Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Lokal inwestycyjny a mieszkanie – czym się różnią i co jest lepszą inwestycją?

materiał partnera

Udostępnij

Inwestycja w nieruchomości mieszkalne pozostaje wciąż jedną z bardziej popularnych form lokaty kapitału. Duży popyt na kupno lokali pod wynajem sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się nad kupnem nie mieszkania, a tak zwanego lokalu inwestycyjnego. Czym jest taka nieruchomość, jakie są różnice pomiędzy mieszkaniem a lokalem inwestycyjny i która opcja jest lepsza?

Mieszkanie – definicja prawna

Według polskiego prawa lokal mieszkalny ma swoją osobną definicję oraz zakres dotyczący budowania, projektowania i użytkowania. W ustawie o własności lokali z czerwca 1994, § 2 ust. 2 {1}, lokal mieszkalny zdefiniowany jest jako wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb, przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Tym samym lokal ten służy do zaspokajania tzw. potrzeb bytowych co najmniej jednej osoby, przebywającej w nim na stałe.

Jednak często kupno lokalu mieszkalnego to inwestycja, która zwraca się dopiero po kilku lub kilkunastu latach. Natomiast osoby pragnące uzyskać szybszy zwrot z inwestycji, powinny rozważyć opcje, jaką są tzw. lokale inwestycyjne.

Co to jest lokal inwestycyjny?

Lokale inwestycyjne, nazywane także apartamentami inwestycyjnymi, to nowość na polskim rynku nieruchomości. Lokale te wyróżniają się przystępną ceną i zróżnicowaniem metraży. Często posiadają już bazowe wykończenie, dzięki czemu ich przygotowanie do wynajęcia nie trwa długo. W ten sposób inwestorzy oszczędzają czas i energię potrzebną na przystosowanie lokalu do zamieszkania. W efekcie właściciele lokalu inwestycyjnego mogą liczyć także na szybszy zwrot z inwestycji.

Lokale inwestycyjne cieszą się popularności szczególnie w dużych miastach, gdzie łatwo wynająć je studentom lub samotnym osobom pracującym, poszukującym lokalu za rozsądną cenę. Przykładem nowej inwestycji tego typu w Warszawie jest osiedle Symbio City Invest dewelopera Profbud, które łączy w sobie przeznaczenie mieszkalne i inwestycyjne (więcej informacji można znaleźć pod adresem: https://www.profbud.info/symbio-city-invest).

Często w ramach lokalu można nabyć także miejsce postojowe lub komórkę lokatorską, co stanowi dodatkowy plus dla osób wynajmujących. Kupując lokal od doświadczonego dewelopera, możemy być także pewni, że powierzchnia mieszkania zostanie zaprojektowana w sposób zapewniający wygodę i duże możliwości aranżacyjne.  

Apartamenty inwestycyjne to tym samym doskonała okazja dla osób, które liczą na szybki zwrot i ulokowanie środków w pewnym przedsięwzięciu. Ceny nieruchomości stale rosną, dlatego lokale inwestycyjne nie tylko pozwalają na generowanie stałego, pasywnego dochodu, ale także na realny wzrost wartości inwestycji w czasie. W przypadku zakupu lokalu inwestycyjnego istnieje także możliwość odliczenia podatku VAT (23%) od ceny wykończenia lokalu i od ceny zakupionego do niego wyposażenia.

Mieszkanie czy lokal inwestycyjny – co jest lepszą inwestycją?

W co lepiej inwestować w niepewnych i dynamicznych czasach? Odpowiedź zależy od naszych celów i potrzeb. Niezależnie od formy lokalu, jaką wybierzemy, warto pamiętać, że inwestowanie w nieruchomości to jedna z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału.  Kupno mieszkania, szczególnie kilkopokojowego, to ogromna inwestycja, której zwrot liczony jest w latach. Często wiążę także z potrzebą wykończenia i samodzielnego wyposażenia powierzchni, co kosztuje właścicieli sporo czasu i zaangażowania i dodatkowych pieniędzy. 

Lokale inwestycyjne z kolei generują mniejsze koszty związane z kupnem i mogą zapewnić szybszy zwrot z inwestycji. Ich dodatkowym plusem jest również to, że często są wykończone i od razu gotowe do wynajęcia. Stanowi to sporą oszczędność czasu i finansów.  

{1} Art. 2. - [Samodzielny lokal mieszkalny, lokal o innym przeznaczeniu] - Własność lokali.