Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus

Kardiolytics spółka zależna Medicalgorithmics z nowym patentem w USA

Udostępnij

Spółka Kardiolytics z grupy kapitałowej Medicalgorithmics uzyskała patent na autonomiczną metodę modelowania naczyń krwionośnych przy użyciu danych obrazowych z badań medycznych, która ma znaleźć zastosowanie w diagnostyce chorób naczyń krwionośnych. To już drugi w tym roku patent przyznany Kardiolytics w technologii VCAST przez amerykański urząd patentowy.

Nowy patent dla Kardiolytics dotyczy autonomicznej metody modelowania naczyń krwionośnych przy użyciu danych obrazowych z badań medycznych. Rozwiązanie Kardiolytics objęte patentem ma być wykorzystane do oceny wpływu zmian chorobowych lub innych nieprawidłowości na przepływ krwi, jak również do diagnozowania lub monitorowania chorób naczyń wieńcowych.

Kardiolytics, z grupy kapitałowej MDG (MEDICALG), rozwija nieinwazyjną technologię diagnostyki tętnic wieńcowych, wykorzystującą sztuczną inteligencję i tomografię. System VCAST (Virtual Cardiac Stress Test) to oprogramowanie oparte na chmurze, którego przewagą technologiczną jest zestaw algorytmów sztucznej inteligencji do segmentacji i rekonstrukcji zwężonych naczyń.

„System VCAST pomoże lekarzom we wczesnym wykrywaniu złogów blaszek miażdżycowych zwężających tętnice wieńcowe. Obecnie projekt jest na etapie pracy rozwojowych, a docelowo będzie alternatywą dla inwazyjnego zabiegu koronarografii” – mówi Przemysław Tadla, członek zarządu ds. technologii w Medicalgorithmics i dodaje – „Nasze rozwiązanie jest opatentowane. Mamy już patent na proces analizy i sposób uczenia sieci neuronowej. Mamy również kilkanaście patentów w trakcie oceny, które zwiększą potencjał diagnostyczny i komercyjny naszej technologii. Widzimy ogromny potencjał rynkowy dla naszych produktów. Tylko w USA nasze produkty mogą znaleźć zastosowanie w diagnostyce i leczeniu ponad 10 milionów pacjentów kardiologicznych” – mówi Przemysław Tadla.

System VCAST generuje spersonalizowane, trójwymiarowe modele tętnic wieńcowych wzbogacone o szczegółowe informacje diagnostyczne na temat przepływu krwi. Technologia opracowana przez Kardiolytics przyspieszy proces analizy danych obrazowania medycznego serca i jego naczyń krwionośnych, co usprawni diagnostykę i leczenie choroby wieńcowej.

W styczniu br. spółka Kardiolytics uzyskała w USA patent na opartą na uczeniu maszynowym segmentację naczyń wieńcowych wypełnionych kontrastem na obrazach tomografii komputerowej. Automatyczne wykrywanie na obrazach i segmentacja tętnic wieńcowych wypełnionych kontrastem ułatwia diagnozowanie, leczenie i monitorowanie pacjentów z chorobą wieńcową.

Kardiolytics szacuje, że globalny rynek CT-FFR osiągnie wartość 1,3 miliarda USD do 2026 r., rosnąc w tempie 15,5% CAGR w ciągu kolejnej dekady. Czynnikiem napędzającym rynek jest wzrost liczby zachorowań na chorobę wieńcową, starzejąca się populacja pacjentów oraz postęp w technologii CT, czyniącym ją dostępniejszą dla większej liczby potrzebujących pacjentów.

Biznesradar bez reklam? Sprawdź BR Plus