketECG i tym samym uzupełniły naszą ofertę. Wprowadziliśmy także szereg mniejszych ulepszeń w oprogramowaniu oraz ukończyliśmy projekt PocketECG Connect (oprogramowanie umożliwiające kompleksową integrację serwerów z infrastrukturą sieciową szpitala). W 2020 roku w kulminacyjną fazę wszedł także projekt urządzenia typu Patch – oczekujemy na certyfikację ze strony FDA tak, aby móc rozpocząć jego komercjalizację w 2Q br.
Dodanie go do portfolio pozwoli na świadczenia kompletnego zestawu usług diagnostycznych, co zdecydowanie daje przestrzeń do znaczącego wzrostu sprzedaży usług i przychodów.

Wreszcie – pomimo pandemii konsekwentnie zwiększaliśmy przychody na rynkach poza USA, a także intensywnie pracowaliśmy nad projektem badań klinicznych dot. monitorowania pacjentów pooperacyjnych z ponad 25 największymi ośrodkami kardiologicznymi w USA. To bardzo ważne działanie o charakterze wizerunkowym i marketingowym, dające szansę pokazania możliwości naszych usług szerokiemu gronu klientów komercyjnych. Oczekujemy także kontynuacji tempa wzrostu biznesu poza USA.

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe wydarzenia i czynniki oczekujemy, że rok 2021 będzie dla Medicalgorithmics rokiem przełomowym. Wkroczyliśmy w niego ze zmienionym modelem biznesowym
w USA, gotowi do szybkiego zwiększania wolumenów świadczonych usług. Biorąc pod uwagę tempo szczepień na tym rynku oczekujemy, że w połowie roku nastąpi jego otwarcie i odzyskamy dostęp do nowych klientów. Wzrost wolumenu zlecanych usług wspierany będzie powikłaniami kardiologicznymi po COVID oraz faktem, że część pacjentów odkładała diagnostykę do momentu zaszczepienia. Ponadto, obserwujemy poprawę miksu świadczonych usług w stosunku do minionego roku, co znajdzie pozytywne odzwierciedlenie w osiąganych marżach”
– powiedział Marek Dziubiński, Prezes Zarządu Medicalgorithmics S.A.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus
Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus