Biznesradar bez reklam? Sprawdź Biznesradar+

Zmiana ubezpieczyciela – kiedy i jak można to zrobić?

materiał partnera

Udostępnij

Umowa ubezpieczeniowa podpisana z jednym towarzystwem ubezpieczeniowym nie zobowiązuje cię do lojalności w kolejnych latach. Możesz dokonać zmiany, ponieważ nikt nie może narzucić ci ubezpieczyciela. Dowiedz się, w jaki sposób można tego dokonać – jakie formalności są koniecznością. To niezwykle ważne, aby wypowiedzenie umowy OC było skuteczne.

Istnieje wiele powodów, dla których kierowcy decydują się na zmianę towarzystwa ubezpieczeniowego. Może to być niezadowalająca jakość obsługi, zbyt wysoka składka itp. Powód jednak nie ma znaczenia, ponieważ wypowiedzenie umowy OC możesz złożyć zawsze – po spełnieniu konkretnych warunków.

Zmiana ubezpieczyciela – kiedy jest możliwa?

Zmiany towarzystwa ubezpieczeniowego można dokonać:

  • pod koniec trwania umowy,
  • po zakupie używanego samochodu,
  • po zawarciu umowy ubezpieczeniowej na odległość,
  • w przypadku zdublowania się polis.

W artykule dostępnym na stronie https://rankomat.pl/samochod/zmiana-ubezpieczyciela znajdziesz szczegółowe informacje na temat poszczególnych opcji.

Warto przy tym podkreślić, że w każdym z przypadków mogą wystąpić inne terminy na złożenie wypowiedzenia umowy OC. O ile w przypadku rezygnacji z polisy pozostawionej przez poprzedniego właściciela, ubezpieczyciela możesz zmienić w dowolnym momencie, o tyle masz tylko 30 dni na zerwanie umowy zawartej na odległość.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda, gdy nie chcesz, aby doszło do automatycznego przedłużenia polisy. W takiej sytuacji należy złożyć wypowiedzenie umowy OC z wyprzedzeniem – jednak nie później niż 1 dzień przed wygaśnięciem polisy.

Co powinno zawierać wypowiedzenie umowy ubezpieczeniowej?

Chociaż nie istnieje gotowy druk do wypełnienia, wypowiedzenie umowy musi zawierać kilka niezbędnych elementów. Są to:

  • dane właściciela samochodu (ewentualnie właścicieli),
  • dane pojazdu,
  • data zawarcia polisy,
  • numer polisy,
  • nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego,
  • podstawę prawną.

Wypowiedzenie umowy OC należy podpisać własnoręcznie – w przeciwnym razie dokument będzie uznany za nieważny.

Jak złożyć wypowiedzenie OC?

Jeszcze do niedawna wypowiedzenie umowy OC można było złożyć wyłącznie listownie albo osobiście. Obecnie większość towarzystw ubezpieczeniowych dopuszcza „wysyłkę” za pośrednictwem maila lub też poprzez specjalny formularz interaktywny udostępniany na stronie internetowej.

Zmieniasz ubezpieczyciela? Pamiętaj o zachowaniu ciągłości ochrony

Jeśli decydujesz się na zmianę ubezpieczyciela po 12 miesiącach, musisz pamiętać o wykupieniu nowej polisy. Ważne jest bowiem to, aby zachować ciągłość ubezpieczeniową, nie narażając się tym samym na karę finansową.

Szybko i wygodnie znajdziesz ubezpieczenie samochodu w porównywarce rankomat.pl. Udostępniony tam kalkulator pozwala na oszacowanie wysokości składek w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Dzięki temu – bez konieczności wychodzenia z domu – dowiesz się, gdzie najlepiej wykupić polisę.

Pamiętaj! Zakres ochrony ubezpieczeniowej oraz sumy gwarancyjne nie zmieniają się w zależności od wysokości składki. Jeżeli więc nie lubisz przepłacać, wybierz najtańszą ofertę. Tym sposobem możesz zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych.