Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

[BR Premium] Co robią grube ryby: TFI PZU (luty 2023)

Udostępnij

W TFI PZU napływ środków do funduszy inwestujących na GPW należy do najstabilniejszych. Duża w tym zasługa znacznego udziału w ofercie produktów z powtarzalną, regularną wpłatą. Oczywiście to, ile z tych wpłat zostanie przeznaczone na zakupy zależy od decyzji zarządzających, którzy jednak muszą się poruszać w ramach limitów, nałożonych na poszczególne fundusze ich polityką inwestycyjną. Luty, podobnie jak poprzednie miesiące, przyniósł w tym aspekcie umiarkowanie pozytywne tendencje. Wprawdzie spośród 42 zmian w portfelu spółek notowanych na GPW przeważały te dotyczące sprzedaży akcji, jednak w większości oznaczały one kosmetyczne zmiany (do 2%). Szacujemy, że pod względem wartości w lutym, zarządzający z TFI PZU byli kupującymi netto.

 

Na początek rzut oka na to, jak wyglądają przepływy:

TFI PZU napływ środków do funduszy inwestujących na GPW
TFI PZU napływ środków do funduszy inwestujących na GPW

Można powiedzieć, że cokolwiek by się nie działo (inflacja, stopy, eskalacja wojny) 100 mln miesięcznie „się należy”. TFI PZU jest obecne na warszawskim parkiecie za sprawą ponad 20 funduszy, jednak o skali inwestycji decydują te związane z PPK oraz PZU Akcji Krakowiak. Stąd ta powtarzalność.

Przekornie zacznijmy jednak od spółek sprzedawanych. W lutym z portfela akcji GPW, złożonego z ponad 100 pozycji, żadna nie wypadła. Liderem pod względem skali redukcji był SHO (SHOPER), w którym stan

Pełna treść opracowania jest dostępna dla użytkowników BR Premium i BR MAX