Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Jak wyjść z długów? Dla kogo jest kredyt konsolidacyjny?

materiał partnera

Udostępnij

Kredyt konsolidacja to nie tylko wygodne, ale też oszczędne rozwiązanie. Co trzeba o nim wiedzieć? Kiedy skorzystanie z takiej oferty jest uzasadnione?

Spłata nawet dwóch zobowiązań jednocześnie może przysporzyć sporych trudności. Wśród nich są między innymi konieczność pamiętania o terminach spłaty poszczególnych rat, osobne przelewy i podwójne konsekwencje w razie opóźnienia którejś z nich. Na szczęście w finansach nie ma sytuacji bez wyjścia. W tym przypadku rozwiązaniem będzie kredyt konsolidacyjny, który pozwoli połączyć kilka rat w jedną – zazwyczaj niższą.

Konsolidacja jest bardzo dobrym wyjściem dla osób nie radzących sobie ze spłatą zadłużenia. Warto jednak pamiętać, że nie w każdej sytuacji będzie ona możliwa. Kto więc może ubiegać się o przyznanie kredytu konsolidacyjnego? Jak wyglądają szczegóły całej procedury? Czy istnieją godne uwagi alternatywy? Na te pytania odpowiadamy w nowym poradniku.

Kredyt konsolidacyjny. Na czym polega to rozwiązanie?

Kredyt konsolidacyjny to, jak sama nazwa wskazuje, typ kredytu pozwalający na konsolidację (a więc połączenie) dwóch bądź więcej kredytów. Dzięki niemu kredytobiorca nie musi pamiętać o terminach rozliczeń z kilkoma bankami każdego miesiąca i wykonywaniu wielu przelewów. Na wygodzie zalety kredyty konsolidacyjnego się jednak nie kończą. Duże znaczenie ma również to, że spłata jednej raty jest zwykle mniejszym obciążeniem dla portfela niż kilku.

Warto jednak pamiętać, że za pomocą tego rozwiązania skonsolidujemy właściwie tylko kredyty udzielone przez banki. Nie ma większego znaczenia to, czy w skład naszego zadłużenia wchodzą wyłącznie kredyty gotówkowe, czy też spłacamy kredyt hipoteczny. Wnioski składane przez klientów spłacających pożyczki pozabankowe zazwyczaj są jednak odrzucane. W takich przypadkach można skorzystać z oferty firm z sektora pozabankowego (na ten temat piszemy w ostatniej części artykułu) lub wybrać kredyt gotówkowy, który nie jest udzielany na konkretny cel (więcej: https://jakdorobic.pl/kredyt-gotowkowy/)

Kredyt konsolidacyjny a zdolność kredytowa. Kto otrzyma finansowanie?

Źródło naszego zadłużenia to nie jedyny czynnik decydujący o przyznaniu kredytu konsolidacyjnego. Równie ważna – podobnie jak w przypadku innych typów kredytów – jest zdolność i historia potencjonalnego kredytobiorcy. Dlatego z decyzją o jego wzięciu nie warto zwlekać. Informacja o każdym opóźnieniu trafia do Biura Informacji Kredytowej, obniżając nasz scoring i tym samym szanse na przyznanie kredytu.

Poza samą historią, przy rozpatrywaniu naszego wniosku, analitycy banku pod uwagę biorą przede wszystkim takie czynniki jak:

  • źródło i wysokość dochodów: muszą one być na tyle wysokie, by po uregulowaniu wszystkich bieżących opłat i zobowiązań, w domowym budżecie pozostała wystarczająca kwota. Duże znaczenie ma też to, skąd one pochodzą. Największe szanse na otrzymanie kredytu konsolidacyjnego mają klienci zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony;

  • sytuacja zawodowa: przy ocenie wniosku bank pod uwagę weźmie też nasze doświadczenie zawodowe oraz wykształcenie. Te czynniki pozwalają ocenić łatwość znalezienia nowego zajęcia w razie utraty pracy i tym samym ryzyko niespłacenia kredytu;

  • łączna wysokość dotychczasowych zobowiązań wraz z ratą kolejnego kredytu: nie powinna ona przekroczyć 30 procent wszystkich wpływów do domowego budżetu. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się problemy z jego dopięciem;

  • styl życia: klienci w związkach małżeńskich i mający dzieci, ze względu na stabilniejszą sytuację, mogą liczyć na łatwiejsze przyznanie finansowania.

Więcej informacji na temat zdolności kredytowej i tego, w jaki sposób wpływa ona na przyznanie finansowania, dostępnych jest na https://blogbank.pl/porady/co-to-jest-zdolnosc-kredytowa-i-jaki-ma-wplyw-na-kredyt-103/.

Kredyt konsolidacyjny czy pożyczka pozabankowa? Co wybrać?

Wspomnieliśmy już, że konsolidacja chwilówek w banku jest niemożliwa, a w najlepszym wypadku – mocno utrudniona. W takich przypadkach dobrą alternatywą mogą okazać się pożyczki ratalne. Dzięki nim pozyskamy 150 tysięcy złotych, rozkładając spłatę na okres nawet ponad czterech lat. Przed podpisaniem umowy warto jednak upewnić się, że znaleźliśmy najlepsze pożyczki ratalne – porównanie oferty różnych instytucji pomoże nam w rozeznaniu się w aktualnej sytuacji na rynku. Najszybciej i najwygodniej zrobimy to, korzystając z internetowych rankingów i porównywarek.