Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+

Lutowa dziesiątka, czyli inwestycyjne typy BNP Paribas BM

Udostępnij

Warszawska giełda słabo zaczęła rok, a przed spadkami nie ustrzegł się też portfel BNP Paribas BM. Sześć spółek zakończyło styczeń pod kreską, przyszła więc pora na wprowadzenie kilku modyfikacji. Z portfela wypadły trzy podmioty, a to oznacza analogiczną liczbę nowości.

 

Zanim jednak o nich, sprawdźmy kto ustąpił miejsca nowym nabytkom. O ile wymiana BBT (BOOMBIT) nie była związana z żadnymi szczególnymi czynnikami, tak w przypadku CCC i KER (KERNEL), zdaniem analityków sytuacja dookoła spółek nie sprzyja dalszym inwestycjom.

„Obserwujemy pogorszenie się sentymentu inwestorów względem spółki z uwagi m.in. na obawy dotyczące rosnących kosztów ekspansji w e-commerce oraz sieci Half Price, wysokiego zadłużenia w obliczu rosnącego kosztu pieniądza oraz spowolnienia tempa wzrostu konsumpcji w br.” – czytamy w uzasadnieniu dotyczącym CCC

Natomiast sprzedaż akcji KER (KERNEL) to mówiąc krótko ograniczenie ekspozycji „na kierunek wschodni”. Specjaliści zaznaczają, że kurs spółki zachowuje się relatywnie silnie na tle rynku, a wojna pomiędzy Rosją a Ukrainą nie jest w ich ocenie scenariuszem bazowym, niemniej minimalizują ryzyko.

 

Pora więc na nowości. Pierwsza z nich to ATC (ARCTIC). Jak czytamy w komentarzu: długoterminowa strategii spółki + znaczna poprawy bilansu + potencjał dywidendowy + niska wycena wskaźnikowa = dodanie do portfela.

To jednak nie koniec czynników, które zdaniem zespołu BNP Paribas BM sprzyjają inwestycji w Arctic Paper. W krótkim terminie wskazują na rosnące ceny papieru, które pozwolą pokryć wzrost kosztów wytworzenia głównego produktu spółki. Pozytywnie oceniają także rozwijanie przez spółkę wyżej marżowych produktów (np. papierów opakowaniowych) oraz inwestycje w energetykę odnawialną.

 

Druga spółka która dołączyła do portfela w lutym to AML (ALUMETAL). Również w tym przypadku eksperci wymieniają przynajmniej kilka powodów przemawiających za decyzją o dodaniu spółki do portfela.

„Alumetal oczekuje że punkt przełamania negatywnego trendu w sektorze automotive jest bliski, co potwierdza regularność oraz wolumeny składanych zamówień przez klientów. Zarząd podtrzymuje cel produkcji 250 tys. ton już w 2022 roku (ok. 230 tys. w 2021 r.) oraz spodziewa się utrzymania wypłaty dywidendy na poziomie 70% znormalizowanego zysku netto. Zwracamy uwagę, że historycznie Alumetal wychodził z mocniejsza pozycją z okresów o trudnych warunkach rynkowych z uwagi na m.in. niską bazę kosztową, większą elastyczność operacyjną, nowszą technologię produkcji względem konkurentów albo mocny bilans” - wyjaśniono

 

Tytuł ostatniej nowości przypadł natomiast NEU (NEUCA). Podobnie jak w przypadku Arctic Paper zadziałała w tym przypadku kombinacja atrakcyjnej wyceny (25% przecena od ubiegłorocznych szczytów) i obiecujących perspektyw długo- i krótkoterminowych. Po pierwsze obserwujemy bowiem przyspieszenie sprzedaży na rynku aptecznym, wzrost skali działania i ciągłe działania optymalizacyjne. Patrząc dalej są to perspektywa stabilnego wzrostu rynku hurtu aptecznego (4-6% rocznie) oraz strategia współpracy z aptekami niezależnymi w programach aptecznych.

„Ponadto spółka coraz mocniej rozwija obszar marek własnych leków, badań klinicznych oraz biznesów pacjenckich. Ponadto akcentujemy politykę dywidendową spółki zakładającą dwucyfrowy wzrost dywidendy na akcję co roku” – dodano

 

Pozostała część portfela nie ulega zmianie. Znajdujące się w nim spółki to w dalszym ciągu: ALR (ALIOR), ASB (ASBIS), APR (AUTOPARTN), BDX (BUDIMEX), CAR (INTERCARS), SHO (SHOPER) oraz TIM.

 

Aktualny zestaw spółek oraz zmianę portfela w czasie możesz na bieżąco monitorować obserwując publiczny portfel Dziesiątka BNP Paribas BM.

 

Jeśli nie jesteś naszym abonentem, a chcesz docenić naszą pracę, możesz to zrobić stawiając nam po prostu symboliczną kawę.

postaw nam kawę
Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+
Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+