Osobom mniej zaznajomionym z tematem może się wydawać, że najwyższe ceny osiągają złote monety sprzed kilkuset czy ponad tysiąca lat. W czołówce najbardziej wartościowych okazów faktycznie jest ich wiele, jednak najdroższą monetą na świecie jest dawna moneta srebrna z wizerunkiem Lady Liberty, którą w 2013 roku sprzedano na aukcji za 10 mln USD. Nie powinno to jednak dziwić, bo jest ona pierwszym dolarem, który został wyemitowany przez amerykański rząd

Dawne polskie srebrne monety

Jeśli chodzi o polski rynek, to inwestorzy i kolekcjonerzy mają całkiem spory wybór dawnych srebrnych monet. Chętnie zbierane i często poszukiwane są zwłaszcza polskie złote bite w okresie międzywojennym, które zastąpiły wcześniejsze marki. Zaliczają się do nich monety obiegowe, takie jak „Żniwiarka”, „Polonia”, „Nike” czy „Józef Piłsudski”, jak również bilony okolicznościowe z wizerunkami: Jana III Sobieskiego (250. rocznica odsieczy wiedeńskiej), Romualda Traugutta (70. rocznica powstania styczniowego) czy „Żaglowca” (15. rocznica budowy portu w Gdyni). Monety z wcześniejszych okresów, wybijane przez polskich władców, są już trudniej dostępne i osiągają wielokrotnie wyższe ceny.

Czy warto inwestować w dawne srebrne monety?

By móc skutecznie inwestować w stare srebrne monety, trzeba posiadać rozległą wiedzę kolekcjonerską oraz na bieżąco śledzić rynek. Na ich wartość wpływa szereg czynników, takich jak: rok produkcji, emitent, rodzaj stempla, walory estetyczne, wielkość nakładu czy bieżące trendy. Dlatego w praktyce powinny one pozostać w kręgu zainteresowania przede wszystkim kolekcjonerów, którzy dobrze rozumieją specyfikę tego typu produktów. W celach stricte inwestycyjnych lepiej jest nabywać monety, których cena zależy od mniejszej liczby czynników.

Monety do inwestowania w srebro

Praktycznie każda dawna moneta srebrna, czy to obiegowa czy okolicznościowa, zawiera nominał i znak emitenta, a w przeszłości – pełniła funkcję środka płatniczego na określonym terytorium. Te, które produkowano w Polsce w okresie międzywojennym zawierały najczęściej 75 proc. srebra, czyli naprawdę sporo. Osoby, które chciałyby zarabiać na wzroście cen tego kruszcu, nie powinny jednak koncentrować się na starszych srebrnych monetach, ani tych okolicznościowych, które od ponad 20 lat są emitowane na zlecenie Narodowego Banku Polskiego.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zakup monet bulionowych, które są wykonane z czystego srebra próby 999. Ich wartość zależy w zasadzie wyłącznie od ilości zawartego w nich kruszcu, a także jego bieżącej ceny rynkowej. Ceny jednouncjowych cenionych monet, takich jak Krugerrand, Filharmonicy Wiedeńscy czy Liść Klonowy, zaczynają się już od około 150 zł, więc są dostępne dla szerokiego grona inwestorów. Na stronie: https://inwestycje.mennica.com.pl/produkty-inwestycyjne/srebro/srebrne-monety-bulionowe/ można zapoznać się z ich specyfikacją i dokonać bezpiecznego zakupu wybranego produktu.