Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Budowa i wyposażenie tuneli zamrażalniczo-fluidyzacyjnych. Jakie są zalety tuneli IQF i co można w nich zamrażać?

materiał partnera

Udostępnij

Fluidyzacja jest procesem bardzo chętnie wykorzystywanym w przemyśle spożywczym wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba zamrożenia sporych ilości surowca lub produktów spożywczych w krótkim czasie i przy zachowaniu bardzo wysokiej efektywności. Właśnie dlatego tunele zamrażalnicze marki Unidex wykorzystują fluidyzację do uzyskiwania efektów niedostępnych innym, mniej zaawansowanym technicznie urządzeniom. W jaki sposób działają tunele IGF IQF? Z czego są zbudowane i do jakich celów służą na co dzień?

Tunele zamrażalniczo-fluidyzacyjne (IQF) marki Unidex. Jakie są ich zalety i do czego można je z powodzeniem wykorzystywać?

Trudno byłoby znaleźć popularniejsze i bardziej efektywne urządzenia do szybkiego zamrażania używane przez branżę spożywczą niż tunele zamrażalniczo-fluidyzacyjne (IQF). Tunele te wykorzystują proces fluidyzacji, w trakcie której zamrażany produkt zachowuje się niczym wrząca ciecz. Powietrze wprawiane w ruch przez wentylatory, przepływające przez kolejne wentylatory , trafia następnie do parownika i dalej, przechodzi przez perforowaną taśmę z ulegającymi zamrożeniu produktami. Powietrze to, wprawiając w ruch zamrażane produkty, zapobiega ich wzajemnemu przywieraniu. Dzięki fluidyzacji możliwe jest otrzymanie doskonale zamrożonego, sypkiego, oddzielonego od siebie (niezbrylonego) produktu gotowego do zapakowania i przechowania lub transportu.

Obróbce termicznej w tunelach zamrażalniczo-fluidyzacyjnych marki Unidex mogą podlegać surowce i produkty takie jak:

    • owoce i warzywa,
    • pieczarki i inne grzyby,
    • zioła i produkty roślinne,
    • ryby i owoce morza,
    • mięso i produkty mięsne.

Oprócz zaawansowania technicznego i technologicznego, a także możliwości obróbki termicznej szerokiej palety produktów, tunele fluidyzacyjne zasługują na wyróżnienie również ze względu na ich wydajność – maksymalizującą zdolności urządzenia w stosunku do jego rozmiarów.

Budowa i wyposażenie tuneli zamrażalniczo-fluidyzacyjnych Unidex. Czym różnią się od siebie dwie oferowane przez nas serie?

Obecnie marka Unidex oferuje dwa typy tworzonych przez siebie tuneli zamrażalniczo-fluidyzacyjnych, czyli:

  • tunele serii M – o mniejszych gabarytach i wydajności od 1000 do 3400 kg/h;
  • tunele serii A – są to urządzenia zamrażalnicze o bardzo dużej wydajności sięgającej od 4300 do12 000 kg/h.

Każdy z takich tuneli fluidyzacyjnych składa się z dwóch głównych części, którymi są: sekcja taśmy oraz sekcja parowników. Sama sekcja taśmy dzieli się na dwie komory ciśnieniowe umieszczone pod modułową taśmą perforowaną, a w każdej z nich znajdują się wentylatory wyposażone w przetworniki częstotliwości. Sekcja parowników z kolei współtworzona jest przez dedykowane tunelom IQF, opracowywane i produkowane specjalnie przez markę Unidex oziębiacze, dostosowane do konkretnych, wykorzystywanych przez te urządzenia czynników chłodniczych (amoniak, freon lub CO2).

Innym modelem urządzenia zamrażalniczego znajdującego się w ofercie Unidex, o którym warto wspomnieć, są tunele owiewowo-fluidyzacyjne (TOF), wykorzystujące zjawisko zamrażania owiewowego. To rozwiązanie łączy technologię fluidyzacji z szybkim mrożeniem żywności umieszczanej na specjalnie zaprojektowanych w tym celu wózkach.